Lale Soğanı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lale Soğanı Türleri ve Özellikleri

Lale soğanı, Lale soğanları cinslerine bağlı olarak Eylül-Kasım aylarında dikimleri yapılır. Çiçeklenme zamanı da yine cinslerine bağlı olarak Şubat- Mayıs aylarıdır. Halen binlerce tür olmasına rağmen her yıl yeni varyeteler üretilmektedir. Bu konuda Hollanda gerek üretim gerekse ticaretinde büyük bir yere sahiptir ve tekel durumundadır. Lale soğanlarının tüm varyetelerin de orijinallerinin Orta Asya ve Ön Asya olduğu bilinmektedir. Üretilen yeni melez cinslerde; Yeni renk tonları, yeni formlar, farklı çiçeklenme zamanları ve daha dayanıklı ve uzun süreli çiçek açabilecek özellikler oluşturulmaktadır. Fakat ticari olarak piyasada bulunan ve müdahale edilmemiş cinslerde ise en doğal halleri ile üretilmeye çalışılmaktadır.

Melez cinslerindeki diğer bir özellikte ki ticari kaygıların sebebi soğanların bir sonraki senelerde üreme özelliği kilitlenmektedir Lale soğanları yumrulama biçiminde üremektedir. Bu biçim mutasyona uğrayan lale soğanları müdahale edilmeden de mutasyona uğrayabilmekte ve kalitelerinde farklılıklar meydana gelebilmektedir.

Lale çeşitleri çiçek açma periyotları, formları ve orijinalleri göz önünde bulundurarak aşağıdaki türlerden bahsedebiliriz:
  • Erkenci laleler,
  • Çift çiçekli erkenci laleler,
  • Darwin hybritleri,
  • Geç açan laleler,
  • Geç açan çift çiçekli laleler,
  • Greigi laleleri (Melez)
  • Parrot laleler,
  • Zambak cinsi laleler,
Yukarıdaki cinslere göre kullanılacak alanların özellikleri göz önünde bulundurularak temin edilir. Her cinsin kendine özgü bir özelliği vardır. Fiyat aralıkları da buna göre değişmektedir.

Dikilme Zamanı

Çiçek soğanları ilkbahar mevsiminde çiçeklenen güz soğanları ve yaz mevsiminde çiçeklenen yaz soğanları şeklinde ikiye ayrılırlar. Güz soğanları yaşadığımız yerin iklim şekillerine bağlı olarak dikim zamanlarında değişiklik gösterebilir. Soğuk iklim olan yerlerde Eylül ve Kasım ayları arasında, ılıman iklim olan yerlerde Ekim ve ocak ayları arasında dikilebilirler. İlk donun ardından toprağın rahat bir şekilde işlenebilir olması dikim için idealdir. Yaz soğanları ise Mart -Haziran aylarında dikilebilir. İklim soğuk ise yaza doğru, sıcak ise mart ayından sonra dikilebilirler.

Toprağın Yapısı

Toprağın iyi drene olması dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Unutulmamalı ki ne dikerseniz dikin toprağın iyi bir şekilde işlenmiş olması her zaman oldukça önemlidir. Bu yalnızca dikimi kolaylaştırmakla beraber aynı zamanda soğanların yeni köklerinin yeni başlangıç yapmalarına da yardımcı olur. Drenajın sağlanmış olması şartıyla soğanları saksılara da dikebilirsiniz.

Tüm toprak çeşitleri çiçek soğanları acısından uygundur. Fakat çiçeklerin bol ve canlı olması ve çürümeden birkaç sene kullanılması isteniyorsa, besin değeri bakımından yüksek, fiziksel özellikleri olan hazır torflarla karıştırılmış bir yerde yetiştirilmelidir. Genel kullanım torfları ise bu ihtiyaca gereğinden çok cevap verecek durumdadır. Fazla ıslatılmış toprak soruna neden olabilir. Toprağı dikimden önce iyi bir şekilde çapalamak gerekir. Kil seviyesi yüksek toprak üst tabakaya torf ve gübre ilave edilerek uygun duruma getirilir.

Gübreleme

Çoğunlukla çiçek soğanları ayrı bir gübrelemeye ihtiyaç duymazlar çünkü soğanlı bitkiler kendi gıda depolarını bünyelerinde bulundururlar. Fakat daha uzun ömürlü ve daha zengin çiçeklenme için özel soğan gübresi ile çiçeklerinizin daha uzun ömürlü ve daha canlı bir biçimde olmalarını sağlayabilirsiniz.

Eğer çiçek soğanlarınız birkaç sene toprakta bırakılacaklarsa sonbaharda toprağın yavaş ve elverişli gübre ile beslenmesi tavsiye edilir. Bu ilave gıda soğanlarınızın gelecek ilkbaharda sağlıklı bir biçimde çiçeklenmeleri için gerekli gücün oluşmasında yardımcı olur. Bu gübreleme her sene tekrarlanmalıdır.

Soğanların Dikilmesi Gereken Yerler

Çoğunlukla bahçenin herhangi bir yerine (Güneşli, gölgeli, yarı gölgeli alanlar, bordürler, teraslar, çitlerin etrafı ya da ağaç altlarına) dikilebilirler.

Lale Soğanı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Soğan Kaç Kalori?

Soğan Kaç Kalori?

Soğan Suyuyla Saç Uzatma

Soğan Suyuyla Saç Uzatma

Soğan tansiyonu yükseltir  mi?

Soğan tansiyonu yükseltir mi?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Soğan Piyazı Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Piyazı Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Yahnisi Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Yahnisi Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Alerjisi Nedir?

Soğan Alerjisi Nedir?

Kist İçin Soğan Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kist İçin Soğan Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Soğan Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kremalı Soğan Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kremalı Soğan Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Soğan Zarı Etkileri Nelerdir?

Soğan Zarı Etkileri Nelerdir?