sogan.gen.tr https://www.sogan.gen.tr Soğan, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sogan.gen.tr Fri, 07 Aug 2015 00:00:00 +0000 Sun, 05 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Sarı Soğan https://www.sogan.gen.tr/sari-sogan.html Tue, 30 Oct 2018 00:07:33 +0000 Sarı soğan; yemek yaparken en fazla tercih edilen soğan türüdür. Soğan deyip geçmeyelim. Birbirinden farklı çok sayıda soğan çeşiti bulunmaktadır. Bunlardan bazıları yeşil soğan, kırmızı soğan, beyaz soğan ve
Sarı soğan; yemek yaparken en fazla tercih edilen soğan türüdür. Soğan deyip geçmeyelim. Birbirinden farklı çok sayıda soğan çeşiti bulunmaktadır. Bunlardan bazıları yeşil soğan, kırmızı soğan, beyaz soğan ve sarı soğandır. Soğanın birçok faydası bulunmaktadır ve her geçen gün bu bilgi dağarcığımıza bir yenisi daha eklenmektedir. Mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz soğanın kullanılmadığı yemek ve çorba türü neredeyse bulunmamaktadır. Ancak sarı soğanın faydalarından istifade edebilmek için çiğ ya da hafif közlenerek yenilmesi daha faydalıdır. 

Sarı soğanın özellikleri nelerdir 
 • Sarı soğan, oldukça dayanıklıdır. Hatta kış mevsimine girmeden alınan sarı soğan uygun koşullarda ilkbahar mevsimine kadar bozulmadan muhafaza edilebilir.
 • Sarı soğan, hafif bir acı tada sahiptir.
 • Sarı soğan, daha çok Orta Anadolu bölgesinde üretilir. Kurak ve sert iklimlere alışkın bir sebze türüdür. 
Sarı soğan, sağlık açısından oldukça faydalı olduğundan tüketiminin arttırılmasında insan sağlığı açısından büyük yarar bulunmaktadır. Yemek ve çorbalar ise soğan tüketimi açısından oldukça yetersizdir. Özellikle iyi bir antibiyotik ve antioksidan olan soğanın çiğ yenmesi gerekse de sosyal bir varlık olan insan için bu her zaman mümkün değildir. Bu nedenle soğandan daha fazla istifade edebilmek ve en sağlıklı şekilde tüketimini sağlamak amacıyla sarı soğan ile yapılabilecek basit aperatifler hakkında bir kaç ipucu vermek istiyorum. Bunlardan bazıları şunlardır.

Sarı soğan mıhlama için gerekli olan malzemeler:
 • 3 adet orta boy sarı soğan,
 • 3 adet yumurta,
 • 2 çorba kaşığı tereyağı,
 • Yeteri kadar tuz,
 • 1 çay kaşığı karabiber
Sarı soğan mıhlama hazırlanışı: 

Soğanları mutfak robotunda yemeklik olacak şekilde doğrayın. Kapaklı bir tavanın içerisinde tereyağı ile birlikte kısık ateşte iyice soteleyin. Eğer tuzu bu aşamada atarsanız soğan kolay ölür. İyice kavrulan sarı soğanların üzerine yumurtaları kırın ve tavanın ağzını tekrar kapatarak kısık ateşte pişmesini sağlayın. İstediğiniz kıvamda pişirdiğiniz soğanlı mıhlamanın üzerine karabiberi ve eksikse tuzu da ilave edin. Sarı soğanlı mıhlamanız hazır. Arzu ederseniz soğan kavrulurken biraz kıyma da koyabilirsiniz. 

Sarı soğan salatasının yapımı için gerekli olan malzemeler:
 • 2 adet sarı soğan,
 • 1 adet kırmızı soğan, (2 renkli olsun diye kullanıyorum tercih etmeyebilirsiniz)
 • Yeteri kadar tuz,
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı,
 • 2 tatlı kaşığı sumak,
 • 1 çay kaşığı isot.
Sarı soğan salatasının hazırlanışı: 

Soğanları piyazlık şekilde doğrayın ve sarı soğanın acılığının gitmesi için 15 dakika kadar suda bekletip suyunu iyice süzün. Soğanın üzerine tüm malzemeleri ekleyerek iyice karıştırın. Sarı soğan salatası hazır. Afiyet olsun...

Bu mezeyi özellikle balık, ızgara et ve köfte ile kuru fasulyenin yanında ikram edebilirsiniz.
]]>
Soğan Kürü Nasıl Yapılır https://www.sogan.gen.tr/sogan-kuru-nasil-yapilir.html Tue, 30 Oct 2018 02:28:37 +0000 Soğan kürü nasıl yapılır, soğan kürü çeşitli sağlık sorunları için kullanılabilecek doğal bir yöntemdir. Özellikle adet görememe, rahim miyomlarında, polikistik over rahatsızlığında, menopoz sorunlarında Soğan kürü nasıl yapılır, soğan kürü çeşitli sağlık sorunları için kullanılabilecek doğal bir yöntemdir. Özellikle adet görememe, rahim miyomlarında, polikistik over rahatsızlığında, menopoz sorunlarında soğan kürü uygulanması tavsiye edilir. Soğan içeriğindeki iyot, fosfor, silis, kükürt gibi minerallerle, A, B, C vitaminleriyle, kolay hazmedilmesiyle, antibiyotikli maddeler içermesiyle yararlı bir besindir. Soğan kürü sağlık sorunları için hazırlandığında, bunun düzenli olarak en az 15 gün uygulanması gerekir. Sağlık sorunlarınıza bu şekilde doğal, bitkisel çözümler bulabilirsiniz. Ancak ne olursa olsun, bir uzmana danışılmasında yarar bulunmaktadır.

Soğan kürü nasıl hazırlanır

Bu son derece kolay olan kürün hazırlanması için sadece klorsuz suya ve yemeklerde kullanılan türde kuru soğana ihtiyacınız var. Yukarıda saydığımız rahatsızlıklardan soğan kürü ile kurtulabilirsiniz. Kürü hazırlamak 2 su bardağı klorsuz suyu ocakta kaynatın. Bunun içine kuru soğanı dörde bölerek atın. Bu şekilde yaklaşık 5 dakika daha kaynatın ve ocağın altını kapatın. Ancak kuru soğanı kabukları ve köküyle birlikte kaynatacağınız için, daha önceden sirkeli su hazırlayarak soğanı bir süre içinde bekletin. Soğan kürünü kullanmak için mutlaka ılınmasını bekleyin.

Soğan Kürü Nasıl Yapılır

Soğan kürü nasıl kullanılmalı

Ilınmış olan soğan kürünü kullanmaya başlayabilirsiniz. Her gün öğlen ve akşam yemeklerinden yaklaşık 10 dakika önce 1 su bardağı soğan kürü içmelisiniz. Bunu günlük olarak 2 su bardağı taze olarak hazırlayıp kullanmalısınız. Beklediği takdirde özelliğini kaybedecektir. Tadı hoşunuza gitmezse, içine biraz şeker, bal ya da limon suyu ilave edebilirsiniz. Kürün uygulanması ilk ay içinde 15 gün olmalıdır. Daha sonraki ay içinde 10 gün uygulayın. Eğer adet görememe gibi bir sorunda kullanılıyorsa, soğan kürünün bu şekilde 6 ay kadar uygulanması tavsiye edilir. Bu süreden sonra ara verilmesi gerekir. Soğan kürünün en olumsuz tarafı ağız kokusu yapmasıdır. Ancak bu kürü uygulayanı değil, diğer kişileri rahatsız edebilir. Bu yüzden belirli bir süre toplum içinde olunduğunda karanfil çiğnenebilir, maydanoz tüketilebilir.

]]>
Soğan Tohumu https://www.sogan.gen.tr/sogan-tohumu.html Tue, 30 Oct 2018 12:45:36 +0000 Soğan tohumu, çeşitli türdeki soğanlar için üretilir. Soğan tohumunun üretilmesi için, iki yıl süreyle çalışmak gerekir. İyi kaliteli, çimlenme etkisi fazla tohum elde edilmesi önemlidir. Toprağın işlenmesi, e Soğan tohumu, çeşitli türdeki soğanlar için üretilir. Soğan tohumunun üretilmesi için, iki yıl süreyle çalışmak gerekir. İyi kaliteli, çimlenme etkisi fazla tohum elde edilmesi önemlidir. Toprağın işlenmesi, ekim yapılması, dikim ve sulamanın olması, gübreleme, yabancı otla mücadele edilmesi, hastalıklarla ve zararlılarla en şekilde mücadele edilmesi, hasadın ve depolanmanın yapılması için bilgi birikiminin tam olması gerekiyor.

Soğan tohumu üretilmesi için, ilk yılda ekilen tohumlardan baş soğanlar üretilir. Tohumların kaliteli olması için, yaklaşık 6-8 cm çapında olan hastalıkları olmayan soğanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Başarılı soğan tohumu üretimi için, en önemli aşama baş soğan üretimi gelir. Baş sopanın hasadının yapılması, bunların kalibrasyonu, kasalanması özenle yapılmalıdır. Baş soğanın hasat edilmesinin ardından depolarda dikime kadar bekletilir.

Soğan Tohumu

Soğan çiçeğinin tozlanması böcekler tarafından olduğundan, soğan çeşitleri arasındaki mesafe en az 2000 mt olacak şekilde daha önceki yılda yetiştirilen baş soğanlar dikilir. Bu şekilde edilen soğan tohumların hasadından sonra, tohumların içindeki neme uygun şekilde olacak şekilde kurutulur. Bunlar makinelerden geçirilir ve soğan tohumu elde edilmiş olur.

Soğan tohumu çeşitli türlerde üretilebilir. Her birinin ürün verme miktarı, ekimi, depo edilme süresi farklı olabilir. Bunlar kışlık soğan türünde, tatlı soğan, sulu soğan gibi türlerde yetiştirilebilir. Genellikle tohumdan baş verme özellikleri olur. Kabuk renkleri kırmızı, sarı, beyaz renkte olabilir. Ekim dönemi çoğunlukla ilkbaharda olur. Soğan tohumu iyi bakım koşulları uygulanırsa, dekar başına 8-10 ton ürün verebilir.

]]>
Soğan Kokusu https://www.sogan.gen.tr/sogan-kokusu.html Wed, 31 Oct 2018 03:49:24 +0000 Soğan kokusu, soğanın çiğ olarak tüketildiğinde daha belirgin şekilde ağız kokusuna neden olmasıdır. Yemeklerin ve salataların vazgeçilmez bir malzemesi olan soğan, içeriğindeki lif miktarı, vitaminler ve mineral Soğan kokusu, soğanın çiğ olarak tüketildiğinde daha belirgin şekilde ağız kokusuna neden olmasıdır. Yemeklerin ve salataların vazgeçilmez bir malzemesi olan soğan, içeriğindeki lif miktarı, vitaminler ve mineraller sayesinde sağlığın önemli bir koruyucudur. Ancak çiğ tüketilmek zorunda kalındığında, soğan kokusu herkesi rahatsız eder. Soğanın uzun süre ağız kokusuna neden olması içeriğinde bulunan kükürtlü bileşiklerden kaynaklanır. Çiğ tüketilen soğan sindirim sırasında kan dolaşımından akciğerlere kadar ulaşır. Bu durum nefes yoluyla ağız kokusunun oluşmasına neden olur. Bu kötü ağız kokusu soğanın çiğ tüketimini oldukça azaltmaktadır. Soğan seven kişiler, sağlığını düşünenler bu konuya çeşitli tedbirler almak isterler. Böyle yararlı bir besinin korkusuzca tüketilmesi gerekir. Pişirilen soğan ise, böyle soğan kokusuna neden olmaz.

Soğan Kokusu

Soğan kokusunun önlenmesi için neler yapılabilir

Çiğ soğan tüketildikten sonra yeşil çay içilmesi, limon suyu ile ağzın çalkalanması, gerekirse limonata içilmesi, ağızda maydanoz çiğnenmesi, süt içilmesi, karanfil çiğnemek gibi önlemler soğan kokusu nedeniyle oluşan ağız kokusuna da engel olabilir. Çiğ soğanı daha akşamları tüketmek te bir çare olabilir. Bu süreçte toplum içine çıkılmadığı için soğan kokusu fazla rahatsızlık vermez. Böylece soğanın yararlı etkilerden faydalanmak mümkün olur. Soğan tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması, ağzın iyice temizlenmesi de yararlıdır.

Soğan besleyici olduğu kadar, diğer besinlerin lezzetini arttıran bir gıdadır. Bu yüzden insanların soğan tüketmekten vazgeçeceklerini düşünmüyoruz. Bu yüzden sopan kokusunu azaltacak önlemlerin uygulanmasını öneririz.

]]>
Kuru Soğanın Faydaları https://www.sogan.gen.tr/kuru-soganin-faydalari.html Wed, 31 Oct 2018 18:59:07 +0000 Kuru soğanın faydaları, soğan içeriğinde bulunan A, B ve C vitaminleriyle, iyot, fosfor, silis, kükürt gibi yararlı maddelerle antibiyotik etkisi yapmakta ve hazmı kolaylaştırıcı etki göstermektedir. Kuru soğan kal Kuru soğanın faydaları, soğan içeriğinde bulunan A, B ve C vitaminleriyle, iyot, fosfor, silis, kükürt gibi yararlı maddelerle antibiyotik etkisi yapmakta ve hazmı kolaylaştırıcı etki göstermektedir. Kuru soğan kalp hastalıklarında, prostat sorununda, sinir zafiyetinde, pankreas tembelliğinde, cilt sorunlarında, mide zayıflığı, cinsel iktidarsızlıkta, idrar söktürücü olarak, ürenin dışarı atılması şeklinde yararlı etkiler yapmaktadır. Uzmanlar kuru soğanın vücuttan fazla tuzu attığını, pankreasın işlevini yapmasını sağlayarak, insülin ifrazatının artmasını sağlamakta ve dolayısıyla kan şekerini düşürdüğünü belirtmektedir.

Kuru soğanın çok tüketildiği ülkelerde kanser türleri de daha az görülmektedir. Bağırsakları ve karaciğeri dezenfekte eden kuru soğan, vücuttan zehirleri temizlemekte, bağırsak kurtlarını dökmekte ve besinlerin zararlı etkilerini önlemektedir. Bu kadar yararlı etkisine rağmen ağız kokusuna neden olan bu sebzenin etkisinin azaltılması için, yedikten sonra ekmek kabuğu ya da maydanoz tüketilmesi yeterli gelmektedir. Ayrıca kuru soğanın patatesten olumsuz etkilenmemesi için, bunların ayrı yerlerde korunması gerekir. Çünkü ev hanımlarının önemli bir alışkanlığıdır bu, yani patates ve soğanı aynı yerde saklamak. Kuru soğan patates nedeniyle nemlenmekte ve kolayca yumuşamaktadır.

Kuru soğanın faydaları arasında vücudun savunma sistemini güçlendirme bulunur. Bu sayede öksürük, soğuk algınlığı, gastrit, bronşit  gibi çeşitli enfeksiyon hastalıklarına karşı korunmayı sağlar.

Düzenli olarak soğan tüketilirse, kandaki kötü kolesterolü, yüksek tansiyonu düşüren etkisi vardır. Bunun yanında iyi kolesterolün yükselmesini sağlar. Özellikle yağlı bir beslenme sonrasında kolesterolün yükselmesini, kanın pıhtılaşmasını önler. Bu nedenle herkese yağlı yemeklerin yanında kuru soğan yemelerini tavsiye edebiliriz.

Kuru Soğanın Faydaları

Kuru soğan midevi bir besindir. Hem iştahı arttırır, hem de sindirimi kolaylaştırıcı etki yapar. Bunun dışında müshil yapıcı etkisi de vardır.

Kuru soğan suyu zinde kalmaya yardımcı olur. Özellikle yorgunluğa neden olan aktivitelerden sonra soğan tüketimi yeniden zindelik kazanmanıza yardımcı olur. Tüm dünyada soğanın bu etkilerinden faydalanmak için önlemler alınır. Fransızlar her sabah soğan tüketirken, Araplarda sağlıklı ve genç kalmak için, soğan suyu ve bal karışımını tüketirler.

Kuru soğan aynı zamanda kalbin dostu besinlerden biridir. Bu yararlı etkisi eski çağlardan beri bilinmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda ise, kalbi güçlendirici olduğu, koroner damarları genişlettiği belirtilmektedir. Dolaşım bozukluğunu gidermekte, kan basıncını düşürmektedir. Kuru soğanın faydaları saymakla bitmez. Bu nedenle beslenmede mutlaka bu sebzeye yer verilmelidir. 

]]>
Adet Düzensizliği İçin Soğan Kürü https://www.sogan.gen.tr/adet-duzensizligi-icin-sogan-kuru.html Thu, 01 Nov 2018 17:03:01 +0000 Adet Düzensizliği için Soğan Kürü, Kadınların birçok rahatsızlığına şifa kaynağı olan soğan kürü orta ve büyük boyutlardaki miyomları, düzensiz akıntılara, erken dönem menopoz sıkıntılarına ve adet düzensizliği Adet Düzensizliği için Soğan Kürü, Kadınların birçok rahatsızlığına şifa kaynağı olan soğan kürü orta ve büyük boyutlardaki miyomları, düzensiz akıntılara, erken dönem menopoz sıkıntılarına ve adet düzensizliği için bir şifa kaynağıdır diyebiliriz. Adet düzensizliği kadınlar için büyük bir sıkıntıdır. Genellikle kadınların hormonal dengede yaşanan düzensizliklerden ortaya çıkmaktadır. Soğan kürü ise hormanların düzenli çalışmasını sağlayarak adet düzensizliklerini engellemekte ve adetlerin normal zamanlar da görülmesini sağlamaktadır. Gelişimsel özelliklerini tamamlayan bir kadın ortalama 80 ile 90 günden fazla süren adet görememe durumu mutlaka tedavi edilmelidir.  Adet düzensizliğinin birçok sebebi vardır. Genellikle stres, miyom, yumurtalık fonksiyonları olan kadınlar adet düzensizliği gibi sorunlarla karşılaşır. Soğan kürü kadınların yumurtalıkların da ve rahim ile olan sorunları için fayda sağlamakta ve adetlerin düzenli olmasını sağlamaktadır. 

Adet Düzensizliği için Soğan Kürü Nasıl Yapılır; 1 adet orta boy yemeklik soğanı temizleyin ve acısını almak için sirkeli suyun için de belli bir süre bekletin. Daha sonra 2 ile 2,5 su bardağı klorsuz suyu tencerenin içine koyun. Su kaynayınca soğanları dörde bölerek tencerenin içine atın. Soğanları ortalama 5 dakika bu şekilde kaynatın. Beş dakika kaynadıktan sonra suyun ılınması için bekleyin. Ilındıktan sonra suyu süzün. Hazırladığınız bu kürü yemeklerden ortalama 10 dakika önce bir bardak için. Kürün faydalı  olabilmesi için günlük yapılması gerekmektedir. Her gün taze yapılırsa daha iyi fayda sağlayacaktır. Ayrıca kür için kullanacağınız soğanların beyaz veya mor kabuklu olmaması gerekmektedir. Kahverengi kabuklu olan soğanlar tercih edilmelidir. Adet Düzensizliği İçin Soğan Kürü Adet düzensizliği için kullanacağınız bu kür adet döneminde de tüketilmesinin bir zararı bulunmamaktadır. Fakat faydalı daha faydalı olması için adet bitimindeki yedinci günden itibaren tüketilmeye başlanırsa daha faydalı olacaktır. Yaklaşık ilk 15 günlük dönem de bu kür uygulanmalıdır. Daha sonra ikinci kez adet gördükten sonra onuncu günde tekrar kürü uygulamanız önerilir. İkinci kullanımdan sonra ise gün sayısı azaltılır. Yaklaşık beş ile yedi gün arasında uygulamanız yeterli olacaktır. Bu şekilde düzenli olarak kullanırsanız yakın bir zaman da adetlerinizin düzene gireceğini göreceksiniz.  

]]>
Taze Soğan https://www.sogan.gen.tr/taze-sogan.html Fri, 02 Nov 2018 00:00:08 +0000 Taze Soğan, özellikle salatalarımızın vazgeçilmezi olan bir sebzedir. Aşçıların gözünden soğan besinsel değerinden ziyade tadı için kullanılan bir sebzedir. Taze soğan C vitamini içeren bir kaynaktır. Taze soğanın yeşil Taze Soğan, özellikle salatalarımızın vazgeçilmezi olan bir sebzedir. Aşçıların gözünden soğan besinsel değerinden ziyade tadı için kullanılan bir sebzedir. Taze soğan C vitamini içeren bir kaynaktır. Taze soğanın yeşil kısmı "beta karoten" içermektedir. Soğandaki "adenozin" adındaki madde kandaki pıhtılaşmayı önlemektedir. Bunu sonucu olarak da kalp krizi riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Taze soğanın ayrıca HDL seviyesini artırdığı bilinmektedir. Taze soğanı sık tüketmek kan basıncını önlemede de etkili olmaktadır. 
Soğanda bulunan sülfür bileşikleri nefes ve ağızda nahoş bir koku bırakmaktadır. Ellerden de kokusu uzun süre çıkmamaktadır. Ama iyi tarafı kanserojen maddeleri bloke etmesidir. 

Soğan kullanımında sülfür maddesi göz nemi ile etkileşerek sülfürik asit oluşturduğundan göz yaşı oluşturmakta ve rahatsızlık verici maddeyi dışarı atmaktadır. Nezlede ise tıkanık olan burun kanallarını açar. Eskilerin yaptığı soğan ve baldan oluşan karışım etkili bir öksürük ilacı olmaktadır. 
Soğanı çiğ tüketmek şişkinlik ve gaza sebebiyet verebilmekte, migrene yol açabilmektedir. Bu rahatsızlıkları olmayanlar soğanı rahatlıkla çiğ olarak tüketebilirler. 

Taze Soğan
Taze soğanın faydaları:
 • Beyaz başları C vitamini, yeşil kısımları ise beta karoten içerir.
 • Yüksek kolestrolü düşürmede etkilidir.
 • Kalp hastalığı riskini azaltır.
 • Kanın pıhtılaşmasını azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Antibakteriyel etkisi sayesinde enfeksiyonları önlemeye yardım eder.
 • Sülfür bileşikleri sayesinde kanserojen etkileri bloke etmektedir.
 • Burun tıkanıklığını giderici ilaç olarak kullanılmaktadır.
Taze soğanın zararları:
 • Şişkinlik ve gaz yapabilmektedir.
 • Nefesin kötü kokmasana neden olmaktadır. 
]]>
Çiçek Soğanları https://www.sogan.gen.tr/cicek-soganlari.html Fri, 02 Nov 2018 09:05:45 +0000 Çiçek soğanları, bazı bitkiler soğanlı olarak yetiştirilir. Bunlar yer altında depo organına sahip olan çiçeklerdir. Bilinen çok sayıda çiçek soğanları olan bitkiler vardır. Bunlar arasında lale, zambak, frezya Çiçek soğanları, bazı bitkiler soğanlı olarak yetiştirilir. Bunlar yer altında depo organına sahip olan çiçeklerdir. Bilinen çok sayıda çiçek soğanları olan bitkiler vardır. Bunlar arasında lale, zambak, frezya, sümbül gibi çiçekler sayılabilir. Çiçek soğanı denilen yapı, bitkilerin bir kısmında kök, gövde, yaprak ya da hipokotilin toprağın altında besin toplamasıyla şişmesi neticesinde oluşur. Bu bitkilerin toprak üstünde kalan diğer organları kuruyunca, toprak altında besin depolayarak meydana gelen soğanlarla üretimine devam edilir.

Çiçek soğanları 4 grup halindedir. Bunlar; 

 • Gerçek soğanlı olan bitkiler (Lilyum, lale, nergis, sümbül, dutch iris gibi bitkiler)
 • Soğanımsı gövdesi olan bitkiler (Crocus, gladiol, frezya gibi bitkiler)
 • Rizomlu olan bitkiler (Süsen, şakayık)
 • Yumrulu olan bitkiler (Yıldız, cyclamen)
Çiçek Soğanları

Çiçek soğanlarının bir kısmında söküm döneminde ya da sökümden sonra çiçek taslağı soğanın içerisinde olur. Bunlarda dikilinceye kadar, dikimden sonra çiçek taslağı gelişimine devam ederek açar. Mesela nergis, lale bitkilerinde soğanlar dikildiği zaman bu çiçeklerin minyatür hali soğanın içinde olur. Bazılarında ise, çiçek dikimden sonra meydana gelir. Bu yüzden böyle bitkilerde dikimden sonra ışık oldukça önemlidir. Çünkü bu bitkiler ışık yetersiz olduğu zaman çiçek açmazlar. Soğanlı iris, lilyumlar bu tarz bitkiler arasındadır. Çiçek soğanlarında çoğaltma her türde farklı yöntemle yapılır.

]]>
İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü Hamilelik https://www.sogan.gen.tr/ibrahim-saracoglu-sogan-kuru-hamilelik.html Sat, 03 Nov 2018 03:56:28 +0000 İbrahim Saraçoğlu, Soğan kürü Hamilelik, Soğan yüce Allah'ın, şifa hazinesi olarak yaratmış olduğu muhteşem bir sebzedir. İçeriğinde neredeyse insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineraller vardır. Sayısız brahim Saraçoğlu, Soğan kürü Hamilelik, Soğan yüce Allah'ın, şifa hazinesi olarak yaratmış olduğu muhteşem bir sebzedir. İçeriğinde neredeyse insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bütün vitamin ve mineraller vardır. Sayısız hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Bir çok uzman doğal antibiyotik olduğunu söylemektedir. Bütün bu faydalarının yanında soğan kadın hastalıklarına çok iyi gelmekte eskiden günümüze varıncaya kadar pek çok kadın bu yolla tedavi olmuştur. Tıbbın çare bulamadığı bazı kadın hastalıkları bile soğan kürü ile şifaya kavuşmuş bebek sahibi olamayan bazı kadınlar soğan kürü sayesinde bebek sahibi olmuşlardır.

Soğan Kürü Nasıl Yapılır
 • 1 adet küçük açık pembe kabuklu kuru soğan
 • 2 su bardağı klorsuz su
 • Sirke
Hazırlanışı:

Soğanı kabukları ve kökü ile birlikte kullanacağımız için sirkenin içinde 5 dakika kadar bekletip bol su ile yıkıyoruz. Daha sonra soğanı 4 parçaya bölüp, bir cezvenin içine atıp üzerine suyu ilave ediyoruz. Daha sonra ocağa alıp 5 dakika kaynatıyoruz. Biraz soğuduktan sonra tüketebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü Hamilelik
Soğan Kürünün Bazı Faydalarını Şu Şekilde Sıralayabiliriz:
 • Kadınlarda rahim içinde bulunan çikolata kisti, ve miyom oluşumlarını tedavi etmede çok etkilidir. Düzenli kullanımla çok iyi sonuç verir. Bu sıkıntıları yüzünden gebe kalamayan bir çok kadın, soğan kürüne devam etmeleri sonucunda hamile kalmıştır.
 • Polikistik over sendromu tedavisinde iyi sonuç verir. Tıbbın bile çaresiz kaldığı bu hastalığın en etkili tedavisi soğan kürü dür.
 • Kadınların yaşadığı adet düzensizliğini ortadan kaldırır.
 • Menopozun neden olduğu şikayetleri en aza indirir.
 • Gereğinden fazla vajinal akıntısı olanların kullanması tavsiye edilir.
 • Vücudun belli bölgelerinde oluşan kıl dönmelerine karşı çok etkilidir.
 • Stres önleyici ve balgam söktürücü etkileri vardır.
 • Doğal bir antibiyotik özelliğine sahiptir.
 • Dolaşım sistemini düzeltir.
 • Bağışıklık sisteminini güçlendirir.
 • Vücut da yağ birikimini azaltacağından bir miktarda olsa zayıflamayı sağlayacaktır.
 • Prostatta oluşan iltihapların azaltılmasında etkili olduğundan ağrıyı hafifletici özelliği vardır.
 • Sinüzit rahatsızlığının ilerlemesini ve şiddetini önler.
Hamile Kalmak İsteyen Bir Kimse Soğan Kürünü Nasıl Kullanmalıdır

Hamile kalmak isteyen kimse ve diğer rahatsızlığı olan kimseler de on beş gün boyunca öğlen ve akşam yemeklerinden 10 dakika önce ve ılık olarak bir su bardağı içilmelidir. Kullanılan kür daima taze olarak hazırlanmalıdır. Altı ayda bir bu uygulama tekrar edilmelidir. Allah'ın izni ile rahimdeki sorunlar büyük oranda iyileşecek ve kişi bebek sahibi olacaktır.
]]>
Ender Saraç Soğan Kürü https://www.sogan.gen.tr/ender-sarac-sogan-kuru.html Sat, 03 Nov 2018 10:12:50 +0000 Ender Saraç soğan kürü, zayıflamak isteyenler için olumlu sonuçları olan bir uygulamadır. Soğanın yararlı etkileri yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Gerek hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilme Ender Saraç soğan kürü, zayıflamak isteyenler için olumlu sonuçları olan bir uygulamadır. Soğanın yararlı etkileri yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Gerek hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesinde, gerekse bu şekilde zayıflama amacıyla soğan kürü uygulanabilir. Bu aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve daha zinde olmanıza yardımcı olmaktadır. Ender Saraç tarafından önerilen soğan kürünü uygulamanız fazla kilolarınızı vermenizde yardımcı olabilir.

Ender Saraç soğan kürü malzemeleri

 • 6 adet kuru soğan
 • Yağsız et suyu
 • Baharat çeşitleri
 • Limon suyu
 • Her biri yarım kilo olan 2 çeşit mevsim sebzesi

Ender Saraç soğan kürü hazırlanışı

Bu kürün hazırlanışı aynı çorba pişirir gibi olacak. Ancak içinde kesinlikle yağ kullanmayacaksınız. Yağsız et suyunu ocakta kaynatacaksanız. İçine iri doğranmış kuru soğanları, yine iri doğranmış sebzeleri koyun. Dilediğiniz baharat çeşitleriyle çorbayı lezzetlendirebilirsiniz. İçine biraz da limon suyu ilave edin. Tüm malzemeler iyice yumuşayınca blenderden geçirerek, çorba kıvamını elde edin.

Ender Saraç Soğan Kürü

Ender Saraç soğan kürü ile zayıflama sırasında 3 gün süreyle diyet yapacaksınız. Sabahları sadece 50 gram beyaz peynir ve şekersiz çay içeceksiniz. İlk gün öğle ve akşam yemeklerinde sınırsız meyve ile soğan çorbasını içeceksiniz. İkinci günde öğle ve akşam yemeklerinde sınırsız etle soğan çorbası içeceksiniz. Son günde öğle ve akşam yemeklerinde pirinç lapası ile üzüm ve muz haricinde meyve yiyecek, soğan çorbası içeceksiniz. 3 gün bu kürü uyguladıktan sonra, Ender Saraç soğan kürünü 15 gün kadar aradan sonra 1 defa daha uygulayabilirsiniz.

