Soğan Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Soğan Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Soğan Suyu, Soğan suyunun elde edilmiş olduğu soğan, aynı sarımsak gibi güçlü kokusundan dolayı bazen yemekten kaçındığımız gıdalar arasında yer almaktadır fakat yine sarımsak gibi sağlığa faydası olduğundan dolayı Uzman kişiler tarafından sık sık tüketilmesi önerilmektedir. Soğandan elde edilen soğan suyu faydaları arasında ilk olarak belirtilenler genel olarak soğan suyunun antiseptik etki göstermesi, soğan suyu bakterilere karşı vücudun direncini arttırması, soğan suyu kan basınç oranını dengede tutar ve kanser risklerine karşı koruma sağlaması olarak ilk bilinen faydaları vardır. Soğan suyu bazı faydaları bilimsel araştırmalarla desteklenmektedir fakat soğanın bazı kullanım alanları hususunda gerçekten faydalı olup olmadığını daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. 1 adet orta boy soğandan elde edilen soğanın suyu ortalama olarak 44 kalori olmaktadır. Soğan suyu kolesterol ve yağ maddesi içermez. Soğan suyu besin lifi açısından oldukça zengindir ve 1 adet soğandan elde edilen su, sağlıklı sindirim sistemi için kritik önemi olan besin lifinden 2 gram içermektedir. Yani 1 adet soğan suyundan içerek günlük besin lifi ihtiyacının %7'sini karşılamanız mümkün olacaktır. Tekrardan 1 adet orta boy soğan suyunun elde edilmesinde 1.2 gram protein, 8.1 mg C vitamini yani günlük gerekli olan ihtiyacın %14' kadar, 0.1 mg B6 vitamini yani günlük ihtiyacın %7'si kadar, 0.4 mg K vitamini yani günlük ihtiyacın %1'i kadar vitamin maddesi içermektedir. Soğan suyu aynı zamanda kalsiyum maddesi açısından, demir maddesi açısından, magnezyum açısından, fosfor maddesi açısından, potasyum açısından, çinko maddesi açısından, bakır, manganez maddesi ve selenyum mineralleri bakımından zengin bir sebze suyu olmaktadır.

