Lale Soğanı Nasıl Saklanır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lale Soğanı Nasıl Saklanır?

Lale Soğanı Nasıl Saklanır, Dikim aşaması gelene kadar lale soğanı nasıl saklanır? Bu konu hakkında yapılabilecek birkaç değişik uygulama vardır. Türlerine göre lale soğanları, Eylül ve Kasım ayları arasında dikilirler, çiçeklenme zamanları ise Şubat ve Mayıs ayları arasında olmaktadır. Binlerce değişik türü olan lale soğanları ilk olarak Asya kıtasından çıkmıştır. Günümüz şartlarında Hollanda'nın tekelinde olan lale üretimi, başka yerlerde üretilme kaygısı ile kısırlaştırılma işlemlerine tabi tutulduğu için, birçoğu doğal yollardan üretilememektedir. Ancak müdahaleye uğramayan lale soğanı nasıl saklanır? Dersek, bunun için uygulanan yöntemler ve saklama koşulları birkaç çeşittir.

Lale Soğanı Nasıl Alınır?

Lale tohumla çoğaltılması zor olan bir bitkidir. Bu sebeple soğanla yetiştirmek daha kolay olan ve uygulanan yöntemdir. Soğan üretimi için ise en uygun zaman lalelerin çiçeklerini döktükten sonraki zamandır. Bu dönem içerisinde bitkinin üst kısmı kesilmelidir. Bunun işlemin amacı ise bitkinin tohum vermek için uğraşmasını ve besin deposunu bu yönde harcamasını engellemektir. Bu yöntemle, soğanın daha güçlü ve sağlıklı olması sağlanır. Bir süre ekildiği yerde tutulan lale soğanları, bu zaman içerisinde, bölünerek çoğalmaktadır.

Lale Soğanı Nasıl Saklanmalıdır?

Bölünerek çoğalan lale soğanları ekili oldukları yerden çıkartılmalıdır. Çıkartılan lale soğanı nasıl saklanır sorusu, bu aşamada önem kazanmaktadır. Öncelikle yapılması gerekli olan ilk işlem, soğanı mantara karşı ilaçlamak olmalıdır. Daha sonra lale soğanlarınızı patiska bir beze sararak serin bir ortamda saklayabilirsiniz. Bir başka yöntemde, lale soğanını delikli poşetlere koyarak, buzdolabının sebze bölümünde korumaktır. Her iki yöntemde olumlu sonuç vereceğinden, bu yöntemlerden birini seçerek uygulayabilirsiniz. Bir daha ki ekim zamanına kadar bu şekilde sakladığınız lale soğanlarını tek tek ekerek yetiştirebilir, aynı zamanda bu işlemi tekrarlayarak çoğaltabilirsiniz. Satın aldığınız lale soğanlarını ekim zamanından önce almamanız daha uygun olacaktır. Bu yöntemi kendi yetiştirdiğiniz lale soğanlarını saklamak için kullanabilirsiniz.

Lale Soğanı Nasıl Saklanır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Soğan Kürü ile Zayıflama Yöntemleri

Soğan Kürü ile Zayıflama Yöntemleri

Güncel

Lale Soğanı Nasıl Saklanır?

Lale Soğanı Nasıl Saklanır?

Güncel

İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü Hamilelik

İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü Hamilelik

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6