Soğanın Faydaları ve Kullanımı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Soğanın Faydaları ve Kullanımı

Soğanın Faydaları, birçok hastalıklarda bitkisel tedavi olarak kullanılan soğanın sağlık açısından çok önemli bir yeri vardır. Fakat günümüzde eski zamanlara oranla soğan tüketimi oldukça yaygın değildir. Soğanın genel yapısından kaynaklı olarak ağır kokusundan dolayı, birçok kişi tarafından hiç kullanılmamaktadır. Günümüzde alternatif tıp olarak kullanılan bitkisel ürünlerin başında soğan yer almaktadır. Birçok uzmanlar tarafından üzerinde durularak mutlaka günlük olarak bir adet kullanılması şiddetle tavsiye edilmektedir. Soğanın faydaları, olarak sağlık açısından en büyük mucizesi doğal antibiyotik görevi görmesidir. Vücudumuzda bulunan bakteri ve mikropları direkt olarak vücuttan atması görevini üstlenmektedir. Bunun yanında soğanların birçok hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır. Bundan dolayı, soğanın başlıca fayda sağladığı başlıca rahatsızlıkları ve bu hastalıkların tedavilerinde yarattığı etkiyi ayrı başlıkları altında açıklayacak olursak;

Mide Rahatsızlıkları; özellikle mide kramplarında bilimsel olarak kendini ispatlamış bir besindir. Midede bulunan ülser gibi birçok yaraları onarmakla birlikte midede bulunan zararlı bakterileri yok ederek sağlıklı bir şekilde yaşamamızı sağlar.

Kanser Hastalıkları; Soğanın faydaları arasında en büyük mucizesi arasında gösterilmektedir. Yapılan birçok bilimsel araştırmalar ile düzenli bir şekilde soğan tüketilmesiyle kanserin oluşmasını önlemektedir. Kanserlerin özellikle mide kanserini önlemede çok önemli bir etkene sahiptir. Soğan türleri arasında özellikle kırmızı soğanın süfür adı verilen besin bileşenin fazla olmasından dolayı tüketilmesi önerilmektedir. Bunun yanında prostat kanserinde de oldukça etkilidir. Prostat kanserinde soğanın faydaları, olarak yapılan bir analizde soğan tüketimi yaygın olan ve olmayan toplamda 30 ülke arasında soğanın kullanılması yaygın olamayan ve neredeyse yemek kültürlerinde soğanın yeri dahi olmayan İngiltere'de prostat kanserinden hayatını kaybedenlerin oranı; diğer soğanın yaygın olarak kullanıldığı ülkelerle kıyaslandığında Türkiye ve İran gibi ülkelerden bu oran 5 katı kadar daha fazladır.

Solunum Hastalıkları; Özellikle karaciğer dostu olarak gösterilen soğanın astım ve bronşit gibi rahatsızlıklardan dolayı karaciğeri sıkıştırmalara neden olduğundan soğan direkt olarak karaciğeri korumakta ve bu hastalıklardan dolayı öksürükleri azaltmaktadır. Ayrıca antiseptik özelliğinden dolayı solunum yollarının baş belası olarak gösterilen balgam oluşumunu önlemektedir. Bundan dolayı öksürmelere ve nefes darlığı olanlar için uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Böbrek Rahatsızlıkları ve İdrar Söktürücü; Soğanın en büyük özelliği olan antiseptik özelliğinden dolayı böbreklerde bulunan bakteri ve mikropları direkt olarak ayrıştırarak idrar ile vücuttan atılmasını sağlar. Bu şekilde vücudu zararlı bakterilerden kurtarmakla birlikte idrar sökücü etkisi ile sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sağlar.

Kolesterol Rahatsızlığı; Kolesterol hastaların özellikle iyi olan HDL değerinde iyi kolesterol olan değerleri sabit tutmak ve kötü kolesterol değerlerini aşağı indirmek için özellikle uzmanlar tarafından önerilen besinlerin başında yer almaktadır. Günlük yarım orta boy bir soğanın tüketilmesiyle kolesterol değerleri istenilen düzeyde tutulabilir. Ayrıca bununla birlikte yağlı ve ağır yemeklerin yanında uzmanlar bir adet orta boy soğanın yemeklerle birlikte tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bu şekilde damar tıkanıklığı ve birçok karaciğer rahatsızlıklarında oldukça etkilidir.

Tansiyon ve Diyabet Rahatsızlıklarında; Soğanın besin olarak bileşenleri incelendiğinde içeriğinde bulunan yoğun liflerden dolayı kan şekeri değerlerini korumaktadır. Gelgitlere neden olan kan şekeri değerlerini sabit tutmaktadır. Bir diğer faydaları arasında ise soğanın içeriğinde bulunan "quarcetin" adlı besin bileşeninden dolayı tansiyon hastalarında özellikle yüksek ve hiper tansiyon hastalarında bu bileşen tansiyonu düşürmektedir.

Soğanın Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Soğan tansiyonu yükseltir  mi?

Soğan tansiyonu yükseltir mi?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Soğan Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Soğan Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Soğan Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kırmızı Soğan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Soğan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Soğan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Soğan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6