]]>
Ada Soğanı https://www.sogan.gen.tr/ada-sogani.html Sun, 04 Nov 2018 07:57:05 +0000 Ada soğanı, zambakgiller familyasından olan bir bitkidir. Yeşil ve beyaz damarlı çiçekleri, uzun şeritli yaprakları vardır. Yapraklarının altında olan soğan kısmı 2 kg kadardır. Oldukça acı ve zehirli olan bitki Ada soğanı, zambakgiller familyasından olan bir bitkidir. Yeşil ve beyaz damarlı çiçekleri, uzun şeritli yaprakları vardır. Yapraklarının altında olan soğan kısmı 2 kg kadardır. Oldukça acı ve zehirli olan bitkinin 7,5 gram kadarı insanı öldürebilir. İçeriğinde bulunan scillarena glikozidi nedeniyle taze olarak kullanılmaz. Çünkü zehirlenme ve kusma etkisi gösterir. Soğanındaki etli orta bölümü dilimlenir ve kurutulur. Daha sonra dövülerek toz şekline getirilir. Ev ilaçları için kullanımında oldukça dikkat edilmelidir. Ada soğanı idrar söktürücü etkiye sahiptir. Özellikle kalp hastalarındaki vücut ödemini giderir. Azotemiyi azaltmaktadır. Ancak böbrek hastalarına tavsiye edilmez. Bunun uzun süre kullanımı albüminüri yapmaktadır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen bir bitkidir. Uzunluğu yaklaşık 1 metreyi bulur. Bitkinin tohumları, kökü ve soğanı kullanılmaktadır. Tek türde olan bitki Akdeniz iklimine yetişir.

Ada soğanı yararlı etkileri

 • Kan dolaşımı bozukluklarında ve kalp hastalıklarında kullanılır
 • Yorgunluğu gideren, nefes açan etkisi vardır
 • İdrar sökücü özelliği bulunmaktadır

Ancak tıbbi dozların üstünde kullanılması halinde zehirlenme etkisi yapabilen bir bitki olduğundan, ada soğanı kesinlikle doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Buna dikkat edilmezse, kusma ve bulantı, ishal gibi etkilere neden olabilir.

Ada soğanının kökü topraktan çıkarılınca, hamurla sıvanır ve fırında pişirilir. Daha sonra kabuğu soyularak, ağaç bıçakla ikiye ayrılır. Bunlar ipliklere asılarak gölgede kurutulur. Bundan sonra toz haline getirilerek, balla karıştırılır. Bu karışım ağrıyan bölgelere konulursa, şifa bulunur.

Ada soğanı ve biraz su hamurla pişirilerek yutturulursa, nefes darlığı başta olmak üzere, yorgunluk, göğüs, mafsal ve dalak ağrısına, akciğer sorunlarına, baş ve ayak ağrılarına iyi gelir. Özellikle siyatik ağrısına yararlıdır.

Ada soğanı zambak yağıyla ateşte pişirilir ve suyu ayak tabanına sürüldüğünde, yere basmadan yatılırsa erkekliğini yitiren kişilere yararlı olur.

Ada Soğanı

Ada soğanı kökü sıtmaya, nezleye, nefes darlığına, iç yaralarına iyi gelir. Kökündeki saçaklar dövülerek yaraların üzerine konulursa, tedavi eder. Suyuyla un karıştırılarak içilirse karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.

Suyu içildiği takdirde mideye iyi gelir, rahim ağrısını geçirir, boğaz ağrısını dindirir. Müzmin öksürüğü keser, dalak şişmesine iyi gelir. Yılan sokan bir kişiye yedirildiğinde şifalı olur. Ada soğanı her zaman pişirilerek kullanılmalıdır.

]]>
Soğan Kavurma https://www.sogan.gen.tr/sogan-kavurma.html Sun, 04 Nov 2018 18:56:34 +0000 Soğan Kavurma, Soğan, soğangiller ailesinden olup, güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda da antibiyotiktir. Kuru soğan, potasyum, folik asit ve antioksidan besinler açısından zengindir. Yumrusu ve yeşil yapraklı
Soğan Kavurma, Soğan, soğangiller ailesinden olup, güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda da antibiyotiktir. Kuru soğan, potasyum, folik asit ve antioksidan besinler açısından zengindir. Yumrusu ve yeşil yapraklı kısımları yemeklere hoş bir aroma verir bu nedenle lezzet ve tat vermesi için kullanılmaktadır. Soğanın yeşil kısımları taze yenirken, cacık yapımında kullanılır. Soğan yemeklerin ve çorbaların yapımında olmazsa olmazların başında gelen bir bitkidir. Soğanı günümüzde tüketmeyen kişi çok azdır. Soğan bitkisi aynı zaman da şifadır. Antibiyotik özelliği ile bilinen soğan bizleri çoğu hastalıklardan korumaktadır. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve vücuda direnç vermektedir. Soğan çiğ olarak tüketildiği gibi pişirilerek de yenen bir bitkidir. Yeşil yapraklarından yumrusuna kadar soğan kullanılmaktadır.

Soğanın yumrusu hemen hemen her yemeğe kullanılırken, yeşil yaprakları da çiğ olarak salatalarda vs. çeşitli yerlerde kullanılmaktadır. Soğanın yumrusunu kavurarak sade tükettiğimiz gibi salçalı, yumurtalı, patatesli de tüketebilirsiniz. Biz size şimdi sade soğan kavurması tarifi vereceğiz.

Soğan Kavurması:  5-6 kişilik

Soğan kavurması için gerekli malzemeler:
 • 5-6 adet kuru soğan
 • 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ
 • Karabiber
 • Tuz
 • Arzuya göre 1 tatlı kaşığı domates salçası
Yapılışı:
 • Soğanları ister yarım ay şeklinde doğrayın isterseniz jülyen şeklinde ince uzun doğrayın.
 • Bir tavaya veya tencereye sıvı yağını koyun. Tencereyi ocağa koyun. Sıvı yağ kızınca soğanları ilave edip kavurun. 
 • Soğanların kavrulma aşaması bittikten sonra 1 tatlı kaşığı salçayı ilave edip salçanın kokusu çıkana kadar kavurun. Tuzu ve karabiberini de ilave edip karıştırın, ocaktan alın.
 • Bu salçalı soğan kavurmasını kahvaltı dahil her zaman yemek mümkündür. Soğan kavurmasını başka malzemeler ilave ederek tatlandırmak mümkündür. Mesela patates, kıyma, yumurta bunlarda soğan kavurmasına çok yakışır, maydanoz yapraklarıyla da süslerseniz ayrı bir tat ve lezzet elde edersiniz. 
Soğan Kavurma
Ayrıca soğan kavurması, soğanın içindeki aktif maddeler sayesinde kilo vermede çok severek kullanacağınız bir menü olabilir. Soğan kilo vermeyi hızlandırır ve yağ yakımına son derece yardımcı olur. Diyet yapmak isteyen ve yapanlar için çok faydalı olan yağ yakıcı soğan kavurmasını hazırlamakta oldukça kolay ve malzemeleri de çok ekonomiktir. Soğan kavurmasının kalori değeri de düşüktür. Herkes gönül rahatlığı ile yiyebilir diyete çok büyük desteği vardır.
]]>
Soğan Bal Karışımı https://www.sogan.gen.tr/sogan-bal-karisimi.html Sun, 04 Nov 2018 20:52:47 +0000 Soğan bal karışımı, özellikle kış aylarında grip hastalığında, öksürükte tavsiye edilen etkili bitkisel çözüm yollarından biridir. Bu oldukça kolay hazırlanan, pratik bir yöntemdir. Bazı uzmanlar bu karış Soğan bal karışımı, özellikle kış aylarında grip hastalığında, öksürükte tavsiye edilen etkili bitkisel çözüm yollarından biridir. Bu oldukça kolay hazırlanan, pratik bir yöntemdir. Bazı uzmanlar bu karışımın penisilinden bile etkili olduğunu belirtirler. Özellikle çocuklardaki üst solunum yolu rahatsızlıklarında, ilaç dışında tedavi edici bir yaklaşım olur. Bildiğimiz gibi ilaçların yararlı etkileri olduğu kadar, bir yandan da vücuda olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle hastalıklarda doğal yöntemlerden destek alınmalıdır. Bunu yaparken bir uzmandan destek alınmasını öneririz.

Soğan bal karışımı nasıl hazırlanır

Bunun için ihtiyacınız olan sadece 1 adet orta boyda kuru soğan ile 1 yemek kaşığı baldır. Soğanı iri şekilde doğrayın. Bunun üzerine 1 yemek kaşığı balı koyun. Karışımı bir kavanozun içinde en az 3 saat kadar sulanması için bekletin. Kullanımında ise, çocuklar için günde 3 defa 1 tatlı kaşığı olarak, yetişkinlerde ise günde 3 defa 1 yemek kaşığı olacak şekilde uygulanmalıdır.

Soğan bal karışımı neye iyi gelir

Bu karışım öksürük, faranjit ve grip için oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra antibakteriyal olarak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla da kullanılabilir. Bu yaralı etkileri doğal ürünlerle sağlamak genel sağlık açısından oldukça faydalıdır. Vücudu kimyasal etkilerden korur, karaciğerin toksinlerle uğraşmasına olanak vermezsiniz. Bildiğimiz gibi gribe iyi gelen bir ilaç bulunmamaktadır. Antibiyotik tedavisi bile bu hastalık için yararlı olmaz. Bu nedenle vücudu güçlendirmek ve gribin etkisini azaltmak için, soğan bal karışımından yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Soğan Bal Karışımı

Soğan içeriğindeki bileşenlerle kanserden, başka hastalıklara kadar iyi gelmektedir. Soğan suyu balgamı yumuşatmakta ve bronşit gibi hastalıkların etkisini azaltmaktadır. Astım krizinde etkili olan bileşenleri bile baskılamaktadır. Balla karıştırılan soğan suyu ise, boğaz ağrısı, boğaz iltihabı, öksürük ve bronşit gibi rahatsızlıklarda şifalı etkiye neden olur. Soğanın içeriğindeki cystein maddesi tıbbi tedavilerde kullanılan bazı ilaçların içeriğinde bile bulunmaktadır.


]]>
Kuru Soğan Kürü https://www.sogan.gen.tr/kuru-sogan-kuru.html Mon, 05 Nov 2018 10:52:50 +0000 Kuru soğan kürü özellikle soğan tam anlamıyla kadınlar için yaratılmış bir bitki. Rahim içindeki bütün pislikleri temizleyen, yeni doğum yapmış gibi tertemiz hale getiren bir nimet hazinesidir. Bu konularda özellikle Kuru soğan kürü özellikle soğan tam anlamıyla kadınlar için yaratılmış bir bitki. Rahim içindeki bütün pislikleri temizleyen, yeni doğum yapmış gibi tertemiz hale getiren bir nimet hazinesidir. Bu konularda özellikle İbrahim Saraçoğlu diye bir doktorumuz önemle bahsetmektedir. Menopoz, adet düzensizliği, iltihap ve kistlerde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bilinmelidir ki kuru soğan kürü uygulamasına on beş gün devam ettikten sonra  ara verilmelidir. On beş günü geçen kullanımda soğan kürü vücut için zararlıdır. Kürde kullanılacak soğan yemeklik soğan türlerinden seçilmelidir. Kırmızı ya da mor soğanlar kür için uygun değildir.Bu  soğan kürü her öğünde taze olarak hazırlanmalı ve kullanılacağı zaman tekrar hazırlanmalıdır.Soğan kürü soğuk halde tüketildiğinde hiç bir faydası yoktur. Soğan kürü ılık halde ve aç karnına içilmelidir.
Kuru Soğan Kürü
İki bardak suyu ocakta kaynamaya koyun. Kuru soğanın kabuğunu soyarak dört eşit parçaya bölün. Kaynamış suyun içine soğan parçalarını atıp tencerenin kapağını kapatıp beş dakika kaynatın. Beş dakika sonunda soğan kürünü ocaktan alıp ılımasını bekleyin. Soğan suyunu ılık halde öğünlerden on dakika önce için.
]]>
Safran Soğanı https://www.sogan.gen.tr/safran-sogani.html Mon, 05 Nov 2018 15:20:41 +0000 Safran SoğanıSafran ( Crocus Sativus) soğanlı bir bitkidir.Soğan çapları 2-4 cm dir. Soğanlar küremsi ve hafif basık olup ağ şeklinde kabuklarla sarılmıştır. Yapraklar dar buğday yaprağına benzemek Safran Soğanı

Safran ( Crocus Sativus) soğanlı bir bitkidir.Soğan çapları 2-4 cm dir. Soğanlar küremsi ve hafif basık olup ağ şeklinde kabuklarla sarılmıştır.

Yapraklar dar buğday yaprağına benzemektedir.Eylül -Ekim aylarında açan çiçekler acık vıole rengindedir.Çiçegin içindeki erkek sapları beyaz tepesi sarı renktedir.Dişi organ 3 parçalı olarak uzayan portakal sarısı renginde olup, faydalanılan kısmı bu kısmındadır.

  Safran ülkemizde çok eskiden beri yetiştirilen ilaç, baharat ve boya bitkisidir.Safranbolu,Tokat,İstanbul,İzmir,Adana ve Şanlıurfa da civarlarında yetiştirilen safran günümüzde sadece Safranbolu Davut obası olarak bilinen köyde dar bir alanda  (3-4 dekarlık) yetiştiriciliği olarak yapılmaktadır.

Safranbolu'da tüketim daha çok aşure ve zerde yapımında ve lokum yapımında kullanılmaktadır.Safran soğanı dikimi son zamanlarda azalmıştır.Bu nun nedenleri ise;

Safran Soğanı

 

 • Yetiştiriciliği yapacak genç çiftçilerin olmaması
 • Diğer köy çevrelerinin üretime ilgi duymaması

Safran soğanlarının yer altı zararları'da soğan üretimini azaltan unsurlarındandır.Bu zararlı ile şu an itibariyle müdacede yöntemi bilinmemektedir.

]]>
Soğan Kebabı https://www.sogan.gen.tr/sogan-kebabi.html Mon, 05 Nov 2018 20:19:34 +0000 Soğan kebabı, Gaziantep yöresinin meşhur bir yemeği olarak bilinir. Özellikle kış aylarında gribin ilacı olarak bilinen soğan kebabı oldukça lezzetlidir. Soğanda bol miktarda a, b ve özellikle c vitamini, fosfor, iy
Soğan kebabı, Gaziantep yöresinin meşhur bir yemeği olarak bilinir. Özellikle kış aylarında gribin ilacı olarak bilinen soğan kebabı oldukça lezzetlidir. Soğanda bol miktarda a, b ve özellikle c vitamini, fosfor, iyot, kükürt gibi vücuda çok faydalı maddeler vardır. Antibiyotik vazifesi gören soğan, hazım arttırıcı fermentler bulunduğunu kaydeden uzmanlar, kalp ve prostat bozukluğu, sinir zafiyeti, romatizma, cilt hastalıkları, cinsel iktidarsızlık, mide zayıflığı gibi hastalıklarda çok fayda verdiğini, bol idrar söktürdüğünü ve vücutta birikmiş su ve üreyi dışarı attığını bildiriyor. Nefes yollarını açar ve öksürüğü keser. Soğanın vücuttaki fazla tuzu da dışarı attığını belirten uzmanlar şeker seviyesini de düşürdüğünü kaydediyor. Vücut direncini arttıran soğan, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bir çok hastalığa deva olan soğanın kebabını yememek olmaz.

Soğan Kebabı
Malzemeler:
 • Beş adet kuru soğan (orta boy olmalı)
 • Yarım kilo yağsız dana kıyma 
 • Üç adet kırmızı biber
 • Karabiber
 • Tuz
 • Tere yağı
Hazırlanışı:

Derin bir kaba aldığımız kıymamızı, karabiber ve tuz ekleyerek yoğurmalıyız. Hazır olan harcımızı ceviz büyüklüğünde yuvarlayıp yağlı tepsiye 
koymalıyız. Kuru soğanlarımızı soyup iki ye böldükten sonra biberlerle birlikte tepsiye alınız. İsteğe göre soğanlarla köfteler ayrı ayrı yada beraberde dizilebilir. Üstüne tuzu ve tereyağını eklediğimiz kebabımızı yüz seksen derece fırında yarım saat pişiririz. Bu kebabı mangalda da yapabilirsiniz.

Afiyet olsun...
]]>
Soğan Kabuğu Saç Rengi https://www.sogan.gen.tr/sogan-kabugu-sac-rengi.html Tue, 06 Nov 2018 11:31:21 +0000 Soğan kabuğu saç rengi, Saç renkleri açısından son zamanlarda bir hayli artan bakır kızıl, yani saç kabuğu rengi, beyaz tenli kadınların saçlarına uyguladığı en seçkin renk olmuştur. Bilmektesiniz soğan kabuğu turuncu Soğan kabuğu saç rengi, Saç renkleri açısından son zamanlarda bir hayli artan bakır kızıl, yani saç kabuğu rengi, beyaz tenli kadınların saçlarına uyguladığı en seçkin renk olmuştur. Bilmektesiniz soğan kabuğu turuncuya, dönük kızılımsı bir renk olmakla birlikte saça uygulandığında altın parıltıları gibi kadifemsi bir durum alarak oldukça kışkırtıcı ve canlı bir görünüm kazandırır. Ancak soğan kabuğu rengi beyaz tenli kadınlara çok yakışmaktadır. Esmer veya buğday tenli iseniz, teninizin soluk görünmesine sebep olarak çokta hoş gözükmeyecektir.

Soğan kabuğu çekici bir renkte olsa ilgi isteyen bir saç rengi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü siyah tonlu diğer koyu saç renklerine göre 5 haftada solup renk akmaya başlar. Bunun niçin boya koruyucu şampuan ve kürlerle korumanız gerekmektedir. 

Soğan Kabuğu Saç Rengi

Soğan kavuğu saç rengini evde de yapabilirsiniz. Tabi uzman ellerden çıkan ve kaliteli markaların rengini tutmayabilir ama evde yapılan doğal saç boyası da sizleri fazlasıyla mutlu edecektir. Bunun için 1 kg soğan alıp kabuklarını soyup, yıkayınız. 20-30 gram soğan kabuğu elde edeceksiniz. 1 su bardağı su ile cezve yardımı ile kabuklarla kaynatın. kaynatma süresi 20 dakika olmalıdır. Daha sonra eczaneler ve aktarlardan alacağımız 5 gram gliserin olmalıdır. Su kaynadıktan sonra soğan kabuklarından suyu süzüp, aldığımız gliserin ile karıştırıyoruz. Yaptığımız bu karışımı istediğimiz renk ve ton alana kadar saçımıza uygulayın. 2 gün sonra saçlarımızın yavaş yavaş açıldığını göreceksiniz.

]]>
Hamile Kalmak İçin Soğan Kürü https://www.sogan.gen.tr/hamile-kalmak-icin-sogan-kuru.html Tue, 06 Nov 2018 19:21:05 +0000 Hamile Kalmak İçin Soğan Kürü, bayanlarda uygulanan etkili bir yöntemdir. Bu yöntemden son zamanlarda televizyonlarda sıkça söz edilmektedir. Soğan kürü sayesinde yumurta sayılarını çoğaldığı için hamile kalabili Hamile Kalmak İçin Soğan Kürü, bayanlarda uygulanan etkili bir yöntemdir. Bu yöntemden son zamanlarda televizyonlarda sıkça söz edilmektedir. Soğan kürü sayesinde yumurta sayılarını çoğaldığı için hamile kalabiliyorlar. Kadınlarımızın eğer yumurta sayıları yetersizse ve yumurtalıklarında  kist bulunursa hamile kalmada problem yaşana bilir. Kadınlar bir sene döneminde hamile kalmıyorlarsa, bu yöntemi on beş günde uygulamalarını tavsiye ederim. Eğer kadın 35 yaşındaysa, bu kürü bir sene beklemese hemen uygulasa daha faydalı olur. Çünkü kadınlarda yumurta rezervleri hamile kalma aşamasında azalmaya başlar. Bu yaşa gelince bu rezervler azalırsa hamile kalmasıda zor olur. Yumurta üretimi yaşla bağlı olduğu için ileri yaşlarda bayanların sorun yaşamasına sebep olur. Bunun için destekleyici doğal yöntemler kullanmaları faydalıdır. Bazı kadınların yumurtalıklarında kistler vardır. Bu nedenle hamile kalmada sorun yaşıyorlar. Kistlerin giderilmesi için uyguladığımız doğal yöntemle sizlerde hamile kalma şansına sahip olacaksınız. Soğan kürü kadınların yumurtalık ve rahimde olan kistleri yok eden şifalı bir karışımdır.

Hamile kalmak için soğan kürünün hazırlanması:

Bir adet kuru soğan ve iki bardak suyla kürü hazırlayalım. Kuru soğan mor, kırmızı ve beyaz kabuklusunu kullanmayın. Kabukları açık kahve rengi olan kuru soğanı kullansanız daha iyi olur. Soğanı kabukları ve köküyle kaynatın sonra sirkeli suda bekleterek  dezenfekte edin. Suyu bir tencereye dökelim ve içine soğanları dört parçaya bölüp atalım. Beş dakika kaynatalım, kürümüz hazır halde olacaktır. Soğan kürünün ılınması için kenara koyup soğumasını
bekleyelim.

Hamile Kalmak İçin Soğan Kürü
Soğan kürünün kullanılması;
Bu kürü en fazla on beş gün içelim, bu uygulamaya başladıktan sonra göreceksiniz ki vajinal akıntılarınız artmış. Bu durum normaldir. Korkmayın daha sonra geçiyor. Yemekten on dakika önce soğan kürünü ılık şekilde için her gün taze olarak hazırlamalısınız. Yumurtalığınızda olan kisti eriterek ve yumurtlamanın düzenli olmasına yardımcı olacaktır. Küre adet olduğunuz yedinci günde başlamanız daha etkili olur. Bu süreden sonra on beş gün devamlı kullanın. Bundan sonra adetinizin onuncu gününden beş  ve ya yedi gün uygulamanız gerekiyor. Her şeyi doğru uygulasanız mükemmel bir sonuç alacaksınız.
]]>
Soğan Halkası https://www.sogan.gen.tr/sogan-halkasi.html Wed, 07 Nov 2018 12:27:25 +0000 Soğan halkası, hazır bir atıştırmalık olarak  hamburger ve benzeri hazır gıdaların yanında sevilerek tüketiliyor. Soğan halkasını dışardan sipariş vermeden evde kendi elleriyle  hazırlamak isteyen
 • Soğan halkası, hazır bir atıştırmalık olarak  hamburger ve benzeri hazır gıdaların yanında sevilerek tüketiliyor. Soğan halkasını dışardan sipariş vermeden evde kendi elleriyle  hazırlamak isteyenler için kolay bir tarifi var. Özellikle yoğurtlu dip sosuyla birlikte servis edilen halkaların özelliği  kızartılan yağın doğru ısıda olması. Kızartılan soğanların çiğ kalmaması için fazla kalın kesilmemesinde fayda var.

 • Soğan halkası için gerekli malzemeler:
  • 1 tane büyük boy  soğan
  • 1 tane yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • 1/2 kabartma tozu
  • 2 yemek kaşığı kadar un
  • Bir tutam tuz
  • Bayat ekmek
  • Kızartmalık sıvıyağ

  Soğan halkasının hazırlanışı:

  Soğan soyulup 1 cm kalınlığında halka şeklinde doğranır. Ekmekler ufalanıp kırıntı haline getirilir. derin bir kabın içerisine yumurta kırılıp çırpılır. Üzerine süt ve tuz ilave edilip çırpılır. Yarım paket kabartma tuzu, un ile harmanlanıp karışıma dökülür. Topaklanma yapmaması için iyice çırpılır. Boza kıvamında bir harç elde edilir. Halka şeklindeki soğanlar önce unlu sosa sonra da ekmek kırıntısına batırılıp kızgın yağın içerisine atılır. Altın sarısı bir renk alana kadar kızartılır. Yağdan alınan soğanlar  yağlı kalmaması için önce havlu kağıdı serili bir tabağa konur. Sıcak olarak yanında soslarla servis edilir.

  Soğan Halkası
 • Dip sos için malzemeler:
  • 2 yemek kaşığı süzme yoğurt
  • 1 dilim tuzlu beyaz peynir
  • 1 yemek kaşığı mayonez
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 diş sarımsak
  • 4-5 dal dere otu

  Sarımsaklar ezilir. Dere otu ince ince kıyılır. Yoğurdun içine peynir ezilerek konur sarımsak, mayonez ve zeytinyağı eklenip karıştırılır. En son dere otu da ilave edilip sos hazır hale getirilir. Çıtır soğan halkaların yanında servis edilir.

  ]]>
  Soğan Kürü İle Zayıflama https://www.sogan.gen.tr/sogan-kuru-ile-zayiflama.html Wed, 07 Nov 2018 22:21:48 +0000 Soğan kürü ile zayıflama, günümüzde zayıflama amacıyla çeşitli kürler uygulanmaktadır. Bunların arasında en yaygın şekilde uygulanan yöntem soğan kürü ile zayıflamaktır. Bu yöntemin faydası bilimsel olarak Soğan kürü ile zayıflama, günümüzde zayıflama amacıyla çeşitli kürler uygulanmaktadır. Bunların arasında en yaygın şekilde uygulanan yöntem soğan kürü ile zayıflamaktır. Bu yöntemin faydası bilimsel olarak ta tespit edilmiştir. Soğan herkesin bildiği gibi genel sağlık açısından çok yararlı bir sebzedir. Diyette mutlaka soğana yer vermelisiniz. Bu kür soğan suyu çorbası, soğan kürü, soğan çorbası diyeti olarak ta bilinir. Soğanın sade olarak yenmesinden ziyade bu şekilde suyunun zayıflamada kullanılmasının önemli bir nedeni vardır. Soğan kesilince içindeki uçucu enzimler kaybolmaktadır. Bu yüzden soğan kürü ile zayıflama etkili bir yoldur. Ayrıca soğanı direkt yemekten daha kolay uygulanır. Vücutta toksinlerin atılmasını sağlar, metabolizmayı hızlandırır ve daha hızlı şekilde zayıflamayı sağlar.

  Soğan kürü nasıl hazırlanır

  Soğan kürü hazırlamak için 2 adet orta boy soğanı kabuklarını soyarak, kaynayan 1 litre suyun içinde kaynatıyoruz. Bunu 5 dakika kadar kaynama halinde bekletiyoruz. Daha sonra soğan kürünü ılıtarak, yemeklerden 15-20 dakika önce 1 bardak içiyoruz. Bu şekilde aç karnına içilen soğan suyuyla iştahınız kesilecek, aynı zamanda metabolizma hızlandığından daha kolay zayıflayacaksınız.

  Soğan Kürü İle Zayıflama

  Soğan kürü ile zayıflama nasıl uygulanır

  Soğan suyu kürünün etkisini göstermesi için, 6-8 hafta kadar düzenli şekilde uygulanması gerekir. Bunun kullanımı sadece toksinlerden arınmak için olursa, 15 gün kadar yapılması yeterli olur. Hazırlanan soğan kürü en fazla 72 saat etkisini muhafaza edebilir. Bu süreden sonra yenisinin hazırlanması gerekiyor. Ancak soğan kürü ile zayıflama isteyenler, bunu klorsuz suyla hazırlasınlar. 3 gün soğan kürü uygulandıktan sonra, 1 gün ara verilmeli ve yeniden 3 gün uygulanmalıdır.. Bu şekilde 6-8 hafta uygulanırsa, uygulama başarılı sonuçlar verir. Yeniden yapmayı isteyenler buna 10 gün ara vererek aynı şekilde tekrar başlayabilir.

  ]]>
  Soğanın Faydaları https://www.sogan.gen.tr/soganin-faydalari.html Thu, 08 Nov 2018 08:12:19 +0000 Soğanın Faydaları, birçok hastalıklarda bitkisel tedavi olarak kullanılan soğanın sağlık açısından çok önemli bir yeri vardır. Fakat günümüzde eski zamanlara oranla soğan tüketimi oldukça yaygın değildir. Soğanın g Soğanın Faydaları, birçok hastalıklarda bitkisel tedavi olarak kullanılan soğanın sağlık açısından çok önemli bir yeri vardır. Fakat günümüzde eski zamanlara oranla soğan tüketimi oldukça yaygın değildir. Soğanın genel yapısından kaynaklı olarak ağır kokusundan dolayı, bir çok kişi tarafından hiç kullanılmamaktadır. Günümüzde alternatif tıp olarak kullanılan bitkisel ürünlerin başında soğan yer almaktadır. Bir çok uzmanlar tarafından üzerinde durularak mutlaka günlük olarak bir adet kullanılması şiddetle tavsiye edilmektedir. Soğanın faydaları, olarak sağlık açısından en büyük mucizesi doğal antibiyotik görevi görmesidir. Vücudumuzda bulunan bakteri ve mikropları direkt olarak vücuttan atması görevini üstlenmektedir. Bunun yanında soğanların bir çok hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. Bundan dolayı, soğanın başlıca fayda sağladığı başlıca rahatsızlıkları ve bu hastalıkların tedavilerinde yarattığı etkiyi ayrı başlıkları altında açıklayacak olursak;

  Mide Rahatsızlıkları; özellikle mide kramplarında bilimsel olarak kendini ispatlamış bir besindir. Mide de bulunan ülser gibi bir çok yaraları onarmakla birlikte mide de bulunan zararlı bakterileri yok ederek sağlıklı bir şekilde yaşamamızı  sağlar.

  Kanser Hastalıkları; Soğanın faydaları arasında en büyük mucizesi arasında gösterilmektedir. Yapılan birçok bilimsel araştırmalar ile düzenli bir şekilde soğan tüketilmesiyle kanserin oluşmasını önlemektedir. Kanserlerin özellikle mide kanserini önlemede çok önemli bir etkene sahiptir. Soğan türleri arasında özellikle kırmızı soğanın süfür adı verilen besin bileşenin fazla olmasından dolayı tüketilmesi önerilmektedir. Bunun yanında prostat kanserinde de oldukça etkilidir. Prostat kanserinde soğanın faydaları, olarak yapılan bir analizde soğan tüketimi yaygın olan ve olmayan toplamda 30 ülke arasında soğanın kullanılması yaygın olamayan ve neredeyse yemek kültürlerinde soğanın yeri dahi olmayan ingilterede prostat kanserinden hayatını kaybedenlerin oranı; diğer soğanın yaygın olarak kullanıldığı ülkelerle kıyaslandığında Türkiye ve İran gibi ülkelerden bu oran 5 katı kadar daha fazladır. 

  Soğanın Faydaları
  Solunum Hastalıkları; Özellikle karaciğer dostu olarak gösterilen soğanın astım ve bronşit gibi rahatsızlıklardan dolayı karaciğeri sıkıştırmalara neden olduğundan soğan direkt olarak karaciğeri korumakta ve bu hastalıklardan dolayı öksürükleri azaltmaktadır. Ayrıca antiseptik özelliğinden dolayı solunum yollarının baş belası olarak gösterilen balgam oluşumunu önlemektedir. Bundan dolayı öksürmelere ve nefes darlığı olanlar için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

  Böbrek Rahatsızlıkları Ve İdrar Söktürücü; Soğanın en büyük özelliği olan antiseptik özelliğinden dolayı böbreklerde bulunan bakteri ve mikropları direkt olarak ayrıştırarak idrar ile birlikte vücuttan atılmasını sağlar. Bu şekilde vücudu zararlı bakterilerden kurtarmakla birlikte idrar sökücü etkisi ile birlikte sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sağlar.

  Kolesterol Rahatsızlığı; Kolesterol hastaların özellikle iyi olan HDL değerinde iyi kolesterol olan değerleri sabit tutmak ve kötü kolesterol değerlerini aşağı indirmek için özellikle uzmanlar tarafından önerilen besinlerin başında yer almaktadır. Günlük yarım orta boy bir soğanın tüketilmesiyle kolesterol değerleri istenilen düzeyde tutulabilir. Ayrıca bununla birlikte yağlı ve ağır yemeklerin yanında uzmanlar bir adet orta boy soğanın yemeklerle birlikte tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bu şekilde damar tıkanıklığı ve bir çok karaciğer rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. 