Soğan Suyu Faydaları Nelerdir?
 • Mide Kramplarının Önlenmesi İçin Soğan Suyu: Kırmızı soğandan elde edilen soğan suyu, gıda zehirlenmelerine ve stress etkenli olan mide kramplarının engellenmesini olumlu olarak etkilemektedir.
 • Katarakt Türünün Engellenmesi: Laboratuvar çalışmaları sonucunda soğan suyu tüketmek ve düzenli olarak soğan suyu tüketimine devam etmek bazı katarakt türlerinin oluşma riskini önemli derecede azalttığını belirtmektedir.
 • Kanser İçin Soğan Suyu: Düzenli olarak kırmızı soğan tüketmek mide kanseri oluşumunu engellemektedir. Soğan suyu yapılan araştırmaların sonucuna göre hücre yapısının korunmaya yardımcı oluyor ve hücre yapısının bozularak kanserli hücreye dönüşmesini önlemektedir. Soğan suyu antioksidan etkisinden dolayı karaciğer ve kolon kanserine karşı etkili bir koruma sağlamaktadır.
 • Alerjilerin Önlenmesinde Soğan Suyu: Soğan suyun içerisinde var olan quercetin isimli bileşen madde alerji ataklarını önlemektedir. Bir flavonol madde olan quercetin maddesi alerji ataklarını tetikler ve histamin oluşumunu yok eder.
 • Anemi Oluşumu İçin Soğan Suyu: Orta boy bir soğan suyu yaklaşık olarak 110 gram 0.2 mg demir maddesi içerir ve bu miktar günlük olarak demir ihtiyacının %1'ine denk gelir.
 • Antiseptik Olarak Soğan Suyu: Soğan, sarımsak gibi doğal bir antiseptiktir etki oluşturur ve enfeksiyonlarla mücadelede vücuda önemli derecede etki sağlar. İdrar yolu enfeksiyonunun yok edilmesinde, midede görülen bakterilerin yok edilmesinde, sistit gibi enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde yardımcı olması amacıyla soğan suyu tüketimi yapılabilir.
 • Tansiyon İçin Soğan Suyu: Soğanda bulunan quercetin adlı bileşen madde tansiyonu düşürür ve hipertansiyon rahatsızlığı olan kişilerde tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olur. Bu doğrultuda yapılan araştırma sonuçları vardır.
 • Kolesterol Açısından Soğan Suyu: Soğan suyu HDL yani iyi kolesterolü yükseltmek amacıyla kullanımı sağlanır. Bu bakımdan uzmanların önerisi günde yarım bardak soğan suyu tüketmeniz gerektiğini belirtir.
 • Diyabet İçin Soğan Suyu: Besin lifi açısından oldukça zengin olan soğan suyu kan şekeri dalgalanmalarını önler ve az olarak besin lifi tüketimi sebebiyle yaşanan kabızlığa iyi gelmektedir. Soğan suyu hem tip 1 diyabet hastalarında hem de tip 2 diyabet rahatsızlığı olan kişilerde, glikoz dengesini sağlar ve bu seviyenin düşürülmesine yardımcı olur.
 • İdrar Söktürücü Özelliği: Soğan suyunun güçlü bir idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır ve kanın temizlenmesine yardımcı olur.
 • Öksürük İçin Soğan Suyu: Geleneksel olarak meydana gelen bronşit ve astım tedavisinde kullanılan soğan suyu aynı zamanda kuru öksürük için de oldukça faydalıdır.
 • Sinek Isırıkları İçin Soğan Suyu: Sinek ısırığı ya da böcek ısırığının bulunduğu bölgeye soğan suyu sürerseniz kaşıntıyı kısa sürede yok edersiniz. Bunun yanı sıra soğan suyu hafif yanıkların ve küçük kesiklerin daha kısa zaman içerisinde iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
Soğan Suyu Yan Etkisi Var mıdır?

Soğan suyu doğal olarak fruktoz madde içerir. Bazı kişilerde mide fruktoz sindirimi sırasında zorlandığından dolayı soğan gaz etkisi oluşturabilir ve bu gaz vücuttan atılamadığında mide ağrılarına neden olacaktır. Bunun yanında reflü hastaları soğan suyu tüketirken ya da çiğ soğan tüketirken dikkatli olması gerekir çünkü soğan suyu reflü belirtilerini fazlalaştırır. Soğan suyunun kan şekerini düşüren etkisi, kan şekeri oranını dengede tutmak amacıyla düzenli şekilde ilaç kullanan diyabet hastalarında ilaçların etkisini istenmeyen boyutlarda arttırmaktadır. Diyabet hastalığı için ilaç kullanımı yapıyorsanız, düzenli olarak soğan suyu içmeye başlamadan önce doktorunuza başvurmanız gerekir.

Soğan Suyu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Soğan Kaç Kalori?

Soğan Kaç Kalori?

Fransız Soğan Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Fransız Soğan Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Soğan Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Kuru Soğan Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kuru Soğan Yetiştiriciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Hamile Kalmak İçin Soğan Kürü Kullanımı

Hamile Kalmak İçin Soğan Kürü Kullanımı

Güncel

Lale Soğanı Türleri ve Özellikleri

Lale Soğanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kuru Soğan Kabuğunun Faydaları ve Kullanımı

Kuru Soğan Kabuğunun Faydaları ve Kullanımı

Soğan Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Beyaz Soğan Türleri ve Özellikleri

Beyaz Soğan Türleri ve Özellikleri

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Omurilik Soğanı Belirtileri ve Tedavisi

Omurilik Soğanı Belirtileri ve Tedavisi

Soğan Mıhlaması Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Mıhlaması Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6