Soğan Kokusu Nasıl Önlenir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Soğan Kokusu Nasıl Önlenir?

Soğan kokusu, soğanın çiğ olarak tüketildiğinde daha belirgin şekilde ağız kokusuna neden olmasıdır. Yemeklerin ve salataların vazgeçilmez bir malzemesi olan soğan, içeriğindeki lif miktarı, vitaminler ve mineraller sayesinde sağlığın önemli bir koruyucudur. Ancak çiğ tüketilmek zorunda kalındığında, soğan kokusu herkesi rahatsız eder. Soğanın uzun süre ağız kokusuna neden olması içeriğinde bulunan kükürtlü bileşiklerden kaynaklanır. Çiğ tüketilen soğan sindirim sırasında kan dolaşımından akciğerlere kadar ulaşır. Bu durum nefes yoluyla ağız kokusunun oluşmasına neden olur. Bu kötü ağız kokusu soğanın çiğ tüketimini oldukça azaltmaktadır. Soğan seven kişiler, sağlığını düşünenler bu konuya çeşitli tedbirler almak isterler. Böyle yararlı bir besinin korkusuzca tüketilmesi gerekir. Pişirilen soğan ise böyle soğan kokusuna neden olmaz.

Soğan kokusunun önlenmesi için neler yapılabilir?

Çiğ soğan tüketildikten sonra yeşil çay içilmesi, limon suyu ile ağzın çalkalanması, gerekirse limonata içilmesi, ağızda maydanoz çiğnenmesi, süt içilmesi, karanfil çiğnemek gibi önlemler soğan kokusu nedeniyle oluşan ağız kokusuna da engel olabilir. Çiğ soğanı daha akşamları tüketmek de bir çare olabilir. Bu süreçte toplum içine çıkılmadığı için soğan kokusu fazla rahatsızlık vermez. Böylece soğanın yararlı etkilerden faydalanmak mümkün olur. Soğan tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması, ağzın iyice temizlenmesi de yararlıdır.

Soğan besleyici olduğu kadar, diğer besinlerin lezzetini arttıran bir gıdadır. Bu yüzden insanların soğan tüketmekten vazgeçeceklerini düşünmüyoruz. Bu yüzden sopan kokusunu azaltacak önlemlerin uygulanmasını öneririz.

Soğan Kokusu Yorumları

soru

Abuzer

30 Mayıs 2024 Perşembe

Sakız çiğnemekten nefret eden bir insanım. Bu yüzden soğan ve sarımsak gibi yiyecekleri tükettiğim zaman ağız kokusunu giderecek önlemler almakta çok zorlanıyorum. İnsan içine çıkınca çok zorlanıyorum. Kendimi kötü hissediyorum açıkçası yanlış bir şey yaptığımı düşünüyorum sanki. Bu durumdan kurtulmak için ne yapabilirim sizce?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Abuzer Bey,

Ağız kokusunu gidermek için sakız çiğnemek zorunda değilsiniz. Alternatif yöntemler de mevcut. Örneğin, yemeklerden sonra dişlerinizi ve dilinizi iyice fırçalamak, ağız çalkalama suyu kullanmak etkili olabilir. Ayrıca, yanınızda nane yaprakları veya maydanoz bulundurup çiğneyebilirsiniz. Bu bitkiler doğal olarak ağız kokusunu gidermeye yardımcı olur. Bol su içmek de ağız içindeki bakteri miktarını azaltarak koku problemini önleyebilir. Umarım bu öneriler işinize yarar ve kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Soğan Kaç Kalori?

Soğan Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarı Soğanın Özellikleri Nelerdir?

Sarı Soğanın Özellikleri Nelerdir?

Pişmiş Soğanın Faydaları ve Kullanımı

Pişmiş Soğanın Faydaları ve Kullanımı

Yeşil Soğan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Soğan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Soğan Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Zarı Etkileri Nelerdir?

Soğan Zarı Etkileri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6