  Tansiyon Ve Diyabet Rahatsızlıklarında; Soğanın besin olarak bileşenleri incelendiğinde içeriğinde bulunan yoğun liflerden dolayı kan şekeri değerlerini korumaktadır. Gel gitlere neden olan kan şekeri değerlerini sabit tutmaktadır. Bir diğer faydaları a]]> Soğan Zarı https://www.sogan.gen.tr/sogan-zari.html Thu, 08 Nov 2018 23:43:24 +0000 Soğan zarı, soğanın dış tabakasında bulunan, iç yüzeylerinde olan bir yapıdır. Bunu midenin öğütmesi oldukça güçtür. Severek tüketilen, sağlığa oldukça yararlı olan soğanın yapısında mutlaka bulunur. İ Soğan zarı, soğanın dış tabakasında bulunan, iç yüzeylerinde olan bir yapıdır. Bunu midenin öğütmesi oldukça güçtür. Severek tüketilen, sağlığa oldukça yararlı olan soğanın yapısında mutlaka bulunur. İçeriğindeki iyot, fosfor, A, B, C vitaminleri, silis gibi besin maddeleri nedeniyle doğal bir antibiyotik olarak tanımlanan soğan, romatizma ağrılarından, prostat, kan şekerini düşürme, kanserden koruma, karaciğer ve bağırsakların temizlenmesi, zayıflama, iştah açma, yağlı beslenmenin etkisini azaltma gibi sayısız faydaya sahiptir. Ancak bazen tüketildiğinde olumsuz neticelere sebep olabiliyor. Bu etkisi soğan zarı yüzünden kaynaklanıyor. Pek çok insanın soğan yedikten sonra mide ağrısı yakınması olabiliyor. Soğan sadece bu konuda zararlı etkiye neden olabilir. Bunun dışında sağlık açısından yararlı bir besindir. Soğan zarı ayni zamanda bitki hücresinin incelenmesi sırasında deneylerde kullanılan bir yapıdır. Böylece bitki hücresinin kısımları incelenebilir.

  Soğan Zarı

  Soğan zarı hangi etkiye neden olur

  Soğan zarı yapı itibarıyla lifli bir besindir. Bu nedenle bağırsaklardaki gazı arttırmakta ve dolayısıyla sindirim ve mide sorunlarına neden olmaktadır. Midede hem yanmaya, hem de ekşimeye neden olan soğan zarıdır. Ancak mideyi tahriş edici etkisi yoktur. Bu tür yakınması olan kişilerin soğan tüketirken soğan zarını çıkarıp tüketmesi tavsiye edilir.

  Soğan gerek kendisinin tüketilmesi, gerekse suyu ile hazırlanan kürler yardımıyla çeşitli sağlık sorunlarına, zayıflamaya, adet düzensizliklerine iyi gelir. Eğer soğan tüketimiyle mide sorunları yaşanıyorsa, mutlaka soğan zarı ayıklanmalıdır. Bu şekilde soğanın yararlı etkilerinden herkes faydalanabilir.

  ]]>
  Soğan Yağı https://www.sogan.gen.tr/sogan-yagi.html Fri, 09 Nov 2018 03:37:52 +0000 Soğan yağı, vücudun hemen hemen her bölgesinde mükemmel etkiler göstererek insan sağlığı üzerinde çok faydalı bir besindir. Soğan yağı genellikle ciltte hem tüketilerek hemde masaj yapar gibi sürülerek uygulanmaktadır Soğan yağı, vücudun hemen hemen her bölgesinde mükemmel etkiler göstererek insan sağlığı üzerinde çok faydalı bir besindir. Soğan yağı genellikle ciltte hem tüketilerek hemde masaj yapar gibi sürülerek uygulanmaktadır. Bu şekilde uzun süreli kullanımlarda soğan yağının etkilerini sizlerde en etkin bir şekilde hissedebilirsiniz. Hatta ülkemizde ya da diğer dünya ülkelerinde bu soğan yağı masaj salonlarında kullanılan masaj jelleri arasında yer almaktadır. Vücutta oluşturduğu rahatlama etkisi ile soğan yağını hemen hemen herkes cildine uygulayabilir. Soğan yapının birçok farklı kullanım şekli bulunmaktadır. Ağız yolu ile kullanımlarında soğan yağının acılığı ve garip tadı nedeni ile birçok insan bu yağı direk olarak tüketemez. Bu nedenle genellikle insanlar bu soğan yağını farklı besinler içerisine karıştırarak tüketmektedir. Birçok insan bu şifalı yağı, bir küp şeker üzerine birkaç damla yağ damlatarak tüketirler. Bu şekilde tüketilen soğan yağı, insan vücuduna birçok fayda sağlamaktadır. Fakat unutulmaması gereken bir şey vardır ki soğan yağı, çok fazla tüketildiğinde kişide birçok yan etkiyi meydana getirerek farklı problemlere neden olmaktadır. Bu bitkisel yağın bazı insanlarda fazla tüketilmediği halde yan etki yapma durumu da görülebilmektedir. Bu durumda genellikle kişilerin bitkisel ürünlere olan alerjilerinden dolayı meydana gelmektedir. 

  Yan etkiler:
  • Soğan yağının en büyük yan etkisi mide problemleri olan insanlarda görülmektedir. Bu bitki suyu önceden mide ameliyatı geçirmiş kişilerde, midesinde yara bulunan kişilerde ya da gastrit sorunu olan kişilerde çokça görülen problemler arasında yer almaktadır. Bu gibi mide problemleri olan kişilerde çok fazla soruna neden olan soğan yağını bu kişilerin tüketmemesi çok daha yararlı olacaktır.
  • Bu durumun yanı sıra soğan yağının birde bağırsak hastalarında yan etkiler yaptığı bilinmektedir. Bağırsak sorunları olan kişilerin soğan yağı tüketmeleri durumunda bu sorunlar çok daha artarak kişide farklı problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle Bu gibi kişilerin soğan yağından kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir. 
  • Bunun yanında sürekli olarak şeker hastalığı nedeni ile ya da diğer hastalıklar nedeni ile ilaçlar kullanan kişilerde oldukça büyük sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kişiler kesinlikle kullandıkları ilaçların yanında bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için bir doktora başvurmadan soğan yağı kullanmamalıdır. Aksi durumlarda bu ilaçlarla çok daha büyük problemler gözlemlenebilir.
  Soğan Yağı
  Soğan Suyu Faydaları:
  • Soğanın insan sağlığına faydalarının hemen hemen hepsi soğan yağı içerisinde de bulunmaktadır. Bu nedenle soğan yağının içerisinde hem soğanın faydaları hemde bu yağın faydaları birleştiğinde büyük etkiler sağlamaktadır. Soğanın bakterilere karşı gösterdiği etkiler sayesinde vücutta bakteri oluşumu engellenmektedir. 
  • Bunun yanında soğan yağı faydalarından bir diğer etkisi özellikle kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı problemleridir. Bu sorun genellikle sopan yağı ile çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Sizlerde kış aylarında günde iki kez birkaç damla soğan yağı tüketiniz. 
  • Soğan yağı içerisinde oldukça yüksek oranda A, B, C vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle normalden daha az olacak şekilde çocuklarınıza da vererek bu vitaminleri çocuklarınıza kazandırabilirsiniz. 
  • Damar tıkanıklığı sorunlarına çok iyi gelen soğan yağı aynı zamanda cilde sürülerek uygulandığında birçok fayda sağlamaktadır.  
  • İnsanlarda çok büyük problem olan egzema sorununda bu bitkisel ürün masaj yapılarak uygulandığında çok büyük faydalar sağlamaktadır.

  ]]>
  Ahmet Maranki Soğan Kürü https://www.sogan.gen.tr/ahmet-maranki-sogan-kuru.html Fri, 09 Nov 2018 07:28:54 +0000 Ahmet Maranki Soğan Kürü, Soğan hemen hemen her evde yemeklerde kullanılan bir sebze türü olmaktadır. Soğanın sayılamayacak kadar vücuda, cilde, saça, hastalığa vb gibi şeylere bir çok faydası bulunmaktad
  Ahmet Maranki Soğan Kürü, Soğan hemen hemen her evde yemeklerde kullanılan bir sebze türü olmaktadır. Soğanın sayılamayacak kadar vücuda, cilde, saça, hastalığa vb gibi şeylere bir çok faydası bulunmaktadır.  Ayrıca soğan geçmişte hemen hemen her hastalıkta ilaç amaçlı kullanılmaktaymış fakat günümüzde soğan kürünün çokta birsey de kullanılmamaktadır. Soğan kürü, miyom rahatsızlığında, polikistik over rahatsızlığında, iyi huylu prostat büyümesinde, kıl dönmesi, hamile kalma, bayanlarda menopoz benzeri hastalıklar için bitkisel bir kür olmaktadır. Soğan evlerimizde yemeklerimizde kullandığımız sebze olmanın yanı sıra, içeriğinde bulunan B, A ve C vitamini, iyot, silis, fosfor, kükürt gibi maddeler, antibiyotik görevi oluşturan maddeler ve hazmı kolaylaştıran özelliğe sahip olan şifalı bir sebze türü olmaktadır. Soğan tüketiminin çok olduğu bölgelerde, kanser oluşumunun daha az belirdiği bütün uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Günlük hazırlayacağınız kürü 15 gün süreyle düzenli olarak kullanıldığında hastalığınıza çare olur. Soğan kürü faydaları saymakla bilmemektedir.
  • Günümüzde tüketilen yiyeceklerden dolayı kadınların yaşadığı adet düzensizliğini ortadan kaldırmaya oldukça etkilidir.
  • Menopoz şikayetlerini azaltmak için soğan kürü tüketilmelidir.
  • Vajinal akıntılarda kullanılmalıdır ve kullanıldığı zaman akıntıları yok etmeye yarar
  • Kıl dönmelerinde fayda sağlayacaktır ve dönmeye yönelik kılları düzenli çıkartacaktır.
  • Hamile kalmak isteyen kişilerin, problemlerine çare olur. 
  • Ciltte çıkan iltihaplı sivilce ve aknelerde tedavi edici olup bir daha çıkmasını engeller
  • İçeriğindeki sulfosid nedeniyle antibiyotik özelliğine sahiptir.
  • Dolaşım sistemini düzenler.
  • Soğan kürü bağışıklık sistemine olumlu etki sağladığı için bağışıklığı düzenler.
  • Vücutta meydana gelen yağlanmayı azalttığı icin, zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
  • Stresi yok edici etkisi olduğu için ve balgam söktürücü etkisi olduğundan dolayı fayda sağlar. 
  • Soğan kürü tüketimi, yemek sonrasında kandaki total gliserit oranının düşmesine yardımcı olur.
  • Sinüzit belirtisinin ilerlemesini önler.
  • Şişlik, sancı, ağrıları giderir.
  • Böcek ısırmalarını giderir.
  Soğan ile hazırlanan bu kür, sağlık problemlerine fayda sağlamak açısından en az altı ayda bir defa 10 gün süre ile uygulanmalıdır. Bu süreyi geçmemeye dikkat edilmelidir. Hazırlanmış olan kürü ılık bir şekilde tüketmek gerekir. Öğle yemekleri ve akşam yemeklerinden 15 dakika önce bir bardak içilmelidir. Her zaman içeceğiniz kür taze olarak hazırlanmalıdır. Soğan kürü hazırlanışı ise şöyledir.

  Ahmet Maranki Soğan Kürü
  Ahmet maranki soğan kürü hazırlanışı:

  Soğanı kök ve kabuğu ile birlikte kullanacağız bu nedenle yıkayıp sirkeli suyun içinde uzun bir süre bekletilmelidir. Bu şekilde dezenfekte olmasını sağlamış olursunuz. Suyu bir tencere içerisine ilave ederek, ocağın üstünde kaynaması için bekleyelim ve su kaynadıktan sonra kuru soğanı dört parçaya bölüp tencerenin içerisine atalım. Bu şekilde de yaklaşık olarak 10 dakika kadar kaynaması, soğan kürünü hazır bir hale koyacaktır. Hazırlanan kürün kullanılabilmesi için biraz ılınmasını beklenmelidir. 
  ]]>
  Soğan Doğrama https://www.sogan.gen.tr/sogan-dograma.html Fri, 09 Nov 2018 14:09:37 +0000 Soğan doğrama, Mutfaklarımızın baş besinlerinden biridir soğan. Her evde mutlaka bulunmalıdır. Açıkçası olmazsa olmazlardandır da sayılabilir. Peki soğan doğrama şekilleri hakkında bildikleriniz
  Soğan doğrama, Mutfaklarımızın baş besinlerinden biridir soğan. Her evde mutlaka bulunmalıdır. Açıkçası olmazsa olmazlardandır da sayılabilir. Peki soğan doğrama şekilleri hakkında bildikleriniz var mı Size hemen soğan doğrama şekilleri hakkında bilgi verelim;

  Küp doğrama:
  Çorba, sulu yemekler yada böreklerde kullanmak için, sebzeleri öncelikle uzun ince doğramanız gerekir. Çubuk şeklindeki sebzeleri tavla zarı büyüklüğünde küp küp doğranır.


  Yarım ay (piyaz) :
  Soğanı ortadan ikiye ayırın. Soğanın düz tarafını tahtanın üzerine koyup yanlarından kesin. Yarım ay şeklinde dilimledeğiniz bu soğanları, olduğu gibi bıçakla üzerinden geçip yemeklik de kullanabilirsiniz.

  Kuşbaşı doğrama: 
  Sebzeleri, öncelikle uzunlamasına dörde ayırın. Sonrasında iri küp olacak şekilde 1-1.5 cm kalınlığında doğrayın. Bu kesme şekli "yemeklik doğrama" olarak da adlandırılır.

  Jülyen doğrama: 
  Sebzelerin hemen hemen bütünü jülyen doğrama için müsaittir. Jülyen doğrama için, sebzeyi önce boylamasına ikiye bölün. Sonrasında uzun ince dilimler halinde kesin.

  Soğan Doğrama
  Dilim doğrama: 
  Havucu ve diğer sebzeleri, hiç kesmeden göz kararı 1-2 mm kalınlığında doğrayın. Kullanacağınız yemeğe göre dilimleri daha kalın veya ince doğrayabilirsiniz.

  Yemeklik Doğrama:
  Soğanın kabuklarını soyup ikiye ayırın. Kesme tahtasına düz kısmı alta kısıma gelecek şekilde koyabilirsiniz. Daha sonra uç kısımlardan kök kısmına doğru, kısa aralıklarla ve enine 3-4 kesikle sebzeleri ayırın. Bu işlem sırasında dağılmaması için soğanın kökünü tamamen doğramayın. Ardından aynı şekilde dikey olarak doğrayın. Buraya kadar işlem bittiyse artık yemeklik soğanlarımıza son halini verelim. Uç kısmından kök kısmına doğru kesip küçük küpler elde edebilirsiniz.

  Halka soğan doğrama:
  Soğanın kabuğunu soyun. daha sonra uç kısmından küçük bir parça kesip düzleştirin. soğanı kesme tahtasının üzerine yerleştirin. Uç kısmından kök kısmına doğru çok kalın olmayan yuvarlak dilimler kesin.
  ]]>
  Kulak Ağrısına Soğan Suyu https://www.sogan.gen.tr/kulak-agrisina-sogan-suyu.html Fri, 09 Nov 2018 23:47:36 +0000 Kulak ağrısına soğan suyu, kulak ağrısı değişik nedenlerden ortaya çıkabilir. Bunun için kullanılacak soğan suyu, ağrının dindirilmesinde oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Soğan suyunun bu yararlı etkiyi k Kulak ağrısına soğan suyu, kulak ağrısı değişik nedenlerden ortaya çıkabilir. Bunun için kullanılacak soğan suyu, ağrının dindirilmesinde oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Soğan suyunun bu yararlı etkiyi kulaktaki iltihabı tedavi edici özelliğinden kaynaklanır. Özellikle ılık soğan suyu kullanıldığında, kulak ağrısının giderilmesinde daha iyi bir netice alınabilir.

  Kulak ağrısına soğan suyu nasıl kullanılır

  Kulak ağrısının kesilmesi için çiğ soğanın suyunu çıkarın. Mümkün olursa bunu biraz ılıtın. Daha sonra sadece 1 damla kulağın içine damlatın. Bunu isterseniz kulak temizleme çubuğuyla yapabilirsiniz. Çubuğu soğan suyuna damlatarak, bunu kulağın içine sürün. Yaklaşık 1 dakikada kulak ağrısı hafifler. Ancak kulak ağrısının bu şekilde geçmesi demek, sorunun çözümlenmesi demek değildir. Bu yüzden hastaların bir kulak burun boğaz uzmanına gitmesi ve kulak ağrısının nedeninin belirlenmesi gerekir. Buna göre uygun bir tedavi ile kulak ağrısının tıbbi olarak iyileştirilmesi gerekir.

  Kulak Ağrısına Soğan Suyu

  Kulak enfeksiyonları en fazla çocukları etkilemektedir. Kulak ağrısına soğan suyu kullanımı geçici bir önlem olarak yapılmalıdır. Eğer bunun tedavisi yapılmazsa, çocuklarda kalıcı işitme sorunu ortaya çıkabilir. Özellikle kış aylarında geçirilen grip hastalığının çoğunda kulak enfeksiyonu da olur. Bu enfeksiyonların tekrarlaması haline, kulak zarı hasar görebilir.

  Bu yüzden aniden yaşanan kulak ağrısına soğan suyu ile çözüm bulabilirsiniz. Ancak bunun geçici olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Önemli olan kulak ağrısına neden olan etkenin tıbbi olarak tedavi edilmesidir.
 • ]]>
  Çikolata Kisti Soğan Kürü https://www.sogan.gen.tr/cikolata-kisti-sogan-kuru.html Sat, 10 Nov 2018 23:18:33 +0000 Çikolata kisti soğan kürü, Çikolata kistinin diğer bilinen ismi ise "Endometriozis"tir. Endometrium, rahmin iç katmanını oluşturan ve adet kanamasının gerçekleşmesini sağlayan, adet sonrası dönemde 3-5 mm kalınlığa sa Çikolata kisti soğan kürü, Çikolata kistinin diğer bilinen ismi ise "Endometriozis"tir. Endometrium, rahmin iç katmanını oluşturan ve adet kanamasının gerçekleşmesini sağlayan, adet sonrası dönemde 3-5 mm kalınlığa sahiptir. Endometrium hücrelerinin rahim dışında herhangi bir bölgeye yerleşmesi mümkün olduğundan yerleştikleri bölgede her ay kalınlaşırlar ve kanama ile dökülürler. Bu döküntüler bulundukları bölgenin etrafındaki dokuların arasında yapışıklığa neden olurlar ve bu yapışıklığa çikolata kisti (endometriozis) denir.

  Çikolata kisti soğan kürünün faydaları 

  • Kadınlarda meydana gelen çikolata kisti (endometriozis) ve miyom oluşumlarına karşı tedavi edicidir.
  • Polikistik over sendromu tedavisinde faydalıdır.
  • Kadınların yaşadığı adet düzensizliğini ortadan kaldırmaya oldukça etkilidir.
  • Menopoz şikayetlerini azaltmak için içilmelidir.
  • Vajinal akıntılarda kullanılmalıdır.
  • Kıl dönmelerinde fayda sağlayacaktır.
  • Hamile kalmak isteyenlerin, sorunlarına çare olacaktır.
  • İçeriğindeki sulfosid nedeniyle antibiyotik özelliğine sahiptir.
  • Dolaşım sistemini düzenler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bulunmaktadır.
  • Vücutta meydana gelen yağlanmayı azaltacağından, zayıflamaya yardımcı olur.
  • Stres giderici ve balgam söktürücü etkileri vardır.
  • Prostatta oluşan iltihapları azaltıcı etkileri nedeniyle, ağrıların azalmasına yardımcıdır.
  • Çiğ soğan tüketimi, yemek sonrasında kandaki total gliserit oranını düşürür.
  • Sinüzit rahatsızlığının ilerlemesini önler.
  Çikolata Kisti Soğan Kürü
  Çikolata kisti soğan kürü nasıl hazırlanır 

  Kürümüzü hazırlamak için ihtiyacımız olan malzemeler bir adet açık kahverengi kabuklu kuru soğan ve iki bardak klorsuz sudur. Soğanı kabukları kırmızı, mor ya da beyaz kabuklu olandan seçmemelisiniz. Bunlar yapılacak kürde etkili olmamaktadır. Sizin kullanacağınız yemeklerde kullanılan kuru soğandır. Soğanı kök ve kabuğuyla birlikte kullanacağımızdan, yıkayıp sirkeli suyun içinde bir süre bekletmelisiniz. Bu şekilde dezenfekte olmasını sağlarsınız. Suyu bir tencerenin içine koyarak, ocağın üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kuru soğanı dört parçaya bölerek içine atın. Bu şekilde yaklaşık olarak beş dakika kadar kaynatmanız, kürü hazır hale getirecektir. Kullanıma hazır olması için biraz ılınmasını beklemelisiniz.

  Çikolata kisti soğan kürü nasıl uygulanır
  • Soğan suyu ile hazırlanmış olan kür, sağlık sorunlarına fayda sağlaması açısından en az altı ayda bir defa 15 gün süreyle uygulanmalıdır. Bu süreyi aşmamaya dikkat edilmelidir.
  • Hazırlanmış olan kürü ılık olarak tüketilmelidir.
  • Öğle ve akşam yemeklerinden on dakika önce bir bardak içilmelidir.
  • Daima içeceğiniz kür taze olarak hazırlanmalıdır.
  • Kürü hazırlamak için mutlaka açık kahverengi kabuklu beyaz soğan kullanılmalıdır.
  • Kullanılacak soğanların dış kabuğu kuru ve taze olması gerekir. Çimlenmiş ve köklenmiş olanlar bayattır.
  Soğanın içeriğinde neler var
  • Protein 1,5 gram
  • Karbonhidrat 9 gram 
  • Yağ 0,1 gram
  • Lif 0,6 gram
  • Fosfor 56 mgr
  • Kalsiyum 27 mgr
  • Demir 0,5 mgr
  • Sodyum 10 mgr
  • Potasyum 157 mgr
  • Magnezyum 12 mgr
  • A vitamini 40 IU
  • B1 vitamini 0,03 mgr
  • B2 vitamini 0,04 mgr
  • B3 vitamini 0,2 mgr
  • B6 vitamini 0,1 mgr
  • C vitamini 10 mgr
  • E vitamini 0,3 mgr
  • Folik asit 10 mcgr
  ]]>
  Soğan Tansiyonu Yükseltirmi https://www.sogan.gen.tr/sogan-tansiyonu-yukseltirmi.html Sun, 11 Nov 2018 22:04:30 +0000 Soğan Tansiyonu Yükseltir mi, Soğan özel tat ve kokuları  kükürtlü, alin adı verilen maddelerden gelir. Soğan damarda kanın akıcılığını artırdığı bazı araştırmalarla belirlenmiştir. Soğan damar sertliğini önle Soğan Tansiyonu Yükseltir mi, Soğan özel tat ve kokuları  kükürtlü, alin adı verilen maddelerden gelir. Soğan damarda kanın akıcılığını artırdığı bazı araştırmalarla belirlenmiştir. Soğan damar sertliğini önleyici, yüksek tansiyonu ve kan kolestrolünü düşürücü etkileri olduğu bildirilmiştir. Soğan yemeklere lezzet verici katkılarından dolayı iştah üzerinde olumlu etki yapar. Ayrıca  bu tür etkinin pankreastan insülin salgılanmasını da artırdığı dolayısı ile kan şekerinin düzenlenmesinde büyük yardımcı olduğu ileri sürülmüştür. Bu nedenle  yetişkin bireylerde insülin düzenlemesinde soğan yardımcı olur. Soğan taze sebze ve meyvenin çok az olduğu ilkbahar mevsiminde ekildikten kısa süre sonra yetişir. Yeşil soğan diğer yeşil sebzelerde olduğu gibi C vitamini bakımından zengindir.
  Soğan Tansiyonu Yükseltirmi

  Kuru soğan da kış boyu saklanabilen bir sebzedir. Kuru soğan da elma, armut gibi meyveler kadar C vitamini içermektedir. 1 orta boy soğan ( 110 gr )
  ortalama 44 kaloridir. Kolesterol ve yağ içermez. Besin lifi bakımından oldukça zengindir ve 1 adet soğan, sağlıklı sindirim sistemi için kritik önemi olan
  besin lifinden 2 gram içerir. Yani 1 soğan yiyerek günlük besin lifi ihtiyacının %7 sini almanız mümkün. Yine 1 adet orta boy soğan 1,2 gr protein, 8,1 mg
  C vitamini ( günlük ihtiyacını %14 ü ) 0,1 mg B6 vitamini ( günlük ihtiyacın %7 si ), 0,4 mcg K vitamini ( günlük ihtiyacın %1 i ) içerir. Soğan aynı zamanda
  kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez ve selenyum mineralleri bakımından zengin bir sebzedir.

  ]]>
  Soğan Mildiyösü https://www.sogan.gen.tr/sogan-mildiyosu.html Mon, 12 Nov 2018 05:17:54 +0000 Soğan mildiyösü, (Peronospora desructor Berc.) Arpacık ya da kuru soğan katmanları arasında hastalık etmeni misel şeklinde olur. Yaprakların ve tohumların içinde gelişerek fungus konidiofor meydana getirir. Açık ren Soğan mildiyösü, (Peronospora desructor Berc.) Arpacık ya da kuru soğan katmanları arasında hastalık etmeni misel şeklinde olur. Yaprakların ve tohumların içinde gelişerek fungus konidiofor meydana getirir. Açık renkli olan, uçlarında limon gibi konidileri olur. Bunların ölçüleri 18-30 X 37-72 mikron olur. Kış dönemini soğan yumruları içinde misel, hastalıklı olan yapraklarda oospor şeklinde geçirir. İlkbahar geldiğinde misel gelişmeye, oospor çimlenmeye başladığında, ilk bulaşma olur. Yapraklarda oluşan kondiler rüzgarla birlikte uzak yerlere taşınır. Eğer ıslak bir soğanın yaprağına yerleşirse, yaklaşık 1-1,5 saat içinde çimlenir. 16 derecede bulaşma, % 70-80 kadar orantıda nem olur. Epidemi 18-20 derecede ve % 90 orantıda nemde olur.

  Soğan mildiyösü hastalık belirtileri

  Soğan yapraklarının dibine ve ortasında klorotik çukurlaşma olur. Zamanla bunların orta kısımlarında beyazlaşma, menekşe rengi oluşur. Bunların üzeri mantarla alakalı tabakayla kaplı olur. Lekeler birbiriyle birleşir ve yaprağı kurutmaya başlar. Soğanın başında buruşma olur, bu süngerleşmeye döner. Hastalık erken başladığı ölçüde daha fazla yayılır ve ürün kaybı artar. Soğanların yumruları mildiyöye yakalanırsa, ambarda uzun süre saklanamaz. Çünkü zamanla yumruda yumuşama, çürüme gibi etkiler oluşur.

  Soğan Mildiyösü

  Soğan mildiyösü hangi bitkilerde görülür

  Bu hastalık özellikle soğanda etkili olur. Bunun dışında sarımsak bitkisi de bundan etkilenebilir.

  Soğan mildiyösü mücadelesi

  Hasat yapıldıktan sonraki bitki artıkları toplanmalı ve yok edilmelidir. Her sene hastalığın epidemi yaptığı alanlarda dayanıklı türler ekilmelidir. Soğan yetiştiriciliği yapılacağı zaman, genellikle rüzgarlı olan su tutmayan yerler tercih edilmelidir. Çiğ düşen alanlarda soğan yetiştiriciliği yapılmamalıdır. Bu hastalığın sıkça görüldüğü alanlarda yağmurlama sulamadan kaçınılmalıdır.

  ]]>
  Soğan Kabuğu Kürü https://www.sogan.gen.tr/sogan-kabugu-kuru.html Mon, 12 Nov 2018 14:27:59 +0000 Soğan kabuğu kürü, uzmanlar tarafından çeşitli rahatsızlıkların bitkisel olarak tedavisi için tavsiye edilmektedir. Özellikle polikistik over rahatsızlığında, hamile kalmak için, miyomlarda, iyi huylu prostat büy Soğan kabuğu kürü, uzmanlar tarafından çeşitli rahatsızlıkların bitkisel olarak tedavisi için tavsiye edilmektedir. Özellikle polikistik over rahatsızlığında, hamile kalmak için, miyomlarda, iyi huylu prostat büyümesinde, menopoz dönemi sıkıntılarında, kıl dönmesi sorununda kullanılır. Araştırmalarda soğanın tüketildiği toplumlarda kanserin daha az görüldüğü belirlenmiştir. Soğan kabuğu kürü de evde kolayca hazırlanıp, uygulanabilecek masrafsız bir kürdür. Düzenli olarak 15 gün süreyle uygulanması halinde, pek çok derde deva olmaktadır.

  Soğan kabuğu kürü nasıl hazırlanır

  Bu kürü hazırlanması oldukça kolaydır. Kullanılacak malzemeler sadece açık kahverengi kabuklu olan bildiğimiz kuru soğan ile klorsuz sudur. 2 adet kuru soğan ve 2 bardak klorsuz su kürü hazırlamamızı sağlayacak. Kabukları mor, kırmızı ya da beyaz olan soğanları tercih etmeyin. Sadece yemeklerde kullandığınız açık kahverengi kabuklu olanları kullanın. Ancak soğanları kökleri ve kabuklarıyla birlikte kullanacağınız için, güzelce yıkamalı ve sirkeli suyun içinde belirli bir süre bekletmeniz gerekir. Bu sayede soğanlar dezenfekte olur.

  Soğan Kabuğu Kürü

  Klorsuz suyu küçük bir tencereye koyarak kaynatın. Su kaynayınca soğanları dörde bölerek suyun içine atın. Bundan sonra 5 dakika kadar kaynaması yeterli olacak. Soğan kabuğu kürünü kullanmak için ılınmasını beklemelisiniz.

  Bunun dışında soğan kabuğu kürü için kullandığınız soğanların taze olması oldukça önemlidir. Hazırladığınız kürü yine taze olarak tüketmelisiniz. Bunu yemeklerden en az 10 dakika önce aç karnına 1 bardak olarak içmelisiniz. Eğer kürün tadını beğenmezseniz, içine şeker ya da bal koyarak tatlandırabilirsiniz. Ancak kürü uyguladığınız süreçte çok kalabalık ortamlara girmemeye çalışın. Çünkü ağız kokusuna neden olabilir.

  ]]>
  Kuru Soğan Kabuğunun Faydaları https://www.sogan.gen.tr/kuru-sogan-kabugunun-faydalari.html Mon, 12 Nov 2018 21:33:54 +0000 Kuru soğan kabuğunun faydaları, kuru soğan kabuğunun sağlık için ne kadar faydalı olduğu birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Ancak bazı özel durumlarda zararlı olduğu gerçeği de bilinmektedir. Bu ne Kuru soğan kabuğunun faydaları, kuru soğan kabuğunun sağlık için ne kadar faydalı olduğu birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Ancak bazı özel durumlarda zararlı olduğu gerçeği de bilinmektedir. Bu nedenle kuru soğan kabuğu tüketimine başlamadan önce mutlaka doktora danışmak oluşabilecek risklerin önüne geçmek adına önemlidir. Bazı hastalıklardan dolayı devamlı ilaç kullanan kişiler kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

  Kuru Soğan Kabuğunun Faydaları

  Kuru Soğan Kabuğunun Faydaları

  • Kuru soğan kabuğu mikrop öldürücü etki sağlayarak vücutta oluşan mikropları öldürür ve kanı mikroplardan arındırır.
  • Böbrek ağrıları için faydalı olan kuru soğan kabuğu böbreklerde oluşan kum ve taşın düşmesinde etkili rol oynar.
  • Ciltte oluşan yaraların iyileşme sürecini kısaltır. Egzama gibi cilt hastalıklarına karşı iyi gelir. Cilt sağlığını korur ve cilt kırışıklıklarına karşı iyi gelir.
  • Çağımızın yaygın ve tehlikeli bir hastalığı olan birçok kanser türüne karşı faydalıdır.
  • Antibakteriyel etkisi ile vücutta serbest radikaller ile savaşır.
  • Kuru soğan kabuğu kaynatılarak suyu içildiğinde kilo vermeye yardımcı olur.
  • Saç bakımı için kuru soğan kabuğu kaynatılarak suyu kullanılabilir.
  • Kemik hastalıklarına karşı faydalıdır. Kemik kaybını önleyici etki sağlar.
  • Enfeksiyon hastalıklarına karşı kullanılabilir.
  • Kuru soğan kabuğu suyu tüketimi alerjik hastalıklara karşı iyi gelir.
  • Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Hazmı kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Sinir sistemi için de faydalı bir besin kaynağıdır. Özellikle stres ile mücadele etmeye yardımcı olur ve bu sayede ruh sağlığı üzerinde olumlu etki yaratır.
  • Kan şekeri düzeyini kontrol altında tutar. Yüksek şekerin oluşturabileceği riskleri en aza indirir.
  • Damar tıkanıklığını önleyici etkisi vardır.
  • Balgam söktürücü, nefes darlığını giderici ve öksürüğü kesici etki sağlar.
  • Nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır.
  • Metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.
  ]]>
  Soğan Turşusu https://www.sogan.gen.tr/sogan-tursusu.html Mon, 12 Nov 2018 22:39:38 +0000 Soğan Turşusu Tarifi, Bu tarif hem hızlı ve hem kolay yapılır.Eğer soğan seviyorsanız size enfes bir kırmızı soğan turşusu tarifi aktaralım. Hem hızlı hem de çok lezzetli bir tariftir. Kırmızı soğan turşusunu, sandviçl Soğan Turşusu Tarifi, Bu tarif hem hızlı ve hem kolay yapılır.Eğer soğan seviyorsanız size enfes bir kırmızı soğan turşusu tarifi aktaralım. Hem hızlı hem de çok lezzetli bir tariftir. Kırmızı soğan turşusunu, sandviçleri, salatalar, et yemekleri gibi aslında istediğiniz yer yiyecekle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz. Hazırlaması 10 dakikanızı alıyor, buzdolabında 1 hafta bekledikten sonra yemeye hazır hale gelir ve yemeklerinize eşlik eder.

  Soğan: Kırmızı soğanları halka halka doğrayın. Bu kesim modeli hem soğanların alınmasını kolaylaştırıyor hem de görsel olarak daha çok göze hitap ediyor. Soğanların dilimlerinin kalındığını siz kendiniz istediğiniz gibi doğrayabilirsiniz. Burada önemli olan kırmızı soğanla yapılmasıdır. Çünkü kırmızı soğan turşu olursan rengini veriyor ve pembe bir görüntüye bürünüyor. Ama isterseniz diğer soğanlarla da bu turşuyu deneyebilirsiniz.

  Sirke: Bu turşu için genellikle beyaz renk sirkeyi tercih etmeniz doğru sayılır. Beyaz sirke olabilir. Soğanın rengi çıktığında sirkede pembe rengini alacaktır. Turşuda endüstriyel sirke kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

  Şeker: Şeker, tuzlu ve sirkeden oluşan karışım içinde güzel bir denge meydana getirir. Fakat şeker kullanmak istemiyorsanız eklemeyebilirsiniz. Yada şeker yerine bal da içine koyabilirsiniz.

  Baharatlar: Turşumuzun temel malzemeleri soğan, sirke,tuz ve şekerdir. Ama isterseniz turşunuzun aromalı olmasını istiyorsanız o zaman içine istediğiniz veya sevdiğiniz baharatları koyabilirsiniz. Örneğin turşunun içine sarımsak, defne yaprağı, kekik, biberiye, portakal kabuğu, veya karanfil gibi otlar veya baharatlar ekleyebilirsiniz. Anason, tarçın, acı biber ve taze zencefil gibi Asya baharatları da yemeklerinize güzel lezzetler verebilir.

  Saklama: Bir hafta sonra, soğanın rengi pembe hale gelecektir. Salamurası sebebiyle turşunuzu cam veya seramik bir kavanozda yapmanızı öneriyoruz.  Çünkü metal veya plastik kaplar sirke ile reaksiyona geçerek, turşunun tadını bozabilir.

  Tarif:

  Malzemeler

  • Bir kilo kadar kırmızı soğan
  • 1/2 çay kaşığı kadar şeker
  • 1/2 çay kaşığı kadar tuz
  • 3/4 fincan kadar elma sirkesi

  Lezzet (isteğe bağlı):

  • 1 küçük baş kadar sarımsak
  • 5 tane karabiber
  • 1 tutam kadar kekik
  • 1 küçük kurutulmuş arnavut biberi

  Yapılışı

  Soğanları halka halinde doğranır. İçine ilave edeceğiniz sarımsak yada karanfili de, kaynamış 3 bardak suyun içine eklenir. Bu esnada turşuyu yapacağınız kavanozun içine sirke, tuz ve şekeri ekleyin ve çalkalayın. Tuz ve şekerin eridiğini iyice kontrol etmek gerekir. Ve bu karışıma istediğiniz karışımı ağız tadınıza göre ekleyebilirsiniz.Sonrasında kaynar suyun içinde bekleyen soğan, sarımsak ve karanfil beklettiğimiz su içerisinden çıkarılır. İyice süzdükten sonra kavanozun içine eklenir. Bütün malzemeleri kavanozun içine eklenir. Kırmızı soğan turşunuz tamamdır. Bu karışımı bir hafta buzdolabına koyulur. Ardından afiyetle yiyebilirsiniz. Turşunuzu her zaman buzdolabında bekletin.

  ]]>
  Arpacık Soğan https://www.sogan.gen.tr/arpacik-sogan.html Tue, 13 Nov 2018 05:29:17 +0000 Arpacık soğan, Ülkemizde soğan tohumuna yöreden yöreye farklı isimler verilir. Arpacık, gögür, kıska bunlardan bazılarıdır. Genellikle arpacık ismi kullanılmaktadır. Arpacık üretimi daha çok Marmara Bölgesinde Bursa v Arpacık soğan, Ülkemizde soğan tohumuna yöreden yöreye farklı isimler verilir. Arpacık, gögür, kıska bunlardan bazılarıdır. Genellikle arpacık ismi kullanılmaktadır. Arpacık üretimi daha çok Marmara Bölgesinde Bursa ve çevresinde daha çok üretilir. Hatta Bursa'nın Karacabey ilçesi soğan ambarı olarak adlandırılır.

  Arpacık üretiminde tohumu edilecek arazi uygun olması lazım. Humuslu killi topraklar arpacık üretimi için en uygun topraklardır. Tohum ekimi 3-4 ay öncesi toprak işlenmeli, toprak yabancı ot ve taşlardan temizlenmelidir. Arpacık üretimi için 150 cm eninde tahta hazırlanır, tahtalar arası mesafe 50 cm olmalıdır. Tahtaların içleri tırmıkla düzelterek, genellikle elle serpme şeklinde ekim yapılır. Ekimi Şubat-Mart ayları gibi ekilir. Ekildikten sonra zorunda olmadığı sürece sulama yapılmasına gerek yoktur. Yaz aylarında tahtalardan numune alınarak arpacık yumrularına bakılır. Alınan bu numuneler fındık büyüklüğünde olmuşlarsa küreklerin tersleriyle vurularak yapraklarından ayrılır. Yaz sıcakları ve sulamanın olmaması ile kurumalar başlar. Yapraklar iyice sararma yaptığında  yumrular toprağın üstüne tırmık, çapa gibi tarım aletleri ile çıkarılır. 1-2 gün toprağın üstünde kurutulan arpacık iyice dolgun ve sert olurlar. Toplanan arpacık elekten geçirilerek fındık büyüklüğünde olanlar ayrılır ve soğan tohumu oluşur. Arpacığın tohum ekiminden sonra 5-6 ay sonra hasat zamanı gelir. Kuru havalarda yapılan hasat zamanı yapraklara bakılarak anlaşılır sararma yaptıysa hasat yapılır. Bir dekar alandan 2 tona yakın arpacık üretilir.

  Arpacık Soğan

  İyi arpacık tohumları nasıl olmalı

  İyi arpacık tohumları elendikten sonra aynı boyda olmaları, aynı büyüklükte olmaları gerekmektedir. Diğer yönden bakıldığında arpacık soğanları sert olması, nemli veya küflü kokmamalı, beresi ve ezik olmamalı, çeşit ve renklerine uygun olmalıdır.

  Arpacık soğanları tohum olarak kullanabileceği gibi tek başına yemek ve börekler de kullanabilir. Et yemekleri, salatalar, çorbalara, soslara ve yumurta ile birlikte kullanılır ve lezzet deposudur.

  Arpacık soğanının faydaları

  Arpacık soğanı içerisinde çok etkili bir antioksidan bulundurarak kanser ve kanser tehlikesinden vücudumuzu korur. Kemik erimesi ile ilgili sorunu olan hastalara kesinlikle tavsiye edilir. Kalori oranı düşük olup kilo aldırmaz. Karaciğer hastalığına iyi gelmektedir. Kalp dostu olup, felç ve diyabet riskinin oluşmasını engeller. Yağılan son araştırmalarda arpacık kadın hastalıklarında çok etkili bir ilaç olduğu da saptanmıştır.

  ]]>
  Soğan Kaç Kalori https://www.sogan.gen.tr/sogan-kac-kalori.html Wed, 14 Nov 2018 00:39:41 +0000 Soğan Kaç Kalori, Soğanda bol miktarda A, B  ve C vitamini, bol fosfor, iyot  gibi vücuda çok faydalı maddeler, antibiyotik vazifesi gören esanlar ve hazim arttırıcı fermentler bulunduğu kaydeden uzmanlar, kalp ve prostat bozuklu Soğan Kaç Kalori, Soğanda bol miktarda A, B  ve C vitamini, bol fosfor, iyot  gibi vücuda çok faydalı maddeler, antibiyotik vazifesi gören esanlar ve hazim arttırıcı fermentler bulunduğu kaydeden uzmanlar, kalp ve prostat bozukluğu, pankreas tembelliği ( şekerliler ), sinir zafiyeti romatizma, cilt hastalıkları, cinsel iktidarsızlık, mide zayıflığı gibi hastalıklarda çok fayda verdiğini, bol idrar söktürdüğünü ve vücutta birikmiş su ve üreyi dışarı attığını bildiriyor. Soğanın, vücuttaki, fazla tuzu da dışarı attığını belirten uzmanlar, pankreası çalıştırarak insülin ifrazatini arttırdığını ve kanda şeker seviyesini düşürdüğünü söylemektedir.
  Soğan Kaç Kalori
  Besin Değerleri

  100 gr. çiğ ( pişirilmemiş ) kuru soğanın içerdiği besin değerleri şöyledir. 38 kalori: 1,5 gr. protein: 9 gr. karbonhidrat : 0 kolesterol: 0,1 gr. yağ
  0,6  gr. lif : 56 mgr. fosfor: 27 mgr. kalsiyum: 0,5 mgr. demir: 10 mgr. sodyum: 157 mgr. potasyum: 12 mgr. magnezyum: B1 vitamini 0,04 mgr
  B2 vitamini: 0,2 mgr.  B3 vitamini 0,1 mgr B6 vitamini: 10 mgr.   folik asit: 10 mgr.  C vitamini ve E vitamini 0,3 mgr.
  ]]>
  Soğan Kabuğu https://www.sogan.gen.tr/sogan-kabugu.html Wed, 14 Nov 2018 03:08:02 +0000 Soğan kabuğu, çeşitli hastalıkların tedavisinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin soğan kabuğu kalp damar sistemi için çok faydalıdır. Soğan kabuğunu çay gibi demleyip içmek gerekir.  Soğan kabuğu, çeşitli hastalıkların tedavisinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin soğan kabuğu kalp damar sistemi için çok faydalıdır. Soğan kabuğunu çay gibi demleyip içmek gerekir. 

  Soğan kabuğunun faydaları

  Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, soğan kabuğu içinde bulunan fitonsidlerin antiseptik etkisi vardır, aterosklerozla savaşır, kalp damarlarının ve kasının dengesini sağlar, kandaki kolestorolün seviyesini azaltır, kan dolaşımını düzenler, safra ve idrar söktürücü özelliği vardır, erkeklerde ve kadınlarda idrar yolları ve cinsel organ iltihaplanmalarına iyi gelir, kadınlarda adet düzeninin yoluna girmesine yardımcı olur, organizmayı toksinlerden arındırır, yanıkların ve yaraların umulandan daha kısa sürede iyileşmesini sağlar, kanseri önlemede etkilidir. Soğan kabuğundan hazırlanan merhemden ağız boşluğu soyulması ve diş ağrıları sırasında da kullanılabilir. Ancak soğan kabuğundan hazırlanan merhemi mide rahatsızlığı ve gastrit gibi rahatsızlıklardan muzdarip hastaların kullanması tavsiye edilmez, soğan kabuğunun suyu ile saçları yıkamak saçın diplerini besler ve ayrıca saçlara doğal bir parlaklık verir. 

  Soğan Kabuğu
  Soğan kabuğu çayını hazırlamak için ince bir şekilde doğranmış soğan kabuklarının üstüne 400 ml kaynar suyu ilave ettikten sonra 15 dakika boyunca kaynatılır. Bu işlem sonunda soğutulur ve suyu süzülür. Soğan kabuğu suyu her rahatsızlıkta farklı biçimde kullanılır. Anjin hastalığında gargara olarak kullanılır. Bronşit hastalığında 1 yemek kaşığı soğan kabuğu çayı üstüne 1 tatlı kaşığı bal ve bir bardak sıcak süt ile akşam yatmadan tüketilir. Nezle hastalığında 2 yemek kaşığı soğan kabuğu çorbasına 1 çay kaşığı bal karıştırılarak günde 3 defa içilir. Sonbahar ve yaz avitaminozları vaktinde 1 bardak soğan kabuğu çayı içine yarım bardak limon suyu eklenerek karıştırılır gün içinde 2 kez toplamda 21 gün tatbik edilir. Bayanlarda cinsel organ iltihaplanmalarında ve menstrüel işlev bozukluklarında  soğan kabuğu çayı günde üç defa yarım çay bardağı ortalama 3 hafta tatbik edilir. Soğan kabuğu bu yazdıklarımızın haricinde diğer başka hastalıklara da faydalıdır ancak kullanımdan önce mutlaka doktorunuza danışın.
  ]]>
  Lale Soğanı Nasıl Saklanır https://www.sogan.gen.tr/lale-sogani-nasil-saklanir.html Wed, 14 Nov 2018 05:32:06 +0000 Lale Soğanı Nasıl Saklanır, Dikim aşaması gelene kadar lale soğanı nasıl saklanır Bu konu hakkında yapılabilecek birkaç değişik uygulama vardır. Türlerine göre lale soğanları, Eylül ve Kasım ayları arasında Lale Soğanı Nasıl Saklanır, Dikim aşaması gelene kadar lale soğanı nasıl saklanır Bu konu hakkında yapılabilecek birkaç değişik uygulama vardır. Türlerine göre lale soğanları, Eylül ve Kasım ayları arasında dikilirler, çiçeklenme zamanları ise Şubat ve Mayıs ayları arasında olmaktadır. Binlerce değişik türü olan lale soğanları ilk olarak Asya kıtasından çıkmıştır. Günümüz şartlarında Hollanda'nın tekelinde olan lale üretimi, başka yerlerde üretilme kaygısı ile kısırlaştırılma işlemlerine tabi tutulduğu için, birçoğu doğal yollardan üretilememektedir. Ancak müdahaleye uğramayan lale soğanı nasıl saklanır dersek, bunun için uygulanan yöntemler ve saklama koşulları birkaç çeşittir.

  Lale Soğanı Nasıl Alınır

  Lale tohumla çoğaltılması zor olan bir bitkidir. Bu sebeple soğanla yetiştirmek daha kolay olan ve uygulanan yöntemdir. Soğan üretimi için ise en uygun zaman lalelerin çiçeklerini döktükten sonraki zamandır. Bu dönem içerisinde bitkinin üst kısmı kesilmelidir. Bunun işlemin amacı ise, bitkinin tohum vermek için uğraşmasını ve besin deposunu bu yönde harcamasını engellemektir. Bu yöntemle, soğanın daha güçlü ve sağlıklı olması sağlanır. Bir süre ekildiği yerde tutulan lale soğanları, bu zaman içerisinde, bölünerek çoğalmaktadır.

  Lale Soğanı Nasıl Saklanır

  Lale Soğanı Nasıl Saklanmalıdır

  Bölünerek çoğalan lale soğanları ekili oldukları yerden çıkartılmalıdır. Çıkartılan lale soğanı nasıl saklanır sorusu, bu aşamada önem kazanmaktadır. Öncelikle yapılması gerekli olan ilk işlem, soğanı mantara karşı ilaçlamak olmalıdır. Daha sonra lale soğanlarınızı patiska bir beze sararak serin bir ortamda saklayabilirsiniz. Bir başka yöntemde, lale soğanını delikli poşetlere koyarak, buzdolabının sebze bölümünde korumaktır. Her iki yöntemde olumlu sonuç vereceğinden, bu yöntemlerden birini seçerek uygulayabilirsiniz. Bir daha ki ekim zamanına kadar bu şekilde sakladığınız lale soğanlarını tek tek ekerek yetiştirebilir, aynı zamanda bu işlemi tekrarlayarak çoğaltabilirsiniz. Satın aldığınız lale soğanlarını ekim zamanından önce almamanız daha uygun olacaktır. Bu yöntemi kendi yetiştirdiğiniz lale soğanlarını saklamak için kullanabilirsiniz.

  ]]>
  Karacabey Soğanı https://www.sogan.gen.tr/karacabey-sogani.html Wed, 14 Nov 2018 19:20:22 +0000 Karacabey Soğanı, Soğan içerisindeki A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi son derece faydalı vitamin ve maddeler sayesinde tam bir antibiyotiktir. Ağız kokusu sebebiyle soğan çok az tüketilen bir be Karacabey Soğanı, Soğan içerisindeki A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi son derece faydalı vitamin ve maddeler sayesinde tam bir antibiyotiktir. Ağız kokusu sebebiyle soğan çok az tüketilen bir besindir. Halbuki soğan yedikten sonra, ağzınıza atacağınız bir parça kuru ekmek veya 3-5 yaprak maydanoz soğanın kötü kokusunu giderecektir. Soğanı muhafaza ederken, bu asla patatesle aynı yere koymamamız gerekmektedir. Çünkü soğan, patateslerden yayılan nem ile yumuşar ve ömrü kısalır.
  Karacabey Soğanı
  Karacabey Soğanı Faydaları
  • Romatizma ağrılarını giderir.
  • Kan şekerini düzenler düşmesine yardımcı olur.
  • Bütün kanser türlerine karşı vücudu korur.
  • Kanı temizleyen soğan aynı zamanda karaciğer ve bağırsakları da temizler.
  • Soğan yüksek tansiyonu düşürülmesine yardımcı olur.
  • İştahı açar sindirim sistemini güçlendirir.
  • Bağırsakları çalıştırarak zaman zaman müshil etkisi gösterir.
  • Aşırı zayıflamaya neden olan bağırsak kurtlarını dökülmesini sağlar.
  • Soğan kalbimizi güçlendirir damar tıkanıklarını yok eder.
  ]]>
  Fırında Soğan https://www.sogan.gen.tr/firinda-sogan.html Wed, 14 Nov 2018 19:42:59 +0000 Fırında Soğan, Soğanın faydaları ve kullanım alanları oldukça fazladır. Şifa veren özelliği ile en çok kullanılan sebze türlerindendir.Soğan her yemeğin içinde kullanılan olmazsa olmaz sebzedir kesinlikle her yemeğe 1 tan Fırında Soğan, Soğanın faydaları ve kullanım alanları oldukça fazladır. Şifa veren özelliği ile en çok kullanılan sebze türlerindendir.Soğan her yemeğin içinde kullanılan olmazsa olmaz sebzedir kesinlikle her yemeğe 1 tane de olsa soğan eklenir. Çünkü soğanın enteresan lezzeti her yemeğe yakışır. Soğan sadece yemekler içinde kullanılan bir sebze değildir, soğan diyetlerde, salatalarda, sade olarak çorbası yapılır ve soğan kızartması,soğan fırınlama, beşamel soslu fırında soğan gibi pek çok çeşitte soğan yemekleri yapılır ve yapıldığı yemek de sağlık dağıtır. Soğanın faydalarını sıralayalım.
  • Soğanın iştah kesici özelliği vardır.
  • Soğan astıma ve bronşit hastalığında çok etkili bir tedavi edici özelliğe sahip bir bitkidir.
  • Soğan selülüt oluşumunu azaltır ve damar genişletme özelliği vardır.
  • Soğan baş ağrısı ve soğuk algınlığı için faydalıdır.
  • soğanın zayıflatma özelliği vardır, soğan az yenirse iştah açar çok yenirse iştah kapatma özelliği ile, kilo almak veya kilo vermek isteyenlerin kurtarıcısıdır.
  • Soğan vücuttaki yaralar için çok faydalı bir bitkidir.
  • soğan şekeri dengeleme özelliği ile diyabet hastaları için de faydalıdır.
  • Soğan günde 1 adet tüketilirse mide de bulunan gazve şişkinliğe fayda sağlar.
  • Soğan Akciğer de ki bronşları genişletir ve sigara içenler için çok faydalıdır.
  Bu kadar faydası olan soğan lezzetli yemeklerle bizi hem hastalıklardan kurtarıyor hemde lezzeti ile damak tadımızı şenlendiriyor. Sizlere soğan yemeklerinden enfes bir tarif daha verelim. Mutlaka denemeniz gereken bu tarif vazgeçilmez yemekler listesin de yerini alacaktır.

  Fırında Soğan
  Fırında Beşamel Soslu Soğan Tarifi

  Malzemeler
  • 5-6 adet büyük soğan
  • 1 bardak sıvı yağ
  • 4 diş sarımsak
  • Maydanoz
  • Karabiber
  • Kekik
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 limon suyu
  • 3 bardak süt
  • 3 kaşık un
  • Muskat tozu
  • 2 kaşık tere yağı
  • 1 kaşık zeytin yağı
  Hazırlanışı; Soğan soyulur,yıkanır ve bir bıçak yardımı ile ikiye bölünür. Tavaya konulan 1 bardak yağ ile 4-5 dakika kızartılır, derin bir cam kaba alınır soğanlar. Fakat bu cam kap, kare,dikdörtgen,oval fark etmez sadece fırın ısısına dayanıklı olması yeterli olacaktır. Kızarmış soğanların üzerine, limon suyu, ince ince doğranmış sarımsak, tuz, kekik ve maydanoz eklenir biraz karıştırılır soğanlarla. Soğanlar tepsi içinde tekrar düzeltilir. Başka bir kapta beşamel sos hazırlanır, ter yağ, zeytin yağı eklenir,ocağa alınan tencereye unda ilave edilir ve kavrulur. 2-3 dakika kavrulan un,üzerine 3 bardak süt eklenir karıştırılmaya devam eder. Katılaşan beşamel sosa, muskat tozu ve karabiber, tuz eklenir tekrar karıştırılır. Sosta topaklanma var ise bir çırpıcı yardımı ile ezilerek süzme kıvamına getirilir. Beşamel sos, soğanların üzerine dökülür.180 derecelik fırında 25-30 dakike pişirilir. Fırından çıkmaya yakın üzerine kaşar serpilir. Beşamel soslu fırında soğan servise hazırdır. Afiyet olsun.

  Bu  yemeğin yanına enfes bir çorba, patates garnitürü ve salata oldukça yakışır. Ayrıca sulu yemeklerin veya et balık, tavuk yemeklerinin yanına aparatif olarak da yapılabilir. Muhteşem görüntüsü ve lezzeti ile akıllarda kalacak olan beşamel soslu fırında soğan denemeniz gereken bir lezzet. Sizde soğanı tek başına kullanarak yemekler yapmalısınız,soğan çorbası, soğan salatası,soğan çorbası, soğan kızartması yemekleri arasına beşamel soslu fırın da soğan tarifi de eklenmesi gereken  lezzetli bir fırın yemeğidir.
  ]]>
  Sivilceler İçin Soğan Kürü https://www.sogan.gen.tr/sivilceler-icin-sogan-kuru.html Thu, 15 Nov 2018 11:56:41 +0000 Sivilceler İçin Soğan Kürü, Soğan kürü miyom rahatsızlığında, polikistik over belirtilerinde, iyi huylu prostat büyümesinde, kıl dönmesi oluşumunda, hamile kalmak istenildiğinde, menopoz dönemlerinde ve buna benzer olan Sivilceler İçin Soğan Kürü, Soğan kürü miyom rahatsızlığında, polikistik over belirtilerinde, iyi huylu prostat büyümesinde, kıl dönmesi oluşumunda, hamile kalmak istenildiğinde, menopoz dönemlerinde ve buna benzer olan rahatsızlıklarda tedavi amacıyla kullanılan bitkisel bir kür olarak bilinmektedir. Soğan evlerde yemekler içerisinde kullanılan sebze olmanın haricinde, içerisinde var olan B vitamini, A ve C vitamini, iyot maddesi, silis maddesi, fosfor maddesi ve kükürt maddesi gibi maddeler antibiyotik görevi yapan içerikler, hazmı kolaylaştıran fermentlere sahip olan şifalı kür olarak bilinmektedir. Soğan tüketimi fazla olan ülkeler genel olarak kanser hastalığı için daha az etkiler oluştuğu belirlenmiştir. Soğan sadece yemeklerde kullanımı olmamakla birlikte cilt sağlığı için, sivilceleri gidermek için kullanımı sağlanmaktadır. Evlerinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz sivilceler için soğan kürü düzenli olarak kullanımında ciltte meydana gelen sivilceleri yok edecektir.

  Sivilceler İçin Soğan Kürü Nasıl Hazırlanır

  Sivilceler için soğan kürü hazırlamak için ihtiyacımız olan malzemeler:

  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 2 bardak saf su.
  Sivilceler için soğan kürü hazırlanacak olan soğanları kabukları kırmızı olan, mor olan veya beyaz kabuklu olan soğandan tercih etmeseniz sivilceler için daha sağlıklı bir soğan kürü olacaktır. Bu soğanlar sivilceler için hazırlanacak olan kürde etkili olmaz. Bizim soğan küründe kullanacağımız soğanlar yemeklerde kullanılan normal kuru soğan olacaktır. Soğanı kök ve kabuğuyla beraber kullanacağımızdan dolayı soğanları güzelce yıkayarak sirkeli suyun içerisinde bir süre bekletmek gerekir. Bu şekilde soğanlar dezenfekte olmasını sağlarız. Sivilceler için soğan kürü malzemelerini hazırlanan suyu ilk önce bir tencerenin içine alalım, suyu ocağın üzerinde kaynamasını bekleyelim. Su kaynadıktan sonra kuru soğanı dört eşit parçaya bölüp kaynamakta olan suyun içine ilave edelim. Bu şekilde yaklaşık olarak 15 dakika kadar soğanların kaynaması gerekir, soğan suyu kürünü bu süre içerisinde hazır edecektir. Soğan suyu kürü kullanılması için kaynadıktan sonra biraz ılınmasını beklemek gerekir.

  Sivilceler İçin Soğan Kürü

  Sivilceler İçin Soğan Kürü Nasıl Uygulanır:

  Soğan suyu kullanılarak hazırlanan sivilceler için soğan kürü, sağlık sorunlarına fayda oluşturması açısından en az altı ayda bir kez 15 gün kadar uygulanmalıdır. Bu süreyi geçirmemeye dikkat etmek gerekir. Hazırlanmış olan soğan suyu kürünü ılık olarak kullanmak gerekir. Öğle yemeklerinden ve akşam yemeklerinden on dakika önce bir bardak içmek fayda sağlayacaktır. Sürekli olarak içeceğiniz soğan suyu kürü taze olarak tüketilmesi uygun görülür. Soğan suyu kürünü oluşturmak için mutlaka evlerde yemekler için kullanılan soğandan oluşturulması gerekir. Kullanılacak olan soğanların dış kabuğu kuru ve taze olması gerekmektedir. Çimlenmiş ve köklenmiş olan soğanlar, soğan suyu kürü için uygun değildir. Sivilcelerin giderilmesinde kullanılan soğan suyu kürü akşam saatlerinde evdeyken kullanılması uygun olacaktır. Bunun haricinde kullanılması gerekiyorsa eğer soğanın uygulanan bölgede aşırı derecede koku oluşturacağı unutulmamalıdır. Soğan kürü düzenli olarak kullanıldığı vakit ciltte oluşan sivilceleri bir nebzede olsa yok ediyor fakat bu kullanım şekli 6 ay aralıklarla 15'er gün süreyle uygulanmasında fayda sağlayacaktır. Ciltte oluşan bütün sivilceler kısa bir zaman içerisinde etkisini yitirecektir. Eğer soğan kürü yan etki oluşturuyorsa uzman bir dermatoloğa görünmenizde fayda olacaktır.

  ]]>
  Beyaz Soğan https://www.sogan.gen.tr/beyaz-sogan.html Fri, 16 Nov 2018 11:55:50 +0000 Beyaz soğan, Oldukça yüksek besin değeri olan soğan, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de fazlasıyla tüketilmektedir. Mutfakta olmazsa olmazlardandır. Kışa gireceğimiz zaman kış hazırlığı olarak çuvalla sağan alırı Beyaz soğan, Oldukça yüksek besin değeri olan soğan, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de fazlasıyla tüketilmektedir. Mutfakta olmazsa olmazlardandır. Kışa gireceğimiz zaman kış hazırlığı olarak çuvalla sağan alırız. Soğanı mutfakta çeşitli yemek yapımında mutlaka kullanırız. sadece pişirerek değil çiğ olarak da tüketiriz. Bizler için çok faydalı bir sebzedir. doğal antibiyotik diyebileceğimiz bir besindir. Yediğimiz bu soğanın bir çok çeşidi vardır. Bunlar yeşil yada taze soğan, normal kullanılan kuru soğan  dışı ve içi mor renkte olan mor soğan, birde hem içi hem dışı beyaz olan, beyaz soğandır. Beyaz soğan diğer soğanlara göre oldukça sulu bir soğandır. Çok sulu olduğu için her yemekte kullanılmaz.Çiğ tüketilir yada özellikle salatalarda kullanılır. Tam bir şifa kaynağıdır soğan .Özellikle beyaz soğanın kemik erimesi rahatsızlığına karşı iyi geldiği  söylenir. Kadınlarda menepoz döneminde ki rahatsızlıklara iyi gelir. 

  Beyaz Soğan
  Çok faydalı bir besin olan soğanın  suyu da çok faydalıdır. Ve bir çok yerde tedavi yöntemi olarak kullanılır. Her soğanın suyu kullanılır ve faydalıdır, 
  beyaz soğan diğerlerinden daha sulu olduğu için daha çok tercih edilir. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür, bronşit, öksürük,  boğaz iltihabı için soğan suyu ve bal iyi gelir. İştah açar. damarları genişletir, kan pıhtılaşmasını düzenler. Görüldüğü gibi soğanın tüm çeşitlerinin ve her yerinin faydaları saymakla bitmez. Çok da uygun bir besin ve mutfağımızın baş tacı... 
  ]]>
  Karamelize Soğan https://www.sogan.gen.tr/karamelize-sogan.html Fri, 16 Nov 2018 14:29:01 +0000 Karamelize Soğan, Makarnalarda, mezelerde, et ve balık yemeklerinde sandviçler de ve diğer birçok yemekler de karamelize soğan kullanılır. Yemeklere lezzet veren karamelize soğan birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Hem yap Karamelize Soğan, Makarnalarda, mezelerde, et ve balık yemeklerinde sandviçler de ve diğer birçok yemekler de karamelize soğan kullanılır. Yemeklere lezzet veren karamelize soğan birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Hem yapılışının pratik olması hem de lezzetli oluşu  tercih edilmesine neden olmuştur. Karamelize soğan hazırlamak için soğan, zeytinyağı ve tuz yeterlidir. Biraz farklı tarifler uygulamak isteyen kişiler damak zevklerine göre balzamik sirke, elma sirkesi, soya sosu, şeker veya kişniş gibi malzemeler eklemektedir. Karamelize soğan tarifleri şu şekildedir;

  Karamelize soğan tarifi 1 
  • 1 adet orta boy kuru soğan 
  • 2 yemek kaşığı zeytin yağı
  • Tuz
  Hazırlanışı; Öncelikle soğanları soyun ve yarım ay şeklinde yanı jülyen şeklin de doğrayın. Zeytin yağını tavanın içine koyun ve ısıtın. Isınan yağın üzerine soğanları ekleyin ve kavurun. Soğanların rengi değişmeye başladığın da tuzunu ilave edin. Daha sonra tavanın kapağını kapatın ve yaklaşık 25 dakika boyunca pişirin. Piştikten sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 
  Karamelize soğan tarifi 2; 
  • 6 adet orta boy kuru soğan
  • 1 fincan zeytin yağı 
  • 2 yemek kaşığı balzemik sirke
  • 3 diş sarımsak 
  • 1 tatlı kaşığı kişniş
  • 2 adet küp şeker
  • Tuz karabiber
  Hazırlanışı; Öncelikle soğanları yarım ay şeklinde doğrayın ve sarımsakları temizleyerek ufalayın. Daha sonra zeytin yağını tavaya koyun ve ısıtın. Yağ ısındıktan sonra soğanları içine ilave edip kavurmaya başlayın. Kavrulmaya başladığında tuzunu ve şekerini ilave edin. Yaklaşık 2 dakika bu şekilde kavurduktan sonra sarımsağını ve sirkesini ekleyin. Baharatlarını da ekledikten sonra tavanın kapağını kapatın ve pişmeye bırakın. Ortalama 30 dakika pişirin. Piştikten sonra karamelize sosunu servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 

  Karamelize Soğan
  Karamelize soğan tarifi 3; 
  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 2 adet esmer küp şeker
  • 1 çay kaşığı soya sosu
  • 1 tatlı kaşı tuz,  karabiber
  Hazırlanışı; Öncelikler soğanları jülyen şeklinde doğrayın. Tavanın içine zeytin yağını koyun ve ısıtın. Isınan yağın içine soğanları ekleyin. Soğanlar kavrulmaya başlayınca şekerini ve diğer malzemelerini ilave ederek karıştırın. Bu şekilde yaklaşık 20 dakika boyunca pişirin. Piştikten sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 

  Karamelize sağanlı pratik milföy börek tarifi; 
  • 3 adet orta boy kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı zeytin yağı
  • 500 gram milföy hamuru
  • 2 adet yumurta 
  • Tuz ,  karabiber
  Hazırlanışı; Soğanları jülyen şeklinde doğradıktan sonra zeytin yağın da kavurun. Daha sonra tuzunu ve baharatlarını ilave edin. Soğanları baharatları ve tuzu ile iyice soteleyin. Soğanlar pişene kadar fırınınızı 200 dereceye ayarlayın.  Milföy hamurunun ucunu biraz hazırladığınız karamelize soğan koyup istediğiniz şekilde katlayın. Diğer milföy hamuruna da aynı işlemleri uygulayın. Pişirmek için ayarladığınız tepsinin altına yağlı kağıt serin ve hazırladığınız milföy hamurlarını dizin. Daha sonra bir fırça yardımıyla milföylerin üzerine yumurta sarısını sürün. Fırında üzerileri kızarana kadar pişirin. Afiyet olsun. 
  ]]>
  Soğan Yahnisi https://www.sogan.gen.tr/sogan-yahnisi.html Sat, 17 Nov 2018 03:17:47 +0000 Soğan yahnisi, Gaziantep yöresinde  yoğunluk gösteren  bir yemek çeşididir. Özellikle arpacık soğanla yapılan yemek tercihe göre kuzu eti yahut tavuk etiyle  yapılabilir. Tavuklu yapıldığı zaman istenilen sebz Soğan yahnisi, Gaziantep yöresinde  yoğunluk gösteren  bir yemek çeşididir. Özellikle arpacık soğanla yapılan yemek tercihe göre kuzu eti yahut tavuk etiyle  yapılabilir. Tavuklu yapıldığı zaman istenilen sebzeler ile de tatlandırabilir. Soğanın çoğunlukta olduğu yemeğin özelliği soğanların doğranmadan bütün olarak kullanılmış olmasıdır. Yine tercihe göre etli yahnide içerisine nohut yerine bezelye de konulabilir.

  Etli soğan yahnisi malzemeleri

  • 750 gram küçük kuru soğan (kıska)
  • 600 gram kuşbaşı et
  • 200 gr nohut
  • 2 tane yeşil biber
  • 1 tane domates
  • 1 yemek kaşığı salca
  • 3 bardak su
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yeteri miktarda tuz ve karabiber, pul biber
  • Limon suyu
  • Nar pekmezi

  Yapılışı

  Nohutlar ıslatılıp haşlanır. Bir tavada yağ ile birlikte etler kavrulur. 1 yemek kaşığı salca eklenip 2 dakika daha kavrulur. Suyu ilave edilir ve pişmeye bırakılır. Soğanlar soyulur ,etler pişmeye başladığında  bütün olarak yemeğe katılır. Yeşil biberlerde küçük doğranıp eklenir. Soğanlar da pişmeye başlayıp yumuşadığında haşlamış nohutlar ilave edilir. En son domatesin kabukları soyulup küp küp doğranır yemeğe katılır. Tuzu, karabiberi, kırmızı biberi, istenilen ekşilikte olacak kadar limon suyu ve nar pekmezi de konularak 5 dk. daha kaynatılır. Servis aşamasında üzeri maydanozla süslenebilir.

  Soğan Yahnisi

  Tavuklu soğan yahnisinin hazırlanışı:

  • 500 gr tavuk göğsü
  • 15 adet arpacık soğan
  • 1 tane patates
  • 2 tane havuç
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • Tuz, karabiber, kırmızı biber
  • 3 su bardağı su
  • Yeteri miktarda zeytin yağı

  Tavuk eti kuşbaşı gibi doğranır. Tencereye yağ koyulup kızdırılır. Kızan yağa tavuk eti eklenip 4 dakika kadar karıştırılarak sotelenir. Patatesler soyulup küp küp, havuçlar halka halka doğranır. Soğanlar soyulup yıkanır. Kavrulan tavuk etinin üzerine doğranmış havuç ve patates eklenip kavurmaya devam edilir. Salçası eklendikten sonra arpacık soğanlar da  eklenir. Bir kaç kez tavada  karıştırdıktan sonra üzerine sıcak su eklenir. Baharatları da atılıp kapağı kapatılır. Orta ateşte 20-25 dakika pişirilir. Servis aşamasında maydanoz ve dereotu ile süslenebilir.

  ]]>
  Soğan Dolması https://www.sogan.gen.tr/sogan-dolmasi.html Sat, 17 Nov 2018 09:09:03 +0000 Soğan Dolması,geleneksel dolmalar arasında yer alan ve gerek ana yemek tadında gerekse ara sıcak lezzetinde Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan soğan dolmasını sizlerde özel günlerinizde menünüzün içine Soğan Dolması,geleneksel dolmalar arasında yer alan ve gerek ana yemek tadında gerekse ara sıcak lezzetinde Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden olan soğan dolmasını sizlerde özel günlerinizde menünüzün içine alarak misafir ve sevdiklerinize ilgi ekici olmasının yanı sıra leziz ikramlar sunabilirsiniz. Dolma tarifleri arasında sıklıkla adı geçen ancak denemeyi pek düşünmediğiniz soğan dolmasını sizler için hazırladığımız tarif doğrultusunda kolaylıkla hazırlayarak bu eşsiz lezzetten sevdiklerinizi ve kendinizi mahrum etmeyerek şahane bir dolma şöleni yaşatabilirsiniz.

  Soğan Dolması İçin Gerekli Malzemeler

  • 10 adet orta boy kuru soğan
  • 400 gr orta yağlı dana kıyma
  • 2 adet orta boy domates
  • 1 çorba kaşığı domates salçası
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası
  • Yarım su bardağı pirinç
  • 2-3çorba Kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
  • 1 çay kaşığı kuru nane
  • 3-4 diş sarımsak
  • 1 tutam maydanoz
  • 1 tutam dereotu
  • 1 tutam taze nane
  • Yeteri kadar tuz

  Soğan Dolması Sosu İçin

  • 1 çorba kaşığı domates salçası
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı kuru nane

  Soğan Dolması Soğan Dolması Hazırlanışı

  Soğan dolması hazırlığımıza ilk olarak 10 adet kuru soğanın kabuklarını soyarak başlayalım. Ardından kabukları soyulan soğanları tam orta kısmından düzgün bir şekilde keserek iki parçaya ayıralım. Ardından uygun bir tencereye ortadan ikiye kesilmiş soğanları alarak soğanların üzerini 2 parmak aşacak kadar su, tuz ve üzüm sirkesi ilave ederek tencereyi ocağa koyup soğanlar hafifçe yumuşayıncaya kadar haşlayalım. Haşlanmakta olan soğanlar istenilen yumuşaklığa geldiğinde tencereyi ocaktan alarak haşlama suyunun içinden soğanları bir delikli kepçe yardımıyla çıkartarak iyice soğumalarını sağlayalım.

  Soğanlar soğurken bizde soğan dolmamızın iç harcını hazırlamak için karıştırma kabımıza ilk olarak ıslatarak bol suda yıkayarak süzdürdüğümüz yarım su bardağı pirinç, kıyma, minik doğranmış domatesler, ince kıyılmış kuru soğan, yarım çay bardağı zeytinyağı ilave edelim. Ardından iç harcımızı tamamlamak için üzerine 1 er çay kaşığı kimyon, karabiber, kırmızı pul biber, kuru nane,  domates salçası ve biber salçası ekleyerek tekrar iç harcımızı hafifçe karıştıralım. İç harcımızın son aşaması olarak üzerine birer tutam ince kıyılmış dereotu, maydanoz, taze nane ve yeteri kadar tuz ilave ederek iç harcımızı iyice karıştırarak hazır hale getirelim. Diğer yanda haşlayarak soğumaya bıraktığımız soğanları yaprak şeklinde ayırarak hazırladığımız iç harçtan koyarak dolma şeklinde katlayarak tencereye dizelim. Tüm iç harç ve haşlanmış soğanlar sona erene kadar aynı şekilde sararak tencereye dizelim.

  Soğan dolmasının sosu için uygun bir tavaya tereyağı ilave ederek erimesini sağlayalım. Eriyen yağın üzerine domates salçası ekleyerek salçanın kokusu çıkıncaya kadar kavuralım. Üzerine kırmız pul biber, karabiber ve kuru nane ilave edip yağı kızdırarak soğan dolmamızın üzerine gezdirerek döktükten sonra dolmaları ocağa koyarak dolmalar yumuşayıncaya kadar pişirdikten sonra ocaktan alarak sıcak sıcak servis yapalım. Afiyet olsun...

  ]]>
  Soğan Suyu https://www.sogan.gen.tr/sogan-suyu.html Sun, 18 Nov 2018 08:40:15 +0000 Soğan Suyu, Soğan suyunun elde edilmiş olduğu soğan, aynı sarımsak gibi güçlü kokusundan dolayı bazen yemekten kaçındığımız gıdalar arasında yer almaktadır fakat yine sarımsak gibi sağlığa faydası olduğundan do Soğan Suyu, Soğan suyunun elde edilmiş olduğu soğan, aynı sarımsak gibi güçlü kokusundan dolayı bazen yemekten kaçındığımız gıdalar arasında yer almaktadır fakat yine sarımsak gibi sağlığa faydası olduğundan dolayı uzman kişiler tarafından sık sık tüketilmesi önerilmektedir. Soğandan elde edilen soğan suyu faydaları arasında ilk olarak belirtilenler genel olarak soğan suyunun antiseptik etki göstermesi, soğan suyu bakterilere karşı vücudun direncini arttırması, soğan suyu kan basınç oranını dengede tutar ve kanser risklerine karşı koruma sağlaması olarak ilk bilinen faydaları vardır. Soğan suyu bazı faydaları bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir fakat soğanın bazı kullanım alanları hususunda gerçekten faydalı olup olmadığını daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. 1 adet orta boy soğandan elde edilen soğanın suyu ortalama olarak 44 kalori olmaktadır. Soğan suyu kolesterol ve yağ maddesi içermez. Soğan suyu besin lifi açısından oldukça zengindir ve 1 adet soğandan elde edilen su, sağlıklı sindirim sistemi için kritik önemi olan besin lifinden 2 gram içermektedir. Yani 1 adet soğan suyundan içerek günlük besin lifi ihtiyacının %7’sini karşılamanız mümkün olacaktır. Tekrardan 1 adet orta boy soğan suyunun elde edilmesinde 1.2 gram protein, 8.1 mg C vitamini yani günlük gerekli olan ihtiyacın %14’ kadar, 0.1 mg B6 vitamini yani günlük ihtiyacın %7’si kadar, 0.4 mg K vitamini yani günlük ihtiyacın %1’i kadar vitamin maddesi içermektedir. Soğan suyu aynı zamanda kalsiyum maddesi açısından, demir maddesi açısından, magnezyum açısından, fosfor maddesi açısından, potasyum açısından, çinko maddesi açısından, bakır, manganez maddesi ve selenyum mineralleri bakımından zengin bir sebze suyu olmaktadır.

  Soğan Suyu Faydaları: 

  • Mide Kramplarının Önlenmesi İçin Soğan Suyu: Kırmızı soğandan elde edilen soğan suyu, gıda zehirlenmelerine ve stress etkenli olan mide kramplarının engellenmesini olumlu olarak etkilemektedir.
  • Katarakt Türünün Engellenmesi: Laboratuvar çalışmaları sonucunda soğan suyu tüketmek ve düzenli olarak soğan suyu tüketimine devam etmek bazı katarakt türlerinin oluşma riskini önemli derecede azalttığını belirtmektedir.
  • Kanser İçin Soğan Suyu: Düzenli olarak kırmızı soğan tüketmek mide kanseri oluşumunu engellemektedir. Soğan suyu yapılan araştırmaların sonucuna göre hücre yapısının korunmaya yardımcı oluyor ve hücre yapısının bozularak kanserli hücreye dönüşmesini önlemektedir. Soğan suyu antioksidan etkisinden dolayı karaciğer ve kolon kanserine karşı etkili bir koruma sağlamaktadır.
  • Alerjilerin Önlenmesinde Soğan Suyu: Soğan suyun içerisinde var olan quercetin isimli bileşen madde alerji ataklarını önlemektedir. Bir flavonol madde olan quercetin maddesi alerji ataklarını tetikler ve histamin oluşumunu yok eder. 
  • Anemi Oluşumu İçin Soğan Suyu: Orta boy bir soğan suyu yaklaşık olarak 110 gram 0.2 mg demir maddesi içerir ve bu miktar günlük olarak demir ihtiyacının %1’ine denk gelir.
  • Antiseptik Olarak Soğan Suyu: Soğan, sarımsak gibi doğal bir antiseptiktir etki oluşturur ve enfeksiyonlarla mücadelede vücuda önemli derecede etki sağlar. İdrar yolu enfeksiyonunun yok edilmesinde, midede görülen bakterilerin yok edilmesinde, sistit gibi enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde yardımcı olması amacıyla soğan suyu tüketimi yapılabilir.
  • Tansiyon İçin Soğan Suyu: Soğanda bulunan quercetin adlı bileşen madde tansiyonu düşürür ve hipertansiyon rahatsızlığı olan kişilerde tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olur. Bu doğrultuda yapılan araştırma sonuçları vardır.
  • Kolesterol Açısından Soğan Suyu: Soğan suyu HDL yani iyi kolesterolü yükseltmek amacıyla kullanımı sağlanır. Bu bakımdan uzmanların önerisi günde yarım bardak soğan suyu tüketmeniz gerektiğini belirtir. 
  • Diyabet İçin Soğan Suyu: Besin lifi açısından oldukça zengin olan soğan suyu kan şekeri dalgalanmalarını önler ve az ol]]> Mor Soğan https://www.sogan.gen.tr/mor-sogan.html Mon, 19 Nov 2018 01:21:13 +0000 Mor soğan, soğangillerden bir cinsi olarak başta yemekler olmak üzere salatalarda ve börekler dede kullanılmaktadır. Soğan hemen her yerde yetişebilir. Hatta saksıda bile yetişmektedir. Toprağa ekildikten sonra olgunlaşm
   Mor soğan, soğangillerden bir cinsi olarak başta yemekler olmak üzere salatalarda ve börekler dede kullanılmaktadır. Soğan hemen her yerde yetişebilir. Hatta saksıda bile yetişmektedir. Toprağa ekildikten sonra olgunlaşma döneminde yeşil yaprakları oluşur. Buna yeşil soğan adı verilip, yapraklarından faydalanır. Soğan gıda olarak kullanılmasının yanında, eski çağlarda bir şifa bitkisi olarak kullanılmaktaydı. İçerisinde bulundurduğu sulfosid çok güçlü bir antibiyotik görevi görmektedir.

   Mor soğan her yerde yetiştirildiğini söylemiştik. Bahçemiz varsa mor soğan yetiştirmek çok pratik ve eğlenceli. Sadece soğan değil bahçemizde değişik sebzelerde yetiştirebiliriz. Mor soğanı yetiştirmek için ise; Mor soğan tohumu alıp, aldığımız tohumları ekmeden önce 3-4 saat suda bekletip, sudan çıkardıktan sonra nemli bırakmak için su serpiştiriyoruz. Bahçe de ise, ilk önce toprağı hazırlamak gerekiyor. Bunun için yabancı otlardan ve kaba taşlardan temizlemek gerekiyor. Daha sonra mor soğan tohumları daha iyi gelişmesi açısından toprağı çapalayarak havalandırmak gerekmektedir. Çapalanan toprağı 5-7 gün bekletiyoruz. Derinlik 1 cm, araları ise 7 cm olacak şekilde ekip bol bol nemlendirmek gerekir. Saksıda yetiştirmek için; altı tabaklı saksının altını bir sıra çakıl taşları döşüyoruz. Üstüne çiçek toprağını doldurup, mor soğan tohumlarının 2-3 katı derinliğe ekip,üstüne  1.5 cm toprağı doldurup sürekli nemli olacak şekilde suluyoruz. Güneş gören bir yere saksıyı bırakıyoruz. Çok sulama yaparsak tohumların çürüyebileceğini dikkat etmek gerekir.

   Mor Soğan
   Mor soğanın faydaları

   Mor soğan kalbi iyi gelen mucize bitkisidir. Kolesterolü dengeleyerek, kalp çarpıntısını önler. Harika kan yapıcıdır mor soğan. İçindeki esterler sayesinde kanın pıhtılaşmasını önleyerek, dolaşım bozukluğuna iyi gelmektedir. Tansiyonu dengeleyen yapısı olmakla birlikte, yüksek tansiyonu olan kişilere mor soğan önerilir. Tansiyon hastalarının yanında diyabet hastalarına karşı bol bol tüketilmesi ile şekeri de düşürücü etki yapar. Karın ağrısı, mide sancılarına  faydası çoktur.

   Mor soğanın suyu sıkılarak etkili bir ilaç görevi de görür. Yanık yaralarına ve kesiklerin üstüne mor soğan suyu sürülürse tendürdiyot görevi görerek mikrop kapması önlenir. Burun kanamalarında soğan ikiye ayrılarak burna tutulursa kanamayı kesmesine yardımcı olur. Böbrek taşına da yardımcı olur. Safra kesesine giden salgıyı artırarak bunu engeller. El ve ayak tırnaklarını mor soğan ve suyu ile sık sık ovalayarak çabuk kırılmalarını önlemiş oluruz.

   Mor soğan kullanımını incelemek gerekirse, idrar yollarındaki ağrılarını kesmek için taze kestiğimiz veya soğanı ısıtarak sıcak şekilde ağrı yapan bölgenin üzerine konulursa ve bunu devamlı tekrar edersek ağrıyı keser. Karın, göğüs, ayak, bacak ve ellerde oluşan şişliklere karşı mor soğan suyu günde üç defa yemeklerden önce aç karnına içilirse faydası görülecektir. İltihaplara, bilhassa bağırsak ve dizanteriye karşı çok etkili bir kür bulunmaktadır. Mor soğan suyu, taze tereyağ, yumurta sarısı ve kimyon karıştırarak günde üç defa bir çorba kaşığı yenmelidir. Yine sirke içerisine kaynatılmış mor soğan bir bez yardımıyla nasır üzerine bağlanırsa çok etkili olmaktadır. Balla karıştırılarak yenilen mor soğan suyu, boğaz iltihabı, bronşit, sinirsel hastalıklar, öksürüğe karşı en etkili ilaçtır. Ayrıca sesi de güzelleştirir. Mide kanamalarında ve karın ağrılarında ince doğranmış mor soğanlarla birlikte süt kaynatılıp içilmesi ve soğanların yenilmesi bu rahatsızlıklara iyi gelir.
   ]]>
   Kırmızı Soğan https://www.sogan.gen.tr/kirmizi-sogan.html Mon, 19 Nov 2018 06:47:54 +0000 Kırmızı Soğan, yüzyıllardır hikmetlerinden bahsedilen ve nimetlerinden faydalanılan bir bitkidir. Kırmızı soğan dış kabuğundaki ve iç bölgesindeki morumsu kırmızı görüntüsüyle diğer soğan türlerine göre farklı bi Kırmızı Soğan, yüzyıllardır hikmetlerinden bahsedilen ve nimetlerinden faydalanılan bir bitkidir. Kırmızı soğan dış kabuğundaki ve iç bölgesindeki morumsu kırmızı görüntüsüyle diğer soğan türlerine göre farklı bir yerdedir. Kırmızı soğanı tüketirken önem verilmesi gereken ilk husus kullanırken kabuğunu soymak gerektiğidir. Çünkü daha önce soyularak bir kenarda bekletilen veya bir kısmı tüketildikten sonra kalan kısmı sonradan kullanılan kırmızı soğan istenilen etkiyi gösteremeyecektir. 

   Kırmızı Soğan
   Kırmızı Soğanın Faydaları
   • Burun kanamasını geçirmektedir. Bunun için burun kanaması yaşayan birinin burnuna ikiye bölünmüş bir soğanın yarısı bağlanırsa kanamanın durduğu görülecektir.
   • İştah açıcı özelliği bulunmaktadır. İştah sorunu yaşayan kişilerin kırmızı soğan tüketmeleri halinde sorunun ortadan kalktığı görülmektedir.
   • Karın ağrısı, karın sancısı ve mide kanaması yaşanması durumunda etkili olabilecektir.
   • Dudak uçuklarında etkili olmaktadır. Bunun için dudak uçuğu yaşayan kimselerde kırmızı soğanın suyunu uçuk üzerine sürerek ovmak etkili olabilecektir.
   • Şeker hastalarına kırmızı soğan kullanımı tavsiye edilmektedir.
   • Tırnak kırılmalarının önüne geçmektedir. El ve ayak tırnaklarında kırılma yaşayanlarda yine soğan suyunu kırılmanın olduğu bölgelere sürüp ovmak etkili bir yöntemdir.
   • Safra kesesi taşı oluşumunun önüne geçmektedir. 
   • Kesik ve yanma gibi nedenlerle oluşmuş yaralarda etkili bir iyileştiricidir. Bu tür durumlarda soğan suyu uygulaması iyi bir çözüm olabilecektir.
   ]]>
   Soğan Maskesi https://www.sogan.gen.tr/sogan-maskesi.html Tue, 20 Nov 2018 04:39:42 +0000 Soğan Maskesi, Yağlı ciltlerde sivilce meydana gelmesi diğer cilt yapılarına göre daha fazla gerçekleşmektedir. Bu nedenden dolayı yağlı ciltlerde sivilceleri yok edebilmek için ciltte soğan maskesi kullanım Soğan Maskesi, Yağlı ciltlerde sivilce meydana gelmesi diğer cilt yapılarına göre daha fazla gerçekleşmektedir. Bu nedenden dolayı yağlı ciltlerde sivilceleri yok edebilmek için ciltte soğan maskesi kullanımı uygun görülür. Sivilce tedavisinde çok sık kullanımı sağlanan soğan maskesi, cilt üzerinde oluşan sivilceleri yok etmenin yanı sıra maske içerisinde bulunan yulaf maddesi cildin gözeneklerine derinlemesine temizlik oluşturur, gözenekleri açar ve cildin rahat nefes almasına olanak sağlayarak cildi ferahlatır, cildin parlaklık kazanmasına, cildin kırışıklıklarının giderilmesine, yaşlanmayı geciktirici etki oluşturur. Avrupa ülkelerinde çok sık olarak kullanımı sağlanan soğan maskesi, kokusuna aldırış edilmeden çok faydalı olduğu için ve sivilce tedavisinde kesin sonuçlar belirttiği için kullanımı bir hayli fazladır. Soğan maskesi uzman kişiler tarafından kullanımı önerilen, ciltteki problemlerin yok edilmesine ve pürüzsüz bir cilt yapısı oluşturmaya fayda sağlayan doğal bir maske olarak belirir. Bu makalemizde sizlere doğal olarak elde edilen soğan maskesinin nasıl yapılacağı hakkında detaylarla bilgi vereceğiz, soğan maskesinin yapılışı aşağıdaki gibi olacaktır.

   Soğan Maskesi
   Soğan Maskesi Hazırlanışı:
   • Bal
   • Saf su
   • Kırmızı kabuklu kuru soğan
   • Taze yulaf ezmesi ile soğan maskesi hazırlanacaktır.

   Soğan maskesi hazırlamak için yapılması gereken, yulaf ezmesini bir kase içerisine almak ve üzerine de kaynar su ilave ederek bir yandan da kabukları soyulan soğanları kökleriyle blenderden geçirerek yulaf ezmesinin üzerine eklemek olacaktır. Bu işlemin sonrasında sıcak olan karışımın içerisine bal ilave ederek soğan maskesini hazır hale getirmiş oluyoruz. Hazırlanan soğan maskesi kullanım için hazır durumdadır. Bu maskeyi düzenli olarak cildinize uyguladığınızda cildinizde oluşan pürüz, akne, siyah lekeler ve sivilce oluşumları yok edilerek cilde güzel bir görünüm sağlanacaktır.

   Soğan Maskesi Kullanım Uyarısı!

   Soğan maskesini haftada 2 kez olarak şekilde cildinize uygulamanız gerekmektedir. Fakat cildinizde akne sorunu yaşıyorsanız eğer ve soğan maskesiyle 1 ay içerisinde hala sonuç görülmediyse, bir dermotoloğa başvurmanızda fayda olacaktır. Ciltte aşırı oranda sivilce problemi olan kişilerin hormonsal bozukluk sorunları olabilir. Doktorunuz bu hususta size yardımcı olacaktır.

   ]]>
   Soğan Böreği https://www.sogan.gen.tr/sogan-boregi.html Wed, 21 Nov 2018 04:19:40 +0000 Soğan böreği, iç harç olarak değişik börek çeşitlerini sevenler için kolay bir tarif. Sadece soğan kavurmasıyla yapılan böreğin lezzeti kıymalı börekle eş değer. Tercihe göre iç harca farklı ve bol bahar Soğan böreği, iç harç olarak değişik börek çeşitlerini sevenler için kolay bir tarif. Sadece soğan kavurmasıyla yapılan böreğin lezzeti kıymalı börekle eş değer. Tercihe göre iç harca farklı ve bol baharat atılabilir. Açma hamurdan yapıldığı gibi hazır yufka ile de yapılabilir. Tarifimiz tepsi böreği tarifi. Biraz uğraşmak isteyenler hazırlanan hamuru  çarşaf böreği olarak da kullanabilirler. Çarşaf böreği olarak hazırlanmak isteyenler malzeme listesindeki margarini 1 bardak sıvıyağ ile değiştirmeliler.

   Soğan böreği için gerekli malzemeler:

   • 250 gr margarin
   • 1 çay bardağı sıvı yağ
   • Yarım çay bardağı sirke
   • 1 yumurta
   • 1 çay kaşığı tuz
   • 1 yemek kaşığı toz şeker
   • 1 su bardağı su
   • Yeterli miktarda un

   İç harcı için:

   • 1 kg. kuru soğan
   • Sıvı yağ
   • Karabiber
   • Kırmızı biber
   • Tuz

   Soğan böreğinin yapılışı:

   Hamuru hazırlamak için geniş bir kabın içerisine sıvıyağ, yumurta, şeker tuz, sirke, su konulup karıştırılır. Alabildiğince un eklenip kulak memesi kıvamına gelecek şekilde yoğrulur. Oluşan hamur 30 adet  beze şeklinde ayrılır ve yarım saat dinlendirilir. Bezeler dinlenirken  böreğin iç harcı için, soğanlar soyulur ve küçük küçük doğranır. Tavaya yağ konup ısıtıldıktan sonra soğanlar eklenir. Orta ateşte yavaş yavaş kavrulur. Tuzu, karabiberi, pul biberi atılır.  Ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. 

   Soğan Böreği

   250 gr margarin bir tavada eritilir. Hamur bezeleri bir servis tabağı büyüklüğünde açılır. Üzerlerine margarin sürülür. 15 adet olacak şekilde  üst üste konur. Diğer bezelerden de aynı şekilde araları yağlanmış 15 kattan oluşan  bir hamur elde edilir. 15 katdan oluşmuş iki grup  hamur buz dolabında 15-20 dk. dinlendirilir. Hamurlardan biri, tepsi büyüklüğünde açılır ve yağlanmış fırın tepsisine iyice yayılır. Üzerine soğanlı harç eşit şekilde yayılır. Diğer 15 katlı yağlı hamur bezesi de aynı büyüklükte açılıp soğanlı harcın üstü kapatılır. Kalan yağ eğer donmuşsa ısıtılır ve böreğin  üzerine sürülür. Börek fırına konmadan önce  kare kare kesilir. Üzeri kızarıncaya kadar önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirilir.

   ]]>
   Soğan Çeşitleri https://www.sogan.gen.tr/sogan-cesitleri.html Wed, 21 Nov 2018 18:28:04 +0000 Soğan Çeşitleri, Oldukça fazla besin değerine sahip olan soğan, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de fazlasıyla tüketimi gerçekleşmektedir. Sonbahar mevsimi itibariyle kışa hazırlık olsun diye, çuvallar dolusu soğ Soğan Çeşitleri, Oldukça fazla besin değerine sahip olan soğan, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de fazlasıyla tüketimi gerçekleşmektedir. Sonbahar mevsimi itibariyle kışa hazırlık olsun diye, çuvallar dolusu soğan stok oluştururuz. Mutfaklarımızda hazırladığımız çeşitli yemeklerde soğanın geniş bir kullanım alanı vardır. Soğan çeşitleri doğrudan yemekleri yapıldığı gibi, çoğunlukta yemeklerin vazgeçilmez, eşsiz bir lezzet kaynağı olmasıdır. Soğan yemeğe ayrı bir lezzet oluşturur ve içerisinde bulunan vitaminler açsısından sağlığa birçok faydası vardır. Mutfaklarımızda hazırlanan çorbada, salatalarda, piyaz da, soğan piyazı hazırlamada, yahni yapımında, kebap yapımında, mücver yapımında, dolma yapımında, köfte yapımında, soğan ekmeği hazırlanışında, börek yapımında ve daha birçok çeşitte soğan kullanımı yapılır. Birçok yemeğin hazırlanmasına katkı sağlayan soğanın, bir hayli çeşidi bulunmaktadır. Sofralara lezzetle eşlik eden soğan çeşitleri aşağıdaki gibi olacaktır.

   Soğan Çeşitleri:

   • Taze soğan: Yeşil soğan diye tabir ettiğimiz soğan, her çeşit salatalarda veya tek başına kullanılır
   • Arpacık soğan: Soğan yahnisi yapımında, kimi etli veya etsiz yemeklerde, zeytinyağlı yemekler içerisinde soğanın kullanılmış olduğu her yemek çeşitlerinde kullanılır.
   • Kırmızı Soğan: Kabuğu mor renkli olan soğan, sofralarda en fazla çiğ olarak yenilir. Salatalarda ve piyazlar için bolca kullanılır.
   • Yazlık Soğan: Beyaz kabuklu olan bu soğan çeşidi, bol sulu ve tatlıdır. Daha çok sofralık olarak kullanılan beyaz soğan, salatalarda ve bazı yemek türlerinde kullanımı sağlanır. Her türlü yemeklerde kullanılmaz. Örneğin: Dolma içlerinin hazırlanmasında zorunlu olmadığı sürece, sulu olduğundan dolayı kullanımı yapılmaz. Mevsimsel bir soğan türü olmaktadır, kışlık soğan değildir.
   • Kışlık Soğan: Yazlık tür olan bu soğan çok sulu olmayan, tüketimi sağlanan ve iç kabukları sert olan soğandır. Bütün yemek türlerinin yapılmasında kullanımı sağlanır. Pazar ve marketlerde en çok gördüğümüz soğan çeşididir. Ülkemizde de en fazla bu soğan yetiştirilmektedir ve tüketilir. Kış mevsiminde bu soğan tercih edilir.

   Soğan çeşitleri yukarıda belirtildiği gibi olmaktadır. Birde bunların yanı sıra dikim için kullanımı sağlanan soğan çeşitleri bulunmaktadır. Bu soğanların tohum çeşitlerini de sıralayacak olursak eğer:

   Soğan Çeşitleri
   • Banko soğan: Uzun gün soğan çeşidi olarak bilinmektedir. Bu soğan çeşidinin ekimi ocak ayı ile şubat, mart aylarında yapılmaktadır. Bu soğan türünün kabuk rengi bakır kahverengi olarak belirir, meyve eti beyaz renklidir. Ülkemize üretimi bir hayli fazla yapılan bir çeşit olup olgunlaşma süresi 120 ile 150 gün arasındadır. Bitki tohum hastalıklarına karşı toleransı oldukça yüksektir. Bu soğan çeşidi iyi bakım şartlarında dekara 10 ton kadar verim oluşturur.
   • Valanciana soğan: Bu soğan çeşidinin ortalama olgunlaşma süresi 2 ay ile 3 ay arasında olup ilkbahar ve sonbahar aylarında ekilmesi tavsiye edilmektedir. Bu soğan çeşidinin meyvesi yuvarlak ve açık kahverengi kabukludur. Kısa süre içerisinde olgunlaşma süresi vardır ve piyasada çok tutulan bir soğan çeşididir. Bu soğanın güçlü olan bir kök yapısı bulunmaktadır. Bundan dolayı da kurak olan yerlerde sürekli olarak yetiştirilen bir soğan çeşidi olmaktadır.
   • Keş soğan: Bu soğan çeşidi uzun gün yani yazlık yetiştiriciliğe uygun bir soğan türüdür. Soğanın meyveler iri ve etli olup içinin rengi beyazdır. Soğanın kabuk rengi kahverengidir, kuru ve yeşil soğan yetiştirilmesine uygun olmaktadır.
   • Fito delfos soğan: Bu soğan uzun gün yetiştiriciliğine uygun olup meyveleri büyüktür. Meyve eti beyaz renkte olup tadı acı değil. Bu özelliğinden dolayı sofralarda aranan bir çeşittir. Hasta]]> Soğan Piyazı https://www.sogan.gen.tr/sogan-piyazi.html Thu, 22 Nov 2018 14:15:29 +0000 Soğan piyazı, köftenin, kuru et yemeklerinin, özellikle arnavut ciğeri ve uykuluğun yanında ana yemeğin lezzetine lezzet katar. Ayrıca sofralarımızı daha zengin gösterir. Yapılışı ise çok kolaydır. Beyazlı pembeli kış Soğan piyazı, köftenin, kuru et yemeklerinin, özellikle arnavut ciğeri ve uykuluğun yanında ana yemeğin lezzetine lezzet katar. Ayrıca sofralarımızı daha zengin gösterir. Yapılışı ise çok kolaydır. Beyazlı pembeli kış mevsimi soğanıyla yada kırmızı soğanla yapılırsa bir harika olur. Soğanı öldürüp suyla yıkayıp, süzdükten sonra da kullananlar vardır. Ancak su soğanın kendine has tadını alıp götürdüğü için yıkamadan kullanmak daha lezzetlidir.

    Soğan piyazı malzemeleri 4 kişilik

    • 5 orta boy soğan
    • 1 adet limon
    • 1 demet maydonoz
    • 2 yemek kaşığı zeytinyağı 
    • Tuz
    • Pul biber, soğan yada ikisi birden
    Soğan PiyazıSoğan piyazı'nın yapılışı

    Soğanların kabuklarını soyduktan sonra kök ve sap kısımlarını kesip, yıkayın. Diklemesine yanyana bölün. Daha sonra parçaları yine uzunlamasına ince bir şekilde dilimleyin. Dilimleri ellerinizle ayırdığınızda hilal şeklinde soğan parçacıkları olacak. Üzerine zevkinize göre tuzu serptikten sonra ellerinizle ovalayın. Maydonozları yıkayıp süzdükten sonra, ince bir biçimde kıyın. Kıydığınız maydonozları soğanla harmanlayıp üstüne limon sıkıp, zeytinyağı gezdirin karıştırın. Damak zevkinize göre tadına baktıktan sonra tekrar limon ekleyebilirsiniz. Pul biber yada sumak serpiştirdikten sonra, fazla bekletmeden servis edebilirsiniz. Afiyet olsun. 
    ]]>
    Soğan Mıhlaması https://www.sogan.gen.tr/sogan-mihlamasi.html Fri, 23 Nov 2018 10:10:24 +0000 Soğan mıhlaması olarak adlandırılan mükemmel yiyecek günümüzde birçok insanın severek tükettiği yiyeceklerden biridir. Soğandan yapılan bu yemekte insanların en çok merak ettiği konu, yapılan bu yemeğin tüketilmesi so Soğan mıhlaması olarak adlandırılan mükemmel yiyecek günümüzde birçok insanın severek tükettiği yiyeceklerden biridir. Soğandan yapılan bu yemekte insanların en çok merak ettiği konu, yapılan bu yemeğin tüketilmesi sonrasında kişilerin ağzında herhangi bir kokunun oluşup oluşmamasıdır. Aslında bu sorunun cevabı son derece basittir. Birçok işlemden geçirilerek hazırlanan soğan mıhlaması, soğanlara yapılan işlemler nedeni ile herhangi bir koku oluşmamaktadır. Hatta bu durumun tam tersine yapılan bu yemek özellikle akşam yemeği olarak yapıldığında son derece mükemmel bir lezzet vermektedir. Ülkemizde ise genellikle doğu şehirlerinde daha çok yapılmakta olan soğan mıhlaması, hızlı bir yayılma içerisindedir. Hızlı bir şekilde yayılmakta olan soğan mıhlaması yanında yakışan yemekler  yapıldığında bu yemekleriniz ister misafirleriniz için ister aileniz için mükemmel bir lezzet olacaktır. Bu yemeği yaparak sizlerde misafirlerinize bu şekilde farklı lezzetler tattırabilirsiniz. Soğan mıhlaması yemeğinde en avantajlı durum yapılışının son derece kolay ve yapılışında kullanılan malzemelerin azlığıdır. Şimdi öncelikle malzemelerden bahsederek yavaş yavaş yapılışına geçebiliriz.

    Malzemeler:
    • 4 adet orta boy kuru soğan,
    • Bir miktar tuz ve karabiber,
    • İki adet orta boy domates,
    • Bir adet yumurta,
    • Bir tatlı kaşığı domates salçası,
    • İki adet sivri yeşil biber,
    • Yarım çay bardağı sıvı yağ
    Yapılışı:

    Öncelikle soğanları yemeklik bir şekilde ince ince doğrayın, Tabi ki bu işlemden önce soğanları soymayı unutmayınız. Bu sırada bir teflon tava içerisine iyice kızması için bir miktar sıvı yağ koyarak kızdırın. Bir süre sonra yağ kızdıktan sonra soğanları kavurmak için yavaş ve dikkatli bir şekilde karıştırın ve bir süre boyunca kavurunuz. Soğanların kavrulmasına yakın rengi pembeleşmeye başlayacaktır. Bu sırada sizlerde sivri biberleri halka halka doğramaya başlayın ve soğanlar ile karıştırınız. Bu sırada kavurma işlemine devam edin. 

    Soğan Mıhlaması
    Bu işlemde ise sıra domateslere geldi. Öncelikle domatesleri temiz bir şekilde yıkadıktan sonra küçük küçük küp şekillerinde doğrayın. Tüm domatesleri doğradıktan sonra salça ile birlikte kavrulan soğan ve biber içerisine ekleyin. Bu şekilde domates, soğan ve biberlerin üzerine bir bardak kadar sıcak su koyarak bu malzemeleri hep birlikte iyice kavurun.  Suyu ekledikten sonra ocağın altını kısın ve kısık ateşte tam olarak pişene kadar kavurmaya devam edin. 

    Bu aşamadan sonra artık soğan mıhlaması için son aşamaya gelmiş oldunuz. Şimdi yemeğinize damak zevkinize göre tuz ve karabiber atarak bol bol karıştırın. Bu durumda tuz atarken çok fazla aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Bu aşamadan sonra pişen soğanların üzerine bir adet yumurtayı da kırarak işlemleri tamamlayabilirsiniz. Bu durumda isteğinize göre farklı baharatlar ekleyebilirsiniz. Afiyet olsun. 
    ]]>
    Kuru Soğan https://www.sogan.gen.tr/kuru-sogan.html Fri, 23 Nov 2018 16:52:39 +0000 Kuru soğan, kuru soğan iklim isteği yönünden seçici olan sebzelerden biridir. Gün uzunluğu ve sıcaklık soğan yetiştirmek için gerekli ve yeterli olması gereken unsurlardır. İlk olarak bitkinin gelişmesi için serin havaya ihti Kuru soğan, kuru soğan iklim isteği yönünden seçici olan sebzelerden biridir. Gün uzunluğu ve sıcaklık soğan yetiştirmek için gerekli ve yeterli olması gereken unsurlardır. İlk olarak bitkinin gelişmesi için serin havaya ihtiyaç vardır ardından baş vermesi yani kuru soğan oluşması için ortalama on üç derece sıcaklığa ihtiyaç vardır. Kuru soğan yetiştirilirken soğan yetiştirilmiş araziye tekrar soğan ekilmesi tavsiye edilmez aradan en az üç yıl geçmesi gerekir daha önceden baklagil ekilen arazilere soğan ekmek ise gayet iyi sonuçlar elde etmemizi sağlar. 

    Kuru soğan, kuru soğan sofralarımızda sıkça yer verdiğimiz yemeklerde yaygın bir şekilde kullandığımız sebzelerden biridir hemen her yemekte kendine yer bulan bir sebzedir. Besin değerleri bakımından oldukça zengindir içerisinde A B ve C vitaminleri ile birlikte potasyum magnezyum kalsiyum sodyum iyot fosfor ve kükürt mineralleri bakımından oldukça zengindir. Soğanın içerisinde bir çok etken madde vardır ve bu maddeler sayesinde soğan bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Soğanın bir çok faydası vardır bunlara bakacak olursak; soğan vücut direncini arttırır ve vücuda kuvvet verir zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur  yüksek tansiyonu düşürüp kontrol altına almaya yardımcı olur soğuk algınlığı bronşit astım grip gibi hastalıklara oldukça faydalıdır. Nefes yollarını açar ve öksürüğün kesilmesine yardımcı olur. Damar tıkanıklığı oluşumunu önler kalp ve damar hastalıklarına karşı faydalıdır kansere karşı koruyucu bir besindir. Kandaki şeker seviyesini ayarlar bu nedenle şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Böbrekte oluşan ağrılar için oldukça faydalıdır böbrekte oluşan kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. Mikrop öldürücü özelliğe sahiptir vücutta ve kanda olan zehirli maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Kuru SoğanYaraların daha kısa süre de kapanmasına yardımcı olur. Egzama dolama gibi cilt yüzeyinde oluşan hastalıklar için oldukça faydalıdır. Karaciğerin çalışmasını düzenler hazmı kolaylaştırır ve kanın temizlenmesini sağlar sinirlerin rahatlamasını sağlar sıkıntı ve bunalımı giderir uyku problemi çekenler için oldukça faydalıdır hafızayı güçlendirir cinsel gücün artmasını sağlar kemik erimesine karşı oldukça faydalıdır.
    ]]>
    Adet Söktürücü Soğan Kürü https://www.sogan.gen.tr/adet-sokturucu-sogan-kuru.html Fri, 23 Nov 2018 23:12:31 +0000 Adet Söktürücü Soğan Kürü, Adet gecikmesi hemen hemen her bayanın doğurganlık döneminde yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Kadınlar normal de 28 günde bir adet görürler. Beklenen adetin zamanında gelmemesi durumuna adet ge Adet Söktürücü Soğan Kürü, Adet gecikmesi hemen hemen her bayanın doğurganlık döneminde yaşadığı sorunlardan bir tanesidir. Kadınlar normal de 28 günde bir adet görürler. Beklenen adetin zamanında gelmemesi durumuna adet gecikmesi olarak kabul ediliyor. Adet gecikmesi herhangi bir hastalığa bağlı olabileceği gibi ilk akla gelen hamilelik şüphesidir. Bununla beraber stres, yaşam tarzının değişimi, bazı hastalıklar ve kullanılan ilaçlar, menopoz, kilo değişimi, yetersiz beslenme gibi faktörler de adet gecikmesine neden olabilmektedir. Adet gecikmelerinde kişi strese girip adetin normal seyrini de etkileyebilmektedir. Bunun için değişik yollardan adet söktürücü ilaçlar, bitki çayları ve bitki kürleri uygulanabilir.

    Adet Söktürücü Soğan Kürü, adet gecikmesi yaşayan bayanların bu sıkıntılarını alacak, zamanında adet olunmasını sağlayacak bir kür dür. Bunun yanında polikistik over, erken menopoz, kısırlık, çikolata kistleri, endometrioma, adet sancısı gibi kadın hastalıklarına da faydalıdır.Bilindiği gibi soğanın ve soğan suyunun  daha pek çok hastalıklara faydası vardır. 

    Adet Söktürücü Soğan Kürü
    Adet Söktürücü Soğan Kürü malzemeler;
    • 1 adet orta boy  açık kahverengi soğan
    • 2 bardak klorsuz su
    Yapılışı; Klorsuz iki bardak suyu kaynatalım. 1 adet orta boy soğanın en dış kabuğunu soyalım diğer kabukları ile dörde bölüp kaynayan suya atalım 5 dakika kadar ağzı kapalı olarak kaynamaya bırakalım. sonra ocaktan indirip ılınmasını bekleyelim. ılındıktan  sonra suyunu süzüp öğlen yemeğinden önce bir bardak içelim. Bu kürü 15 gün boyunca aynı saatler de uygulayalım. Burada önemli olan dış kabuğu kahverengi olan yemeklik soğan ile kürün yapılmasıdır. İlk 15 günlük başlangıç küründen sonra 3-4 adet döneminde adetiniz e 10 gün kala 10 gün boyunca yine uygulayabilirsiniz. Soğan kürünü her gün taze olarak hazırlamanız gerekmektedir. 
    ]]>
    Frenk Soğanı https://www.sogan.gen.tr/frenk-sogani.html Sat, 24 Nov 2018 14:45:23 +0000 Frenk Soğanı (Chives), Salatalarda, yumurtalı-mantarlı-etli yemeklerde veya peynir baharatı olarak kullanılır. Soğan aroması verir, fakat sıradan soğanın aksine ağızda ekşimsi bir tat uyandırmaz. Zambakgiller ailesinden Frenk Soğanı (Chives), Salatalarda, yumurtalı-mantarlı-etli yemeklerde veya peynir baharatı olarak kullanılır. Soğan aroması verir, fakat sıradan soğanın aksine ağızda ekşimsi bir tat uyandırmaz. Zambakgiller ailesinden olan biçme soğan saçak köklü yapıya sahip bir bitkidir. Anavatanı Orta Asya olan bu bitki, ılıman bölgelerin vazgeçilmez baharatıdır. Uçucu yağlar ve C vitamini bakımından çok zengindir. 

    Frenk soğanı ince uzun, zarif yaprakları ve hafif, narin tadı ile soğan ailesinin en küçük üyesinden biridir.Anavatanı  Avrupa ve Kuzey Asya olan Frenk soğanı, Orta Çağ'da çok daha yaygın bir şekilde yetiştirilmeye ve tüketilmeye başlanmıştır. Geleneksel Fransız baharatlarının en önde gelenidir. Garnitür olarak da mükemmel bir tadı olur. Soğana (birazcık da sarımsağa) benzeyen bir tadı ve hafif bir aroması vardır Frenk soğanı salata, çorba, sebzegiller, makarna, deniz mahsulleri, tereyağı yada krem peyniri gibi bir  çok ürünü tatlandırmada ve tabak süslemelerinde de şahane  görsel bir malzeme olarak kullanılabilir. Aynı zamanda demir ve vitamin içerdiğinden, yemeklere iştah açıcı olarak da ek olarak söylenebilir. 

    Frenk Soğanı

    Ekim zamanı: Her mevsim(12 ay)

    Yetiştirme yeri: Saksı, Bahçe, Pencere önü

    Özelliklerine göre: Saksıda da yetişen, Şifalı, Aromatik baharat, saksı tipi, geleneksel tohum

    Türü: Aromatik Baharat, Şifalı bitki

    Hasat sezonu: Dört mevsim de hasat sezonudur.

    ]]>
    Soğan Ekimi https://www.sogan.gen.tr/sogan-ekimi.html Sun, 25 Nov 2018 05:42:04 +0000 Soğan ekimi, Soğan ekiminde yetiştirme ve iklim önemli rol oynarlar. Soğan üretiminde yazlık ve kışlık soğanlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yazlık soğanlar açık renkli, kalın etli, sulu ve dayanıksız olup çiğ v Soğan ekimi, Soğan ekiminde yetiştirme ve iklim önemli rol oynarlar. Soğan üretiminde yazlık ve kışlık soğanlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yazlık soğanlar açık renkli, kalın etli, sulu ve dayanıksız olup çiğ veya salatalarda kullanırlar. Kışlık soğanlar ise daha çok dayanıklıdır. Sert kokulu, koyu renklidir. Yetişmesi mevsim yağmurları ile oluşur. Bu soğanların yanında başka soğan türleri de vardır. Kırmızı soğan, tatlı soğan gibi bu soğanlar tatlı ve sulu olup çiğ olarak yenmesi ile lezzetlidir. Ülkemizde soğan genellikle 3 yıllık olmakta ilk yıl tohumdan arpacık, diğer yıl arpacıktan soğan ve daha sonra tekrar tohum yetişmektedir.

    Soğan ekiminde iklim koşulları da çok önemlidir. Gün uzunluğu ve sıcaklık  en etkili faktörlerdir. İklimi daha serin olan yerler de yetişmesi uygundur. Ekimi yapıldıktan sonra ortalama sıcaklık 12-13 derece, baş bağlamaya başladıktan sonra 17-20 derece, olgunlaşma döneminde ise 23-27 derece sıcaklık istemektedir. Bu koşullarda ülkemizde en çok Marmara bölgesinde yetişmekte hatta Bursa Karacabey ilçesi ülkemizin soğan ambarı olarak adlandırılmaktadır.

    Soğan Ekimi
    Ülkemiz de soğan üretimi en çok iki şekilde yapılmaktadır. Halk arsında karaca tohumu adı verilen tohumlar ve arpacık tohumu ile soğan üretimi.

    Karaca tohumuyla; soğan üretiminde tohumlar içi beyaz, kokulu, iridir. Karaca ekimi yapılmadan önce ekim testi yapılması gerekir. Çünkü bu tohumlar 1 yıl sonra bayatlayıp çimlenmesi zorlaşabilir. Tohum ekilecek arazi devamlı pullukla sürülerek, büyük taş ve yabancı otlardan temizlenir. Arazi 150 cm eninde 10 metre uzunluğu olmak üzere tahtalarla bölünür tırmıkla düzelterek ekme aşamasına geçilir. Nisan-Mayıs aylarında ekimi yapılır. Ekim elle ile yapılır ancak, mibzer ile yapılırsa daha çok verim alınır. Derinlik 2 cm, sıra arası 15-20 cm ve sıra üzeri 4-7 cm olması gerekir. Karacadan iri baş soğan elde edilir bunun için ekimi seyrek olmalı ve iklim şartları da elverişli olması gerekmektedir. Hava şartlarının durumuna göre 10-15 gün içerisinde çimlenmeye başlar.

    Arpacık tohumuyla; soğan üretiminden önce arpacık üretimine bakmak lazım. Arpacık üretimi için arazide şubat-mart aylarında ekim yapılır. Ekimden 3 ay önce toprak işlenmelidir. Genellikle 120 cm eninde tahtalar hazırlanır, tohumlar elle serpilerek ekilir. Bakımı baş soğan gibidir. Zorunlu olmadıkça sulama yapılmaz. Arada sırada tahtalardan numuneler alınarak yumrular kontrol edilir. Fındık kadar iriliğe ulaştığında yapraklarından ayrılır ve yaprakları kurumaya başlar, toprak içinde yumrular dolgun bir hale ulaşılır. Daha sonra yumrular tırmık gibi tarım aletleri yardımıyla toprak üstüne çıkarılarak birkaç gün bu şekilde biraz daha kurumaya alınır. İrili ufaklı olduğunda elekten geçirilerek ufaklı büyüklü ayrılır. Ufak olan yumrular üçüncü boy şeklinde ayrılır. Fındık büyüklüğüne ulaşanlar ise soğan tohumunu oluşturan arpacık ekime hazırdır. Arpacık tohumu, tohum ekiminden 6 ay sonra hasat edilir. Kuru havalarda hasadı yapılan arpacığın oluşması yapraklarının kurumasından anlaşılır. Bir dekar topraktan 2 tona kadar arpacık üretilir.

    Arpacıktan soğan üretimi, karaca tohumu gibi aynı olmakla birlikte bazı farklılıklar göstermektedir. Üretilen soğanlar  yeşil soğan veya baş soğan olarak yetiştirilmesi farkı vardır. Arpacık aynı boy ve büyüklükte olmaları lazımdır. Farklı boy ve büyük olursa üretim az olur. Ülkemizde yeşil soğan her mevsimde yapılır. Bahçemizde sulama imkanı olduktan sonra çok sert kış aylarına denk getirmediğimiz sürece ekim şekli karaca tohumunun ki gibi ekim yapılır. Baş soğan humuslu topraklardan çok iyi verim elde edilir. baş soğanda arpacık üretimi gibi sonbahar aylarında bir kaç defa sürülür işlenir. 150 cm eninde tahtalar hazırlanır, tahtalara baş soğan için arpacık ekimi yapılır. Arpacık üretimi gibi fazla sulamaya gerek bırakmadan üretim yapılır. Baş soğan üretimind]]> Pişmiş Soğanın Faydaları https://www.sogan.gen.tr/pismis-soganin-faydalari.html Sun, 25 Nov 2018 12:51:25 +0000 Pişmiş Soğanın Faydaları, Soğan genellikle salata ve yemeklerde kullanılmaktadır. Hem sağlık açısından faydalı olup kişileri hastalıklardan uzak tutmaya yaramaktadır. Ayrıca pişmiş soğan ağrıları dindirmeye bir bir ila Pişmiş Soğanın Faydaları, Soğan genellikle salata ve yemeklerde kullanılmaktadır. Hem sağlık açısından faydalı olup kişileri hastalıklardan uzak tutmaya yaramaktadır. Ayrıca pişmiş soğan ağrıları dindirmeye bir bir ilaç gibi olmaktadır. Ayrıca basımdan geçeni anlatmak istedim sizlere. Parmağımda, tırnak ile et arasında bir ağrı vardı ve uzun süre hissettim. Acaip bir sekilde ağrısı ve şişliği vardı. Günden güne kızardı, şişti ve acaip agrimaya devam ediyordu. Doktora gittiğimde iltahap kapmış denildi ve hemen ilaç, melhem yazdı. Bir kaç gün kullandım ama bir türlü iyileşmedi. Hafifledi ama, acısı devam etti. Daha sonra anneannem birşey uyguladı günümüzde çok kullanılmasa da geçmişte bütün ağrıların ilacı olarak kullanılıyormuş. İlk defa duydum desem yeridir. Fakat hala eski insanlarımız zaman zaman uygulamaktadır. Küçük bir soğanı közde, dış kabuğu yanıp tamamen içi yumuşayıncaya kadar pişirin. Bu pişen soğanın yanan dış kabuğunu soyup içindeki yumuşamış kısmını iltahap olan bölgeye sıcaklığına dayanacağımız şekilde yani hafif soğuduktan sonra sıcak sıcak sarın. Mümkünse hava almayacak ve parmak yada iltahplı bölgede kan dolaşımını engellemeyecek şekilde sarılmalıdır. Bir gece sabaha kadar bekleycek ve sabah elimizden çıkartacağız. Bu şekilde uygulandıktan sonra tüm iltihaptan kurtulmuş olursunuz ve ağrılar çoktan geçmiş olur.

    Soğanın faydasını saymakla bitiremeyiz soğan pişirilerek hemen hemen her ilacın içerisine katılmaktadır. Ayrıca pişirilerek yenildiğinde kişilerin yaşadığı iltihap sorunlarını giderir. İltihabı söker. Gribe iyi gelir, hastalıklardan ve mikroplardan uzak tutar. Pişmiş soğanın faydaları olarak bilinen birde evin içerisindeki mikrobu öldürmek oldukça pratik bir çözüm olmaktadır. Örneğin evde derin bir  tencerenin içerisine bir miktar su koyulur ve içerisine soğan atılarak kaynatılır fakat su kaynarken ağzı açık olmalıdır ki içerinin mikrobu ölsün. Pişirilmiş soğanın birde faydaları olarak diş ve ağız kokusu ve bakterilerinin gidermeye yardımcı olmaktadır. Kanser gibi hastalıklardan uzak tutmaya yaramaktadır. Vücutta ki kansere bağlı veya kansere yatkın olan bakterileri arındırır. Böbrek sancılarına iyi geldiği için idrar söktürmeye yardımcı olur. Ayrıca böcek ısırmalarına ve kesiklere pişirilmiş soğan uygulandığı zaman oluşan sıkıntıları yok etmektedir.

    Pişmiş Soğanın Faydaları
    Pişirilerek yenen soğan sindirim sistemini uyarır,  bağırsakları temizler, kan dolaşımını hızlandırır ve kalbe oldukça faydalı olmaktadır. Uykusuzluğa, damar sertliğine iyi gelir,  terlemeye yardımcı olur, böbrek ve idrar kesesi taşlarına, ödeme, idrar tutkunluğuna ve romatizmaya iyi gelmektedir. Kandaki şeker oranını düşürdüğü için, şeker hastalarına iyi gelmektedir ve parazit düşürücü olmaktadır. Cinsel isteği artırmaktadır. Soğan yağ yakıcı ve bölgesel kiloları eritmesi özelliğinin yanı sıra iştahı kesici ve damarlardaki yağ birikintilerini temizlemesinden olayı damar açıcı özelliklerine sahip bir besin kaynağı olmaktadır.  Soğan pişirilip yendiği zaman selülit, kırışıklıkları, ciltteki yırtılmalara meydan okur. Soğan pişirilip yendiği zaman vücutta ki kan ihtiyacını karşılar.
    ]]>
    Polikistik Over Soğan Kürü https://www.sogan.gen.tr/polikistik-over-sogan-kuru.html Mon, 26 Nov 2018 00:06:21 +0000 Polikistik Over Soğan Kürü, polikistik over hastalığı doğurganlık çağında ki kadınlarda görülen yumurtalıklar da pek çok iyi huylu kist görülmesidir. Polikistik over menepoz öncesinde olan her 10 kadından 1 inde g Polikistik Over Soğan Kürü, polikistik over hastalığı doğurganlık çağında ki kadınlarda görülen yumurtalıklar da pek çok iyi huylu kist görülmesidir. Polikistik over menepoz öncesinde olan her 10 kadından 1 inde görülmektedir. Polikistik over hastalığının görülme sıklığı günümüz koşullarında artış göstermektedir. Bu hastalıkta yumurtlama olmadığı için adet düzensizlikleri, hamile kalmakta zorluk, erkeklik hormonlarının aşırı üretilmesi gibi bir takım 
    sorunlarla karşılaşılmaktadır. En büyük şikayetlerin başında adet düzensizliği, kıllanma, saç dökülmesi, sivilcelenme gibi sorunlar görülmektedir. Bazı kadınlar da her ay düzenli adet olmakla beraber yumurtlama olmamaktadır. Bazı kadınlarda da kıllanma, sivilcelenme ve saç dökülmesi görülmemektedir. Böylelikle polikistik over sendromu görülen pek çok kişi de hiçbir belirti ve şikayet vermeyebilir. Polikistik over hastalarına uygulanan ortak bir tedavi yoktur.  Polikistik over hastalığına iyi gelecek  adet düzenliliğini sağlayacak en önemli doğal tedavi soğan kürü uygulamasıdır. 

    Polikistik Over Soğan Kürü
    Polikistik Over Soğan Kürü ile alternatif tıbbın önüne geçebildiği bir hastalıktır. Herhangi bir tıbbi dayanağı olmamakla beraber soğan kürü uygulaması bir çok hasta dan olumlu geri bildirimler alınmıştır.

    Polikistik Over Soğan Kürü Gerekli Malzemeler;
    • 1 adet orta boy kırmızı kabuklu soğan
    • 2 bardak klorsuz su
    Yapılışı; 2 bardak klorsuz suyu kaynatalım. Soğanın dış kabuğunu soyup dörde bölelim. Kaynayan suya katalım ve yaklaşık 5 dakika kadar ağzı kapalı bir şekilde kaynatalım. Ocaktan alıp ılınmaya bırakalım. Ilındıktan sonra soğan suyunu süzüp aç karnına içelim. Soğan suyunu her gün taze olarak hazırlayıp fazla bekletmeden içelim. Kürü 15 gün uygulayalım. Yılda iki defa tekrarlayabiliriz. Kullandığımız soğanların taze ve filizlenmemiş olmasına dikkat edelim. 
    Bu kürü adetin 7. gününden itibaren tüketebilirsiniz. İlk günlerde sarı beyaz akıntıya sebep olabilir. Bu geçici bir durumdur. 
    ]]>
    Omurilik Soğanı https://www.sogan.gen.tr/omurilik-sogani.html Mon, 26 Nov 2018 14:19:29 +0000 Omurilik soğanı insan vücudunda son derece hassas ve son derece önemli bölgelerden biridir. Bu bölge oldukça hassas olduğu için son derece güçlü kaslarla çevrilmiştir. Fakat bu duruma rağmen bu bölgeye alınan küçük dar Omurilik soğanı insan vücudunda son derece hassas ve son derece önemli bölgelerden biridir. Bu bölge oldukça hassas olduğu için son derece güçlü kaslarla çevrilmiştir. Fakat bu duruma rağmen bu bölgeye alınan küçük darbeler bile insan vücudunda birçok işlevin yerine getirilememesi nedeni ile çok büyük problemlere neden olmaktadır. Beynin sol kısmından başlayan omur ilik soğanı omurga ile birçok görevler yapmaktadır. Omurilik soğanının birçok önemli görevi bulunmaktadır. Omurilik soğanının zarar görmesi durumunda insan yaşamı oldukça güç bir hal almaktadır. Bu nedenle vücudun en önemli organlarından biri denilebilmektedir. Omurilik soğanı ismini de görünüşünden almıştır. Tam olarak bir kuru soğana benzeyen omurilik soğanının tıbbi ismi farklıdır. Omurilik soğanının en büyük görevi beyinden gelen sinyalleri omuriliğe vererek oradan da vücuda verilmesini sağlamaktadır. İşte bu görevi ile omurilik soğanı bizler için son derece büyük önem teşkil etmektedir. Bu nedenle omuriliğin en kısa bir süre bile çalışmaması durumunda kişide çok büyük problemler meydana gelmektedir. Beyinden gelen sinyallerin yarısı omurilik soğanı üzerinden geçmektedir. Bu nedenle vücut hareketlerinin yüzde ellisi bu soğan üzerinden gerçekleşmektedir. 

    Omurilik soğanının diğer bir görevi ise solunum sistemi üzerindeki etkilerdir. İnsanların bilinçlerini kullanmadan yaptıkları solunum direk olarak omurilik soğanı tarafından düzenlenmektedir. Solunum sisteminin aniden durması ya da refleks olarak kesilmesi gibi farklı durumlar da yine omurilik soğanı tarafından düzenlenir. Bu nedenle solunum olayında da omurilik soğanı oldukça etkili bir organdır. bunun yanında boşaltım sisteminde de çok büyük etkileri olan bu organ vücutta istemsiz olarak gerçekleşen tüm durumları kontrol ederek bu gibi şeylerin kontrollerini bizlerin elinden almaktadır. Bu şekilde insan yaşamı son derece daha kolay bir hal almaktadır. Omurilik soğanının bu görevleri ile bizlere müthiş faydaları bulunmaktadır. Omurilik soğanının insan vücudunda kalbin atışını ve kişinin kan damarlarının genişlemesini ve büzüşmesini bile kontrol ettiğini birçok kişi bilmez. Bu nedenle birçok insan omurilik soğanına alınan darbelerden dolayı kişilerin ölümcül tehlikeler ile karşı karşıya kaldığını fark etmez. Bu nedenle kesinlikle herhangi bir insanın omurilik soğanına ve yakın bölgelerine darbe almaması oldukça önemlidir. 

    Omurilik Soğanı
    Omurilik soğanı oldukça önemli bir organ olduğu kadar önemli hastalıkları da meydana getirmektedir. Meydana gelen hastalıklar genellikle kişinin hayatında çok büyük problemlere neden olduğu için kişi, omurilik soğanında meydana gelen sorunlardan hızlı bir şekilde etkilenir. Yani bu organdaki sorunlar kendisini kişinin vücudunda gizlemez. Omurilik soğanı sorunları ortaya çıkarıldığında son derece hızlı bir şekilde doktora gitmeniz gerekmektedir. Bu durumun kesinlikle önemsenmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda sorun çok daha büyük problemleri meydana getirecektir. Bunun yanında omurilik soğanı sorunları doğuştan meydana geldiğinde genellikle sorunlarda kişide doğuştan meydana gelir. Vücudun birçok bölgesinde meydan gelen işlevlerin yönetimi omurilik soğanından geçtiği için bu organ direk olarak sorunların nedeni olmaktadır.
    ]]>
    Fransız Soğan Çorbası https://www.sogan.gen.tr/fransiz-sogan-corbasi.html Mon, 26 Nov 2018 15:36:32 +0000 Fransız Soğan Çorbası, Çorbalar sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasındadır. Sebze, tavuk, et, balık ve tahıllar kullanarak onlarca çeşit çorba yapılmaktadır. Her yemeğin veya her pilavın yapıldığı bir çorba tarifi va Fransız Soğan Çorbası, Çorbalar sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasındadır. Sebze, tavuk, et, balık ve tahıllar kullanarak onlarca çeşit çorba yapılmaktadır. Her yemeğin veya her pilavın yapıldığı bir çorba tarifi vardır.Çorbalar ayrıca her yemeğin yanına çok yakışır, pratik ve bol malzemesi ile tok tutucu ve çok sağlıklı yemek guruplarının başında gelir. Çorba yapımı malzemeleri içinde en çok bulunan soğandır, fakat soğan tek başına bile bir çorba yapımı için yeterlidir. Soğan yemeyen çocuklara bu şifalı sebzeden faydalanılması için soğan çorbası yedirilir. Oldukça lezzetli ve yararlı olan bu çorba tarifini sizlere farklı şekilde verelim. 

    Fransız Usulü Soğan Çorbası Tarifi 

    Malzemeler
    • 1 kaşık tere yağı
    • 2 kaşık zeytin yağı
    • 2-3 kaşık un
    • 4-5 adet büyük boy kuru soğan
    • 3 diş sarımsak
    • 6 bardak tavuk suyu
    • Kekik
    • Tuz
    • 1 adet esmer şeker
    • İnce kıyılmış maydanoz
    • 6 adet kızarmış ekmek
    • 300 gram gravyer peyniri
    Fransız Soğan ÇorbasıYapılışı; Öncelikle soğanlar ince ince doğranır ve bir kaba alınır. ocağa alınan tencere içerisine tere yağı ve zeytin yağı konulur ve ısıtılır, ısınan yağların üzerine ince ince doğranmış soğanlar eklenir ve sonrasında sarımsaklar da çok ince şekilde doğranır ve soğanlarla karıştırılır. Üzerine kekik ve tuz eklenerek 15 dakika daha kavrulur. Soğanlar hafif esmerleşince içine tavuk suyu ve esmer şeker ilave edilir, 25 dakika daha pişirilir. 1 sarımsak soyularak, kızarmış ekmeklerin üzerine sürülür. Pişen çorba fırın ısısına dayanıklı kaplara 6 eşit parçada ayrılır ve üzerine sarımsaklı kızarmış ekmekler eklenerek, ekmeklerin üzerine gravyer peyniri serpilir. 12 dakika kadar da fırında 180 derecede pişirilir. Fırından çıkan çorbalar üzerine maydanoz serpilir ve servise hazırdır. Şık sunumu ile Fransız çorbamız hem göz hemde damak tadınızı doyurmaya hazırdır. Afiyet olsun.
    ]]>
    Soğan Alerjisi https://www.sogan.gen.tr/sogan-alerjisi.html Tue, 27 Nov 2018 10:01:11 +0000 Soğan Alerjisi, denildiği zaman ilk akla gelen çiğ soğan alerjisidir. Aslında çiğ soğan kadar pişirilmiş soğanda bazı durumlarda kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Bu nedenle kişilerin beslenmek amaçlı t Soğan Alerjisi, denildiği zaman ilk akla gelen çiğ soğan alerjisidir. Aslında çiğ soğan kadar pişirilmiş soğanda bazı durumlarda kişilerde alerjik tepkilere yol açabilir. Bu nedenle kişilerin beslenmek amaçlı tükettiği besinlerden birine veya birkaçına vücudun olumsuz reaksiyon sergilemesine alerji adı verilir. Tüketilen besinler nedeni ile meydana gelen pek çok alerji çeşidi vardır. Bu alerjilere örnek verecek olursak soğan alerjisi bu reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Soğan alerjisinin bir kişide olması halinde bu kişinin vücudu sağanda bulunan proteine karşı anormal reaksiyon vermektedir. Vücut kendisi için zararlı saydığı ve alerjiye neden olan proteini zararlı bir öge olarak tanımlayarak o maddeye karşı savaş açarak yıkmaya çalışır. Bu durumda sebzelere karşı üretimi yapılan antikor IgE adı verilmektedir. Bahsedilen bu ilginç olaydan vücut kendini savunabilmek için deri, yemek borusu ve mide de gereğinden fazla histamin oluşturulmaktadır. Vücut gereğinden fazla üretilen histamine aşırı tepki vermesinin yanı sıra kişide deride kızarıklık, gözlerde sulanma, boğazda tahriş ve hapşırma gibi tepkilere rastlanır. Bu rahatsızlıkların genel adı ise alerjik reaksiyonlar olarak tanımlanır. Soğan alerjisinde özellikle pişmiş soğanın yanında çiğ soğan alerjisi kişilerde çok daha fazla etkilere neden olmaktadır. Öte yandan adı geçen soğan alerjisi farklı alerji türlerine oranla daha sık rastlanan bir alerji çeşidi değildir.

    Soğan Alerjisi

    En Fazla Rastlanan Soğan Alerjisi Belirtileri

    • Burun akıntısı beraberinde yaşanan hapşırmalar
    • Sinüslerde şiddetli ağrı
    • Boğaz ağrısının yanı sıra kuru öksürük
    • Ciltte tahriş, kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık
    • Gözlerde ileri derecede gelişen sulanmaların yanı sıra kızarıklık ve kaşıntılar
    • Şiddetli baş ağrısı
    • Ciltte şişme ve enfeksiyon belirtileri
    • Sindirim sisteminde yaşanan bozuklukların yanı sıra ishal, mide de asit artışı ve yanmalar
    • Alerjinin İlerlemesi İle Kendini Gösteren Belirtiler
    • Aşırı mide bulantısı beraberinde gelen kusmalar
    • Dil ve dudaklarda belirginlik gösteren şişlikler
    • Yutkunma zorluğunun yanı sıra boğazda şişlik
    • Göğüste daralma ve nefes alıp verme esnasında yaşanan zorluklar

    Soğan alerjisinin belirtileri yalnızca deride meydana gelen çıban veya kızarıklık halinde deride kalmaya devam ederse kortizon veya merhem şeklinde steroid içerikli ilaçların soğan alerjisi tedavisinde kullanımı uygun olacaktır. Ayrıca kişinin soğan alerjisine yatkınlığı önceden saptanmış ise yanında kesinlikle antihistamin bulunmalıdır. Çünkü ansızın gelebilecek bir alerji halinde vakit kaybetmeden yanında bulundurduğu antiistamini almalıdır. Soğan alerjisinde alerjisi olan kişilerin soğanın vermiş olduğu olumsuz etkilere maruz kalmamaları için beslenme şekillerine soğanı pişmiş veya çiğ olarak dahil etmemelerinde kendi sağlıkları açısından fayda vardır.

    ]]>
    Kist İçin Soğan Kürü https://www.sogan.gen.tr/kist-icin-sogan-kuru.html Tue, 27 Nov 2018 22:36:59 +0000 Kist İçin Soğan Kürü, özellikle yumurtalıklarda meydana gelen kistler üzerinde oldukça etkili olan soğan kürü, genel olarak çikolata kisti ve miyomlar üzerinde de çok etkilidir. Bu nedenle soğan kürü uygulanmaya Kist İçin Soğan Kürü, özellikle yumurtalıklarda meydana gelen kistler üzerinde oldukça etkili olan soğan kürü, genel olarak çikolata kisti ve miyomlar üzerinde de çok etkilidir. Bu nedenle soğan kürü uygulanmaya başlandıktan yaklaşık 2-3 gün kadar kısa bir sürede etkisini göstermeye başlayacaktır. Soğan kürü ayrıca kistlerin yanı sıra menopoza girmiş bayanlarında bu dönemi rahatlıkla atlatmaları açısından oldukça büyük faydalar sağlamanın yanı sıra menopozun başlamasını geciktirmektedir. Ayrıca soğan kürünü uygulayan kişilerin bu kürün dışında her hangi başka bir kür kullanmaları da oldukça sakıncalıdır. Uygulanacak farlı bir kürle soğan kürü birleştiğinde bu birleşme size yarardan çok zarar verecektir. Bu nedenle soğan kürü yalnız olarak uygulanmalıdır.

    Soğan Kürü İçin Gerekli Malzemeler

    • 1 tane büyük boy beyaz renkte kuru soğan
    • 2 su bardağı klorsuz su

    Soğan Kürü Hazırlanışı

    Soğan kürü hazırlamak için küçük bir tencereye 2 su bardağı kadar klorsuz damacana suyu ilave ettikten sonra tencereyi ocağa alarak suyun kaynamasını sağladıktan sonra 3-4 dakika kadar suyu kaynatalım. Ardından kaynayan suyun içine 1 adet kuru soğanı kabukları da üzerinde kalacak şekilde 4 eşit parçaya bölerek ilave edip soğanları 5-6 dakika kadar  ağır ateşte kaynattıktan sonra ocaktan alarak soğuması için beklemeye bırakalım.

    Kist İçin Soğan Kürü

    Soğan Kürü Nasıl Uygulanır

    Kaynatılarak elde edilen soğan kürü ılıdıktan sonra öğlen yemekleri ve akşam yemeklerinden yaklaşık 10 dakika kadar önce 1 er su bardağı olarak içilir. Soğan kürüne 15 gün süresince ara vermeden uygulandıktan sonra bırakılır. Soğan kürü uygulanırken içine her hangi bir tatlandırıcı ilave edilmeden kullanılmalıdır. Ayrıca soğan kürünün en fazla etki sağladığı dönem adet bitiminin 1 hafta sonrasıdır. Soğan kürünün 15 günlük uygulanması sonucunda bir sonraki adet döneminizi oldukça rahat geçirmenizde büyük faydalar sağlayacaktır.

    ]]>
    Kremalı Soğan Çorbası https://www.sogan.gen.tr/kremali-sogan-corbasi.html Wed, 28 Nov 2018 07:21:11 +0000 Kremalı Soğan Çorbası, Çorbalar bilindiği gibi her yemeğin yanında yapılan ,sofranın zengin görünmesini sağlayan, lezzeti ile sofralarımıza renk katan ve pratik yapımı ile kolayca yapılması sayesinde sıkça t
    Kremalı Soğan Çorbası, Çorbalar bilindiği gibi her yemeğin yanında yapılan ,sofranın zengin görünmesini sağlayan, lezzeti ile sofralarımıza renk katan ve pratik yapımı ile kolayca yapılması sayesinde sıkça tercih edilen bir yemek gurubudur. Çorbalar bebeklikten itibaren başlıca tükettiğimiz yemek gurubunun başında gelir. Mercimek çorbası, sebze çorbası, tavuk çorbası,ezo gelin çorbası, kelle paça çorbası, şehriye çorbası, mantar çorbası ve soğan çorbası gibi onlarca çeşit çorba sayabiliriz. Çorbaları, terbiye usulü ve krema kullanılarak daha farklı tatlar yaratabilir. Mesela tavuk çorbası ayrı tercih edilirken, kremalı tavuk çorbası da farklı bir seçenek sunar bize. Çorbaların içindeki malzeme ne olursa olsun her zaman lezzetli sonuçlar verir. Her çorba yapımında en sık kullanılan sebze soğandır. Soğan çorbası da, sade ve kremalı olarak yapılır ve muhteşem sonuçlar almanızı sağlar. Şimdi sizlere kremalı soğan çorbası tarifi verelim.

    Kremalı Soğan Çorbası
    Kremalı Soğan Çorbası Tarifi Malzemeler
    • 4-5 adet büyük boy kuru soğan
    • 1 diş sarımsak
    • 2 yemek kaşık zeytin yağı
    • 2 yemek kaşığı ter yağı
    • Kekik
    • Tuz
    • 6 bardak su
    • Sirke
    • 3 yemek kaşığı un
    • 10-12 dal ince kıyılmış maydanoz
    • Pul biber
    • 1 paket hazır krema
    Hazırlanışı; Öncelikle kuru soğanlar ince ince doğranır. Temiz bir tencere içerisine tere yağı ve zeytin yağı eklenir, ocağa alınan tencereye soğanlar da eklenerek 10 dakika kadar kavrulur, kavrulan soğanların üzerine sarımsak da ince ince doğranarak eklenir. 2-3 dakika daha kavrulan malzemelerin üzerine kekik ve tuz serpilir ve soğanlar hafif kahve rengi olana kadar pişirilir un ilave edilerek 1-2 dakika daha kavrulur. Üzerine 6 bardak su ve yarım fincan sirke eklenir 10 dakika pişirilir. 10 dakika sonunda 1 paket hazır krema çorbaya ilave edilerek 4-5 dakika daha pişmesi beklenir. Pişen çorba üzerine maydanoz ve pul biber serpilir, mis gibi kremalı soğan çorbamız servise hazır. Sıcak olarak içilir. Afiyet olsun.
    ]]>
    Kuru Soğan Yetiştiriciliği https://www.sogan.gen.tr/kuru-sogan-yetistiriciligi.html Thu, 29 Nov 2018 06:08:32 +0000 Kuru soğan yetiştiriciliği, ülkemizde tercih edilen toprak mahsülü üretim alanları arasında önemli bir yere sahiptir. Genellikle iki yıl içerisinde oluşumu tamamlanan kuru soğan yetiştiriciliğinde ilk yıl yumru denilen fo Kuru soğan yetiştiriciliği, ülkemizde tercih edilen toprak mahsülü üretim alanları arasında önemli bir yere sahiptir. Genellikle iki yıl içerisinde oluşumu tamamlanan kuru soğan yetiştiriciliğinde ilk yıl yumru denilen form, sonraki yıl ise tohum meydana gelmektedir. Bu tip soğan oluşum sürecinden farklı olarak 3 yıl içerisinde tohum oluşan türler de bulunmaktadır. 

    Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan kuru soğanlar da genellikle bu sınıfa ait olmaktadır. 3 yıl içerisindeki değişim süreci ise sırasıyla: 1. yıl tohumun arpacığa dönüşmesi; ikinci yıl arpacığın yumruya dönüşmesi ve son yıl ise tohumun son halinin oluşmasıyla tamamlanır. 

    Kuru soğan yetiştiriciliğinde tarla sürme işleri sonbaharda yapılmalıdır. Bu işlem, mahsülün kaliteli olması ve kısa süre içinde kaldırılabilmesi için iki kere yapılmalıdır. Toprak, aşırı derine inerek sürülmemelidir. Orta derinlikteki bir toprak işleme yeterli olacaktır. Sürme işlemi sonrasında ise toprak kesekli olarak bırakılmalıdır. Ekimden önce kesekli bırakılan bu toprak, tırmık ile düz hale getirilmeli ve ekim yapılmalıdır. Bu işlemin toprak tava geldiğinde yapılması gerekir. 

    Kuru soğan yetiştiriciliği yapılacak bölgenin iklim değişiği özellikleri, soğanın oluşum aşamalarına göre farklılık göstermektedir. Serin iklimli olan yerlerde soğan verimliliği artmaktadır. 12-13 °C soğanın verimli bir şekilde gelişmesi için ideal bir sıcaklıktır. Gelişim sürecinde soğanın baş bağlamaya başlamasıyla bu sıcaklık değerleri artar ve sebze, daha yüksek sıcaklık değerlerine ihtiyaç duyar. 27-28 °C güneşli bir ortamda bulunması soğanın üçüncü aşamaya çok daha çabuk geçmesine olanak sağlar. Üçüncü aşamada ise iklim ve sıcaklık değerleri yerine gün uzunluğu faktörü ortaya çıkar. Başın gelişimini tamamlama sürecinde gün uzunluğunun 13-15 saat standartlarında ya da bu civarda olması mahsül kalitesini artırır.

    Kuru Soğan Yetiştiriciliği
    Kuru soğan yetiştiriciliği yapılacak toprağın kimyasal yapısı ve içerdiği besin minerallerinin uygun olması da en önemli konulardan bir tanesidir. Soğanın sevdiği topraklar genellikle humuslu olanlardır. Humus bakımından zengin ve killi-kumlu olan topraklar, kuru soğan yetiştiriciliği için ideal olarak kabul edilmektedir. 

    Soğan yetiştiriciliği işinde iklim ve toprak koşulları uygun bulunmuş ve gerekli koşullar sağlanmış ise sonraki adım, hangi metot ile yetiştiriciliğe başlanacağıdır. Arpacık ekimi ( güğer, kıska); tohumu doğrudan toprağa ekme ve fide olarak satın alıp ekme olarak 3 adet metot bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenleri arpacık ve tohum ekimi yöntemleridir. Üçüncü seçenek, fide fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ticari alanda kullanılmaya pek müsait değildir. 

    Doğrudan tohum ekimi ile kuru soğan yetiştiriciliği yapılacaksa dikkat edilecek husus alınan tohumun çeşididir. Kısa gün, orta gün ve uzun gün olmak üzere farklı tohum çeşitleri mevcuttur. Üç çeşit içerisinde toprak ve iklim istekleri açısından farklılık olmamasına rağmen ekim süreleri farklılık göstermektedir. Kısa gün tohumları için 10 eylül ve 10 ekim tarihleri arasında ekim yapmak en doğru zamanlardır. Orta gün ve uzun gün soğanları için bu tarih Ocak-Mart ayları arasıdır. 

    Ekim yapılırken birim alana gereken tohum miktarı seviyesini en doğru şekilde ayarlamak ve tohumdan da tasarruf etmek için mibzer kullanılmalıdır. Tohum ekimi, elle serpme yöntemi ile yapılacaksa 1-1,5 kilo tohum kullanılarak birim alan doldurulmalıdır. Mibzer kullanıldığında ise birim alan için gerekli tohum miktarı 350-500 gr civarıdır. 
    ]]>
    Soğan Tozu https://www.sogan.gen.tr/sogan-tozu.html Thu, 29 Nov 2018 07:29:31 +0000 Soğan tozu, kuru soğan yada taze soğan kullanılarak kurutulup imal edilen ve imalat neticesinde elde edilen ürünün öğütülerek toz haline getirilmiş şekline soğan tozu denir. Taze soğanlar bünyelerinde  kurutulmadan evvel yüz Soğan tozu, kuru soğan yada taze soğan kullanılarak kurutulup imal edilen ve imalat neticesinde elde edilen ürünün öğütülerek toz haline getirilmiş şekline soğan tozu denir. Taze soğanlar bünyelerinde  kurutulmadan evvel yüzde 91 miktarında su barındırır. Kurutma ile elde edilen taze soğan ürünündeki su miktarı çok aşağı seviyelere çekilir. Kurutma neticesinde 12 kilo soğan kullanılarak sadece ve sadece 1 kilo soğan tozu elde edilir. Kurutma işlemi sırasında mamüldeki su buharlaşarak yalnızca soğanın özü kalır. Bu nedenledir ki bu soğan tozunda  besin değerleri açısından özellikle Karbonhidrat, protein, vitamin, yağ miktarları epeyce yukarılara çıkmıştır. 

    Soğan tozunun kullanıldığı yerler

    Tavuk, et ve köfte harçlarında, hazır çorbaların karışımında, mantı içerisinde ve katkılı un gibi akla gelebilecek bir çok yerde kullanılabilir.

    Soğan Tozu
    Soğan tozunun faydaları

    Soğan tozu taze ürünün gerekli ön işlemlerden sonra kurutularak imal edilmiş haline denilir. Kurutma neticesinde kurutulan üründeki suyun buharlaşması sonucu ürünün özü kalır ve saf kuru soğan içerisindeki besin değerleri etken maddeler, vitaminler, taze doğal haline göre çok daha yüksek olur. Buna benzer olarak aynı çoklukta taze soğan tüketme ile kuru soğan tüketme arasında da besin değer miktarı açısından farklılık vardır ama yarar açısından ise özel durumlar haricinde, taze soğan neye faydalı ise kuru soğanda aynı durumda faydalıdır denilebilir.
    ]]>
    Yeşil Soğan https://www.sogan.gen.tr/yesil-sogan.html Fri, 30 Nov 2018 04:24:24 +0000 Yeşil soğan, hemen hemen yer yerde, her yörede, evde bile yetişebilen şifa dolu bir sebzedir. Yemekler de, salatalar da kullanılan, çiğ olarak ta yenilen bir bitkidir. Yeşil soğanın en uygun dikilme zamanı bahar aylarının b Yeşil soğan, hemen hemen yer yerde, her yörede, evde bile yetişebilen şifa dolu bir sebzedir. Yemekler de, salatalar da kullanılan, çiğ olarak ta yenilen bir bitkidir. Yeşil soğanın en uygun dikilme zamanı bahar aylarının başlarında olur. Kış dikimlerinde ise kış bahçeleri ve seralar da dikim olursa iyi bir verim alınabilir. Çünkü sera gibi yerler de sıcaklık farkları olmayacağı, dengeli sıcaklık kolay yapılabileceği için nemi yüksek tutarak yeşil soğan üretiminden yüksek verim alınacaktır.

    Yeşil soğan ekimi aylar ılıman bölgelerde nisan ayı başı, don ve soğuk bölgeler ise mayıs ayının sonu soğan dikimine uygun dönemlerdir. Yeşil soğanın sulaması ekim yapıldıktan sonra haftada en fazla üç defa olacak ve toprak nemli kalacak şekilde olmalıdır. Eğer çok sulu bırakılırsa yeşil soğanın tohumu olan arpacık bayatlar hatta çürümeye başlar. Sulama için en uygun saatler sabah güneşin ilk doğduğu zamanlar veya akşam serinliğinde sulama yapılması yetişme açısından en uygun zamanlardır.

    Yeşil soğanın; evde saksıda dikimi çok kolay ve çabuk verim alabilirsiniz. Yeşil soğanın tohumunu yani arpacık alıyoruz. 3-4 saksı için 200 gram arpacık yeterlidir. Altında kapağı bulunan bir saksının tabanını ufak çakıl taşlarıyla döşeyip, üstüne yeşil soğan için verimli olan çiçek toprağıyla dolduruyoruz. Arpacık boyutunun 2-3 kadar derinliğe ekip,soğanların yeşerecek bölümü yukarıya bakmalı. Üstüne toprakla doldurup nemli kalacak şekilde suluyoruz. Çok fazla sulama yapmamaya dikkat etmek gerekir. Düzenli bir şekilde soğanlara bakarsak en fazla 1 hafta içerisinde yenecek duruma gelirler.

    Yeşil Soğan
    Bahçede veya sera da dikimi ise; dikilecek arazinin toprağını havalandırmak için çapalama yapıp, yabancı otlardan ve taşlardan temizlemek gerekir. Daha sonra sıra arası 15-20 cm, sıra üstü mesafesi 6-7 cm ve derinliği 2 cm olacak şekilde ekip sulamaya başlıyoruz. Sulama işlemi toprak nemli kalacak şekilde yapılmalıdır.

    Yeşil soğanın faydaları:
    • Yeşil soğan kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olan adenozin maddesini içerir.
    • Yeşil kısmında C vitamini, beyaz kısmında A vitamini bulunur.
    • Kalp hastalıklarının önlenmesinde faydalı olur ve kalp krizi riskini azaltır.
    • Yeşil soğan zehirli maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Doğal antibiyotik görevi görmektedir.
    • İnsanlar da oluşabilecek yada oluşan ödemlerin düzeltilmesini sağlar.
    • İçindeki koversil maddesiyle kanser ve alerji oluşumunun tehditlerini azaltır.
    • Şeker hastaları için fazla tüketmesi uygun olur. Şekeri azaltan bir yapıya sahiptir.
    • Prostat ve idrar gibi hastalıklara karşı koruyucu bir önlem sağlamakta böbreklerde oluşabilecek taş ve kum gibi rahatsızlıklara olumlu yönde etkisi bulunmaktadır. Böbrek ağrısına iyi gelmektedir.
    • Cinsel gücün artırılmasında etkisi vardır.
    • Grip, nezle gibi kış hastalıklarına ve akciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.
    • Öksürüğe son derece faydalıdır.
    • Vücudu hastalıklara karşı direncini artırır ve zihinsel yorgunlukları engeller.
    • Yaşlanmayı geciktirdiği gibi bedenin genç kalmasını sağlar
    • İştah açıcıdır.
    • Cilt hastalıklarına iyi gelmekte egzamaya karşı etkilidir.
    • Verem hastalığı gibi bağırsaklara yerleşen solucanları vücuttan atılmasında etkilidir.
    • Kalp için çok etkili bir ilaçtır. Damar hastalıklarının oluşmasını engeller.
    Yeşil soğan, yeşillikler içerisinde en çok tüketilen bir besin olup yararı çok fazladır. Düzenli tüketildiği takdirde insan sağlığına ve ağız tadına verdiği lezzet ile mucize bir bitkidir.
    ]]>
    Soğan Kabuğu Suyu https://www.sogan.gen.tr/sogan-kabugu-suyu.html Sat, 01 Dec 2018 03:29:37 +0000 Soğan kabuğu suyu, aslında birçok kişi bilmese de son derece faydalı bir bitkisel maddedir.  Birçok derde deva olan bu bitkisel ürünü birçok insan evinde yaparak tüketmektedir. Hemen hemen vücudun her yerinde farklı faydala Soğan kabuğu suyu, aslında birçok kişi bilmese de son derece faydalı bir bitkisel maddedir.  Birçok derde deva olan bu bitkisel ürünü birçok insan evinde yaparak tüketmektedir. Hemen hemen vücudun her yerinde farklı faydalar sağlayarak kişiye şifa veren soğan kabuğu suyunu bilen kişiler beli aralıklarda tüketerek sorunlarına çözüm üretmektedir. Öyle ki birçok tıbbi ilaçların gösteremediği etkiyi göstermekte olan bu bitkisel ürünün tabi ki küçük yaştaki çocuklar tarafından kullanılması tavsiye edilmemektedir. Soğan kabuğu suyu faydalarının bir kısmını da tabi ki soğanın faydalarından almaktadır. Soğanın insan sağlığındaki olumlu etkileri aynen soğan kabuğu suyu içerisinde de bolca bulunmaktadır. Bunun yanında birde suyunun elde edilmesi ile soğanın faydaları daha çok görülebilmektedir. Birçok bitkisel fayda sağlayan ürün arasında bulunan soğan suyu herkesin çok rahat bir şekilde elde edebileceği bir şey olduğundan istenildiği zaman insanlar soğan kabuğu suyu tüketebilirler. Her evde bulunan soğanın kabuklarından elde edilen suyu farklı şekillerde tüketerek sizlerde sağlık problemlerinizin çok daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayabilirsiniz.  

    Soğan kabuğu suyu farklı farklı sayılamayacak kadar çok fayda sağlamaktadır. Öyle ki sağladığı bu faydaları elde edebilmek için bu bitkisel ilaç niteliği taşıyan maddenin düzenli bir şekilde belli aralıklarda tüketilmesi şarttır. Soğan kabuğu suyunun en büyük faydası bağışıklığa olan etkisidir. Genç, yaşlı herkes özellikle soğuk kış aylarında soğan kabuğu suyu tüketerek bağışıklık sistemlerini güçlendirebilirler. Öyle ki soğuk havalarda bu bitkisel maddenin tüketilmesi, bağışıklık sisteminizin hızla güçlenmesine ve bu sayede hastalıklardan çok daha rahat bir şekilde korunmanıza neden olacaktır. Sırf bu neden bile sizlerin bol bol soğan kabuğu suyu tüketmeniz için yeterlidir. Bu durumun yanı sıra soğan kabuğu suyunun bir diğer faydası ise özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde problem haline gelen kolesterol probleminin çözümü en kolay bu bitki suyunun içilmesi ile sağlanabilmektedir. Sürekli ve düzenli bir şekilde tüketilen soğan kabuğu suyu, kolesterol üzerinde çok büyük etkiler meydana getirerek  bu sorunların çok hızlı bir şekilde çözülmesini sağlamaktadır. Bu nedenle sizlerde hem kendiniz için hemde aileniz için ilerde kolesterol sorunlarını önlemek amacı ile bu suyu gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Tüm bu etkilerinin yanında soğan kabuğu suyunun birçok etkisi bulunmaktadır ;
    Soğan Kabuğu Suyu
    • Bronşit problemi olan insanlarda bu sorun müdahale edilmediğinde dahada artmaktadır. Bu problemin önlenmesinde soğan kabuğu suyunun etkisi son derece büyüktür. Özellikle Soğan kabuğu suyunun bronşit sırasında bir çorba kaşığı kadar tüketilmesi bronşit üzerinde çok büyük etkiler yaparak mükemmel etkisini çok kısa bir sürede göstermektedir. Bu durumda genellikle kişiler soğan kabuğu suyunu ılık süte karıştırarak tüketmektedir. Sizlerde bu şekilde tüketebilirsiniz. 
    • Özellikle kadınlarda vajinal iltihaplanmalar ya da idrar yolu rahatsızlıklarında soğan kabuğu suyu etkisi son derece büyüktür. Öyle ki bu mükemmel etkili bitki suyu insanlarda bu gibi sorunlarda da kullanıldığında büyük etkiler göstererek bizleri şaşırtmaktadır. 
    • Yine birçok kişide meydana gelen ağız yaraları da bu şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun için kişinin soğan kabuğu suyunu tam olarak yutmasına bile gerek yoktur. Sadece belli aralıklarda ağız içinde gargara yapılması bu durumun ortadan kaldırılması için yeterli olacaktır.
    ]]>
    Soğan https://www.sogan.gen.tr/sogan.html Sat, 01 Dec 2018 12:27:30 +0000 Soğan, beslenmede büyük önemi olan, taze ve kuru olarak tüketilen bir besin kaynağıdır. Günümüzde kurutma sanayinde de yaygın bir şekilde hazır yiyeceklerin içerisinde de kullanılmaktadır. Sağlık açısından fa Soğan, beslenmede büyük önemi olan, taze ve kuru olarak tüketilen bir besin kaynağıdır. Günümüzde kurutma sanayinde de yaygın bir şekilde hazır yiyeceklerin içerisinde de kullanılmaktadır. Sağlık açısından faydaları azımsanmayacak kadar fazladır. Ciddi hastalıklara yakalanma olasılığını büyük oranda azaltır. Özellikle iltihap ile alakalı hastalıklara karşı faydalıdır. Keskin bir kokuya sahip olduğu için çoğu kişi soğan tüketiminden kaçınır.

    Kükürt, B, C ve lif bakımından zengin bir kaynaktır. Ayrıca demir, tiamin gibi besin kaynaklarını da içermektedir. İçerisinde yer alan asitler mide ve bağırsak iltihaplarına karşı faydalıdır. Yılın her mevsiminde kolayca temin edilebileceğinden mükemmel bir şifa kaynağı olarak her zaman tüketilebilir. Cilt sağlığı, kanser, enfeksiyon gibi pek çok alanda etkili bir besin kaynağıdır.

    Soğanın Faydaları

    • Soğanın en önemli etkisi enfeksiyon hastalıkları üzerindedir. Vücudu serbest radikallere karşı koruyarak bağırsak ve midede oluşan enfeksiyonlara karşı faydalıdır. Gaz problemi için etkilidir. Sindirim sistemi ile alakalı gelişen diğer hastalıklara karşı da fayda sağlar.
    • B, C vitamini ve potasyum açısından iyi bir kaynak olan soğan, bu etkisi sayesinde kap hastalıklarına karşı da iyi gelir. Kanı temizleyici özelliği vardır.
    • Soğuk havalarda çoğu kişinin sık sık maruz kaldığı nezle, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına karşı iyi gelir. Solunum yollarını ciddi anlamda koruyarak bu alanda meydana gelebilecek enfeksiyonları giderir. Öksürük için de şifa kaynağı olan soğanın suyu kaynatılarak bal ile karıştırılarak içilebilir.
    • Burun kanamalarını durdurucu etkisi vardır. Kılcaldamarlarda ortaya çıkan küçük çaplı kanamaları durdurmak için soğandan yararlanılabilir. Soğan ufak bir parça kesilerek buruna uygulandığında kanamayı durdurabilir.
    • Böcek sokmaları ve yanık tedavisinde kullanılabilir. Soğan suyu etkilenen bölgeye sürüldüğünde iyileştirici, ağrıyı giderici etki yaratır. Mikrop kırıcı özelliği ile hücre yenilenmesini sağlar ve tedavi sürecini kısaltır.
    • Soğan vücudu kanser hastalıklarına karşı korur. Çağımızın yaygın ve engellenemeyen hastalığı olan kanser, tedavisi oldukça güç ve her zaman sonuç alınamayan ölümcül bir hastalıktır. Soğan bu ciddi hastalıktan korunmak adına tüketilebilir. Kansere yol açan serbest radikaller ile mücadele edebilmek için antibiyotik etkisi yaratan soğan düzenli olarak tüketilmelidir.
    • Soğan damar sertliğine karşı iyi gelir. Damar sertliği kalp kaslarında zayıflamaya yol açarak kalbi de ciddi anlamda etkileyen bir rahatsızlıktır. Soğan tüketerek damar sertliği sorununa çözüm getirilebilir. Bu sayede dolaylı olarak kalp hastalıklarına karşı da faydalı olur.
    • Kemik sağlığı için de oldukça faydalı olan soğan, özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesine karşı vücudu korur. Beslenme listesinde düzenli olarak tüketilen soğan kemik hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltır.
    • Kötü kolesterol seviyesini düşüren soğan, şeker düzeyini de kontrol altında tutar. Kanda insülin düzeyini koruyarak, diyabet hastalığının vücuda verebileceği zararları minimum seviyelere indirir.
    • Saç ve cilt sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda ağız ve diş sağlığını da koruyucu etkisi vardır. Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildin hastalıklara karşı direncini arttırır.
    • Metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle kilo vermek isteyen kişiler soğan ya da soğan suyu tüketebilir. Beraberinde uygun bir diyet ve egzersiz yapıldığında kilo verme süreci hızlanabilir.
    • C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
    • Karaciğer sağlığını korur.
    • Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu etkisi sayesinde strese karşı iyi gelir.
    • Kan inceltici etkisi vardır.
    • Göz sağlığını korur.
    • Çocukların gelişimine katkıda bulunmak için soğan tüketmeleri uzmanlar tarafından önerilmektedir.
    Soğan
    Bu çorba 1 hafta boyunca istenildiği kadar yenilebilir fakat çorba dışında başka bir şey yenilmemeli, bu tarife ve kurallara uyulduğu taktirde 1 haftada 3 kilo vermek mümkündür. Diyet, zor durumlarda bırakılmalıdır.

    Soğanlı Ve Lahanalı Diyet  Çorba Tarifi

    Malzemeler
    • 3 adet kuru soğan
    • 2 adet acı sivri biber
    • 6-7 yaprak lahana
    • 2 domates
    • Limon suyu veya sirke
    • Pul biber
    • Kara biber
    Hazırlanışı; Soyulmuş ve iri iri doğranmış soğan ve temizce yıkanmış ince ince doğranmış biber ve lahana bir kaba alınarak, üzerine 5 bardak su eklenir ve haşlamaya bırakılır. Üzerine doğranmış domates eklenir ve 10 dakika pişirilir. Pişen çorbaya sirke veya limon suyu eklenir ve 20 dakika dinlenmeye bırakılır. Üzerine bol pul biber ve karabiber eklenerek, soğuk veya sıcak isteğe bağlı bir şekilde yenir. Afiyet olsun.

    Bu hazırlanan çorba acı bir çorba tarifidir, acının ve soğanın zayıflatma etkisi, lahananın metabolizma çalıştırma etkisi ile birleşerek tam bir diyet çorbası tarifi sizlerle. Bu çorba 7-8 gün uygulanabilir fakat bu çorba yanın da sadece şeker oranı az meyveler veya yağsız yoğurt yenirse 1 haftada yaklaşık 3-4 kilo kaybetme sağlar.
    ]]>
    Soğan Kürünün Zararları https://www.sogan.gen.tr/sogan-kurunun-zararlari.html Mon, 03 Dec 2018 04:07:58 +0000 Soğan Kürünün Zararları, Günümüzde oldukça fazla miktarda kullanılan soğan farklı şekillerde de tüketilmektedir. Her yemekte kullanılan ve anavatanı güneybatı olan soğan günümüzde kür olarak da tüketilmektedir. So Soğan Kürünün Zararları, Günümüzde oldukça fazla miktarda kullanılan soğan farklı şekillerde de tüketilmektedir. Her yemekte kullanılan ve anavatanı güneybatı olan soğan günümüzde kür olarak da tüketilmektedir. Soğan kürünün yararları kadar soğan kürünün zararları da bulunmaktadır. Fakat birçok insan soğan kürünü, bilinçsiz bir şekilde tüketerek istemeden bu zararları vücutlarına vermektedir. Soğan kürünün zararları yararları kadar fazla değildir. Fakat bilinçsiz bir şekilde tüketilen soğan kürü, insan vücudunda birçok yan etki yapar. Bu nedenle soğan kürünün fazlası zarardır. Sizlerde bu bitki aşırıya kaçmadan tüketmeye özen gösterin Aksi durumda sizlerde soğan kürünün zararlarından etkilenebilirsiniz. Bu durum özellikle küçük yaştaki çocuklarda çok büyük zararlar oraya çıkararak sorunlara neden olmaktadır. Fakat soğan kürünün zararları sadece bu yiyeceğin çok fazla tüketilmesinde ortaya çıkmaktadır. Yani her soğan kürü kişilerde zararlara neden olmaz. 
    Soğan Kürünün Zararları
    • Soğan kürünün zarar verdiği kişilerden bazıları şeker hastalığı problemi olan insanlardır. Şeker hastalığı sorunu olan insanlar soğan kürünün tüketiminde aşırıya kaçtıklarında çok büyük problemler meydana gelmektedir. Aslında soğan kürünün hastalıkla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Fakat şeker hastalarının sürekli olarak kullandıkları hastalık ilaçlarının soğan kürü ile etkileşimi sonrasında bu kişilerde ciddi yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kısacası şeker hastalığı nedeni ile ilaç kullanan hastalar kesinlikle soğan küründen uzak durmalıdır.
    • Soğan kürünün çok fazla tüketilmesi kişilerde kanın çok fazla sıvılaşmasına neden olmaktadır. Bu durum ise insanlarda farklı risklerin ortaya çıkmasına neden olarak kişi için büyük sorunlara neden olabilir. Özellikle farklı hastalıklar nedeni ile kan sıvılaştırıcı ilaçlar kullanan kişiler bu ilaçlarla birlikte soğan kürü tükettiklerinde kanda aşırı cıvımadan dolayı çok büyük problemler meydana gelebilmektedir. Bu durum da soğan kürünün zararları arasında yer almaktadır. 
    • Soğan kürünün içeriğinde bol miktarda C, A ve B vitamini bulunmasına rağmen fazla tüketilmesi çok rahatsızlık verici durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle fazla tüketilen soğan kürü en sağlıklı kişilerde bile son derece şiddetli baş ağrılarının meydana gelmesine neden olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumda özellikle iş hayatı olmak üzere insanlarda olumsuzluklara neden olmaktadır. 
    • Yine ülkemizde çok karşılaşılan bir problem olan hemoroid yani basur problemleri olan kişilerinde soğan kürünü tüketmesi sonrasında kanın cıvıklaşmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek kanamalardan zarar görme ihtimali çok yüksektir. Yani hemoroid problemi olan kişilerin kesinlikle soğan kürü tüketmemeleri gerekmektedir. 
    • Mide problemi olan kişilerin soğan kürünün zararları ile karşılaşma ihtimali çok yüksektir. Bu kişiler sadece soğan küründen değil içerisinde oldukça yüksek oranda asit bulunan soğandan bile uzak durmaları gerekmektedir. Soğan kürünün içerisinde bulunan asit bu kişilerde gastrit sorununun meydana gelmesine neden olabilmektedir.
    • Çok fazla tüketilen soğan kürü özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde mide bulantısına hatta daha da ileri giderek kusma problemlerinin de meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu durumlarla karşılaşmamak için sizlerde soğan kürünün tüketimini iyi ayarlamalısınız.
    • Son olarak soğan kürü, çocuklarda da çok büyük sorunlara yol açabilmektedir. Zaten bu bitkisel maddenin çocuklarda tüketimi çokta önerilmeyen bir durumdur. 
    ]]>
    Soğan Suyuyla Saç Uzatma https://www.sogan.gen.tr/sogan-suyuyla-sac-uzatma.html Mon, 03 Dec 2018 14:04:10 +0000 Soğan Suyuyla Saç Uzatma, Saç uzatmak hemen hemen her genç kızın sıkıntılarından biri olmaktadır. Saç uzatmak maalesef her kadının başlıca saç sorunu olmaktadır. Kırılır, küser, boyatırız, yanar, kestirmek zorunda k Soğan Suyuyla Saç Uzatma, Saç uzatmak hemen hemen her genç kızın sıkıntılarından biri olmaktadır. Saç uzatmak maalesef her kadının başlıca saç sorunu olmaktadır. Kırılır, küser, boyatırız, yanar, kestirmek zorunda kalırız ve istediğimiz uzunluğu elde edemeyiz. Bu işlemleri uyguladıktan sonra zaten saç uzaması yavaşlayarak hiç uzamıyormus gibi bir durum yaratır. Beslenmeyle de alakalı olup uzaması ama en çok yaptırdığımız işlemlerden dolayı uzatılamamaktadır. Bende şuan bir kısa saç mağduru olarak artık yeter diyerek işe uygulama yaparak başladım. Tanıdığım biri bu yöntem sayesinde saçlarını baya uzattı o yüzden güvenerek bu tarifi vereceğim. Birde saç kremi kullanılmasına gerek kalmayacak diyebilirim çünkü yumuşacık ve ışıl ışıl bir saça sahip olacaksınız uygulamadan sonra.  

    Malzemeler:

    • 1 adet orta boy soğan
    • 1 adet cezve
    • Soğanın üzerini geçecek kadar içme suyu.
    Hazırlanışı:

    Cezveye soğanınızı bölerek koyun, üzerini geçecek kadar suyunuzu ekleyin ve kaynatın 4-5 dk kaynadıktan sonra hafıf ılındıktan sonra ilk önce saç diplerinize daha sonra uçlarınıza dökerek bone takıp 1-2 saat bekletin ve şampuanınızla yıkayn.
    Soğan Suyuyla Saç Uzatma
    Haftada 1-2 kere yapmak yeterli olmaktadır. Soğan hiçbir yan etkiye yada alerjiye sebep olmadan saçların uzamasını sağlıyor. Soğan suyunu saçın diplerine sürmek ve soğan yemek saç dökülmesini azaltmaktadır ve kafa derisi ile ilgili oluşabilecek sorunları da önleyerek ortâdan kâldırır. Ayrıca, saçların erkenden beyazlamasını da yavaşlatmaktadır. Soğanda bulunan bol miktardaki sülfür sebebi ile, soğan suyu kafa derisine sürüldüğünde kan dolaşımını hızlandırıyor ve saçların uzaması için lazım olan kolajen dokularının üretimini arttırıyor. Sogan suyu Soğan suyunu bir mikserde doğrayacağınız soğanlardan kolaylıkla elde edebilirsiniz. 
    ]]>
    Soğan Suyu Kürü https://www.sogan.gen.tr/sogan-suyu-kuru.html Mon, 03 Dec 2018 15:09:29 +0000 Soğan suyu kürü miyom rahatsızlığı, polikistik over belirtileri, iyi huylu prostat büyümesinde, kıl dönmesi rahatsızlığında, hamile kalmak istenildiğinde, menopoz dönemlerinde ve buna benzer olan rahatsızlıklarda te

    Soğan suyu kürü miyom rahatsızlığı, polikistik over belirtileri, iyi huylu prostat büyümesinde, kıl dönmesi rahatsızlığında, hamile kalmak istenildiğinde, menopoz dönemlerinde ve buna benzer olan rahatsızlıklarda tedavi amacıyla kullanılan bitkisel bir kür olmaktadır. Soğan evlerde yemekler içerisinde kullanılan sebze olmanın haricinde, içerisinde var olan B, A ve C vitamini, iyot maddesi, silis maddesi, fosfor maddesi ve kükürt maddesi gibi maddeler antibiyotik görevi yapan içerikler, hazmı kolaylaştıran fermentlere sahip olan şifalı kür olarak bilinir. Soğan tüketimi çok olan ülkeler genel olarak kanser hastalığı açısından daha az etkiler oluştuğu saptanmıştır. Evlerinizde taze olarak hazırlayabileceğiniz soğan suyu kürü 15 gün boyunca düzenli olarak kullanıldığında oluşan hastalıklara karşı çare olabilir. 

    Soğan Suyu Kürü Nasıl Hazırlanır

    Soğan suyu kürü hazırlamak için ihtiyacımız olan malzemeler 1 adet orta boy kuru soğan ve iki bardak klorsuz olan su olacaktır. Soğan suyu kürü hazırlanacak olan soğanları kabukları kırmızı olan, mor olan veya beyaz kabuklu olan soğandan tercih etmeseniz daha sağlıklı olacaktır. Bu soğanlar hazırlanacak olan kürde etkili olmaz. Bizim kürde kullanacağımız soğan yemeklerde kullanılan normal kuru soğandır. Soğanı kök ve kabuğuyla beraber kullanacağımızdan dolayı güzelce yıkayarak sirkeli suyun içerisinde bir süre bekletmemiz gerekir. Bu şekilde soğanın dezenfekte olmasını sağlarız. Soğan suyu kürü için hazırlanan suyu bir tencerenin için alalım, ocağın üzerinde kaynamasını bekleyelim. Su kaynadıktan sonra kuru soğanı dört parçaya bölüp kaynamakta olan suyun içine atalım. Bu şekilde yaklaşık olarak 10 dakika kadar kaynaması gerekir, soğan suyu kürünü bu süre içerisinde hazır edecektir. Soğan suyu kürü kullanılması için kaynadıktan sonra biraz ılınmasını beklemek gerekir.

    Soğan Suyu Kürü
    Soğan Suyu Kürü Faydaları:
    • Soğan suyu kürü bayanlarda oluşan çikolata kisti yani endometriosis ve miyom oluşumlarına karşı tedavi amaçlı olarak tercih edilmektedir.
    • Soğan suyu kürü polikistik over sendromu tedavisinde kullanımı sağlandığında fayda oluşturur.
    • Bayanların yaşadığı adet düzensizliğini ortadan kaldırmaya oldukça etkilidir.
    • Bayanlarda menopoz şikayetini azaltmak için kullanılmalıdır.
    • Bayanlarda vajinal akıntılarda kullanımı sağlanır.
    • Kıl dönmesi oluşumunda kullanımında fayda sağlayacaktır.
    • Hamile kalmak isteyen bayanların kullanmasında, meydana gelen sorunlarına çare olur.
    • Ciltte çıkan iltihaplı sivilceler de ve akneler de tedavi için kullanımı sağlanır.
    • Soğan suyu içeriğindeki sulfosid madde nedeniyle antibiyotik fayda sağlar.
    • Bu kür dolaşım sistemini dengeler.
    • Bağışıklık sistemini güçlendirici etki sağlar.
    • Vücutta oluşan yağlanmayı azaltır ve zayıflamaya yardımcı olur.
    • Stres giderici etkisi vardır ve balgam söktürücü özelliğe sahiptir.
    • Prostatta oluşan iltihapları azaltıcı etkileri sebebiyle, vücutta oluşan ağrıların azalmasına yardımcı olur.
    • Soğan suyu kürü tüketmek, kandaki total gliserit oranını düşürmektedir.
    • Bu kür kullanımında sinüzit rahatsızlığının ilerlemesini önler.
    Soğan Suyu Kürü Nasıl Uygulanır

    Soğan suyu ile hazırlanmış olan soğan suyu kürü, sağlık sorunlarına fayda oluşturması açısından en az altı ayda bir kez 15 gün kadar uygulanmalıdır. Bu süreyi geçirmemeye dikkat etmek gerekir. Hazırlanmış olan soğan suyu kürünü ılık olarak kullanmak gerekir. Öğle yemeklerinden ve akşam yemeklerinden on dakika önce bir bardak içmek fayda sağlayacaktır. Sürekli olarak içeceğiniz soğan suyu kürü taze olarak tüketilmesi uygun görülür. Soğan suyu kürünü oluşturmak için mutlaka evlerde yemekler için kullanılan soğandan oluşturulması gerekir. Kullanılacak olan soğanların dış]]> Soğan Kürü https://www.sogan.gen.tr/sogan-kuru.html Tue, 04 Dec 2018 08:10:30 +0000 Soğan Kürü, polikistik over, miyom iyi huylu prostat büyümesi, kıl dönmesi, hamile kalma veya menopoz gibi rahatsızlıklarda tedavi amacı ile kullanılan bitkisel bir kürdür. Soğan evlerimizde yemeklerimizde kullandığımı Soğan Kürü, polikistik over, miyom iyi huylu prostat büyümesi, kıl dönmesi, hamile kalma veya menopoz gibi rahatsızlıklarda tedavi amacı ile kullanılan bitkisel bir kürdür. Soğan evlerimizde yemeklerimizde kullandığımız sebze olmasının dışında, içinde bulunan B, A ve C vitamini, iyot, silis, fosfor, kükürt gibi maddeler, antibiyotik görevi yapan içeriklere ve hazmı kolaylaştıran fermentlere sahip olan en şifalı sebzelerdendir. Soğan tüketiminin en fazla olduğu ülkelerde, kanser hastalığının da en az görüldüğü tespit edilmiştir. Evlerinizde taze olarak hazırlayabileceğiniz soğan kür, yaklaşık 15 gün boyunca düzenli olarak kullanıldığında hastalığınıza çare olabilir.  

    Soğan Kürünün Hazırlanması

    Soğan Kürümüzü hazırlamak için ihtiyacımız olan malzemeler 1 adet açık kahverengi kabuklu kuru soğan ve 2 bardak klorsuz sudur. Soğanın kabukları kırmızı, mor veya beyaz kabuklu olandan seçmemelisiniz. Bunlar yapılacak kürde fazla  etkili olmayacaktır. Sizin kullanacağınız yemeklerde kullanılan kuru soğandır. Soğanı kök ve kabuğu ile birlikte kullanacağımızdan, yıkayıp sirkeli suyun içinde bir kaç dakika bekletmelisiniz. Bu şekilde soğanların  dezenfekte olmasını sağlarsınız. Suyu bir kap veya tencerenin içine koyarak, ocağın üzerinde kaynamaya bekleyin. Kaynadıktan sonra soğanı 4 parçaya bölerek içine atın. Bu şekilde beş dakika kadar kaynatmanız, kürünüz hazır hale getirecektir ve kullanıma hazır olması için biraz ılınmasını beklemelisiniz.
    Soğan Kürü
    Soğan Kürünün Faydaları Nelerdir

    Genellikle kadınlarda meydana gelen çikolata kisti (endometriosis) ve miyom oluşumlarına karşı tedavi eder.

    Polikistik over sendromu tedavisinde yararlıdır.

    Kadınların yaşadığı adet düzensizliğini ortadan kaldırmaya yarayan en etkili yöntemdir.

    Menopoz sorunlarını azaltmak için içilmelidir.

    Vajinal akıntılarda kullanılmalıdır.

    Kıl dönmelerinde yarar sağlayacaktır.

    Hamile kalmak isteyenlerin, sorunlarına cevap olacaktır.

    Ciltte çıkan iltihaplı sivilce ve siyah noktalar da tedavi edicidir.

    İçeriğindeki sulfosid sebebiyle  antibiyotik özelliğine sahiptir.

    Dolaşım sistemini düzene koyar.

    Bağışıklık sistemini güçlendirir.

    Vücutta meydana gelen yağlanmayı azaltır ve zayıflamaya yardımcı olur.

    Stres ve balgam giderici etkileri vardır.

    Prostatta oluşan iltihapları azaltıcı etkileri nedeni ile, ağrıların azalmasına yardımcı olur.

    Çiğ soğan tüketimi, yemek sonrasında kandaki total gliseriti azaltır.

    Sinüzit rahatsızlığının ilerlemesini engeller.

    ]]>
    İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü İle Zayıflama https://www.sogan.gen.tr/ibrahim-saracoglu-sogan-kuru-ile-zayiflama.html Wed, 05 Dec 2018 03:43:22 +0000 İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü ile Zayıflama, Günümüz de kişiler zayıflamak için farklı yöntemler tercih etmektedir. Spor yapma, diyet ve doktor tavsiyesi üzerine bazı cerrahi yöntemler tercih eden kişi sayısı gün geçti İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü ile Zayıflama, Günümüz de kişiler zayıflamak için farklı yöntemler tercih etmektedir. Spor yapma, diyet ve doktor tavsiyesi üzerine bazı cerrahi yöntemler tercih eden kişi sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Sağlıklı zayıflamak için kişiler artık doğal yöntemlere başvurmaktadır. Doğal yöntem kişilere hem zaman hem de maddi bakımdan fayda sağlamaktadır. Sağlıklı zayıflamak için başvurular doğal yöntemlerden biri de soğan kürü ile zayıflamadır.

    İbrahim Saraçoğlu'nun hazırladığı soğan kürünün tarifi ve faydaları şunlardır;

    Soğanın sağlık için birçok faydası bulunmaktadır. Doğal antibiyotik olarak da bilinen soğan zayıflama için kullanılmaktadır. Soğan idrar sökücü özelliğinden dolayı zayıflamayı da  faydası olmaktadır. Ayrıca soğanın içinde bulunan C,B ve A vitaminleri ve antibiyotik görevi üstlenen maddeler  besinlerin sindirilmesini kolaylaştırır.  Zayıflamak için hazırladığınız diyet listesi ve egzersiz hareketlerinin için soğan kürünü de ilave edebilirsiniz. 
    İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü İle Zayıflama
    Soğan  kürü nasıl yapılır; Soğan kürü için 6 adet orta boy soğanları temizleyin ve orta boy bir tencereye koyun. Daha sonra tencerenin için soğanların üstünü geçecek şekilde su ilave edin. Soğanları kaynatın. Soğanlar pişene kadar kaynattıktan sonra suyu süzün. Elde ettiğiniz soğan suyunu günde aç karnına  bir bardak şeklinde tüketebilirsiniz. Soğanların için de bulunana vitaminlerin suya tamamen geçmesi için soğanları soyduktan sonra 2-3 parçaya ayırarak pişirin. 
    ]]>
    Soğan Salatası https://www.sogan.gen.tr/sogan-salatasi.html Wed, 05 Dec 2018 21:58:48 +0000 Soğan salatası, Soğan çoğu hastalığa iyi gelen bol şifa deposu bir sebzedir. Soğan hemen hemen bütün yemeklerde kullanıldığı gibi böreklerde ve salatalarda da kullanılmaktadır. Salataların demirbaşlarının a Soğan salatası, Soğan çoğu hastalığa iyi gelen bol şifa deposu bir sebzedir. Soğan hemen hemen bütün yemeklerde kullanıldığı gibi böreklerde ve salatalarda da kullanılmaktadır. Salataların demirbaşlarının arasında kendine yer bulan soğan balık yemekleri ve kızartmaları, kebapların yanında olması gereken soğan salatasıdır. Kış hastalıklarının bir numaralı düşmanıdır soğan. Kuru fasulye, nohut gibi kuru baklagiller yemeklerinin yanında, bütün balık yemekleri ve köfte ve kebap  gibi yemeklerinin yanına soğan salatası yaparak, hastalıklara yakalanmamıza engel olur. Bol ilaç yutmak yerine salatalarda soğanı, sarımsağı, limonu ve yeşillikleri bulundurduğumuz sürece kış hastalıklarına vücudumuz savunma almış olacaktır. Soğanla yapılan çeşitli salatalar vardır. Bunlardan bazıları ise;

    Tarif 1:
    • 3 adet kuru soğan
    • 1 adet limon
    • Bir kaç bağ maydanoz
    • 1 çay bardağı sirke yada sumak ta olabilir.
    • 1 tatlı kaşığı sumak
    • 1 su bardağı su
    • 2 tatlı kaşığı toz şeker
    • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
    •  Zeytinyağı
    •  Tuz,  karabiber, isteğe göre pul biber
    Hazırlanışı:

    Soğanları, halka şeklinde doğrayın. Kapağı olan ayrı bir kapta, su, sirke, soğan, tuz, şekeri koyup hepsini 6 saat oda sıcaklığında dinlendirin. Daha sonra bütün suyunu süzerek, salatamıza maydanoz ve sumağı karıştırıp, üstüne zeytin yağını ekleyin. Salatamız hazır. İsterseniz bu salatayı 6 gün dolapta bekleterek istediğimiz zaman çıkarıp yiyebiliriz.

    Soğan Salatası
    Tarif 2:
    • 2 adet mor soğan
    • 1 adet limon
    • 1 bağ maydanoz
    • 1 tatlı kaşığı sumak
    • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
    • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
    • Tuz
    Hazırlanışı

    Soğanları halka şeklinde doğrayıp eğer acısını sevmiyorsak, tuzla ovalayıp yıkayıp suyunu süzünce acısı azalacaktır. Daha sonra maydanozları yıkayıp doğradıktan sonra soğanlarla birlikte harmanlayın üzerine tuz, pul biber, sumak ve limonu ekleyin karıştırın. Salatamızın üzerine bol limon, zeytinyağı ve sirkeyi de ekleyip servis edebilirsiniz.
    ]]>
    Kaynatılmış Soğan Suyunun Faydaları https://www.sogan.gen.tr/kaynatilmis-sogan-suyunun-faydalari.html Wed, 05 Dec 2018 22:18:59 +0000 Kaynatılmış Soğan Suyunun Faydaları, Doğal antibiyotik olarak bilinen ve hemen hemen bütün yemekler de kullanılan soğanın ve soğan suyunun birçok faydası bulunmaktadır. Kaynatılmış soğan suyunun faydalarını şu şekil de Kaynatılmış Soğan Suyunun Faydaları, Doğal antibiyotik olarak bilinen ve hemen hemen bütün yemekler de kullanılan soğanın ve soğan suyunun birçok faydası bulunmaktadır. Kaynatılmış soğan suyunun faydalarını şu şekil de sıralayabiliriz;
    • Kaynatılmış soğan suyu iştah açar
    • Grip ve nezle dönemlerinde yaşanan burun tıkanıklığına ve balgam sökme konusunda faydalıdır.
    • Soğan suyu kalbi güçlendirir ve sağlıklı olmasını sağlar
    • Kaynatılmış soğan suyu vücudun yağlanmasını engeller.
    • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve koruyucu önlemler alır.
    • Kansızlık ve kansızlığın neden olduğu hastalıklara iyi gelir. 
    • Kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelir. Ve bu hastalıkların tedavi sürecinde takviye görevi üstlenir. 
    • Kaynatılmış soğan suyu taşıdığı flavonoid maddesi sayesinde damarların genişlemesini sağlar.
    • Vücut için doğal antibiyotik görevi üstlenir.
    • Dolaşım bozukluklarına iyi gelir. 
    • Kaynatılmış soğan suyu polikistik Over Sendromu olan kadınlar için doğal bir yardımcıdır. 
    • Erken dönemde menopoze giren kadınlar için faydalıdır. 
    • Kadınlarda miyom rahatsızlığı yaşayan için doğal bir antibiyotiktir. 
    • Kanın pıhtılaşma düzenini sağlar ve kan pıhtılaşmasından doğan hastalıklara iyi gelir. 
    • İltihaplanmalara iyi gelmektedir. İltihap sökücü olarak kullanılan soğan suyu vücutta bulunana özellikle de idrar iltihaplanması için çok büyük bir faydası bulunmaktadır.  
    • Tansiyon ve kan şekeri gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. 
    • Kaynatılmış soğan suyu boğaz ağrısı, boğaz iltihaplanması ve bronşit gibi hastalıklara için de kullanılmaktadır.
    ]]>