Soğan Zarı Etkileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Soğan Zarı Etkileri Nelerdir?

Soğan zarı, soğanın dış tabakasında bulunan, iç yüzeylerinde olan bir yapıdır. Bunu midenin öğütmesi oldukça güçtür. Severek tüketilen, sağlığa oldukça yararlı olan soğanın yapısında mutlaka bulunur. İçeriğindeki iyot, fosfor, A, B, C vitaminleri, silis gibi besin maddeleri nedeniyle doğal bir antibiyotik olarak tanımlanan soğan, romatizma ağrılarından, prostat, kan şekerini düşürme, kanserden koruma, karaciğer ve bağırsakların temizlenmesi, zayıflama, iştah açma, yağlı beslenmenin etkisini azaltma gibi sayısız faydaya sahiptir. Ancak bazen tüketildiğinde olumsuz neticelere sebep olabiliyor. Bu etkisi soğan zarı yüzünden kaynaklanıyor. Pek çok insanın soğan yedikten sonra mide ağrısı yakınması olabiliyor. Soğan sadece bu konuda zararlı etkiye neden olabilir. Bunun dışında sağlık açısından yararlı bir besindir. Soğan zarı ayni zamanda bitki hücresinin incelenmesi sırasında deneylerde kullanılan bir yapıdır. Böylece bitki hücresinin kısımları incelenebilir.

Soğan zarı hangi etkiye neden olur?

Soğan zarı yapı itibarıyla lifli bir besindir. Bu nedenle bağırsaklardaki gazı arttırmakta ve dolayısıyla sindirim ve mide sorunlarına neden olmaktadır. Midede hem yanmaya hem de ekşimeye neden olan soğan zarıdır. Ancak mideyi tahriş edici etkisi yoktur. Bu tür yakınması olan kişilerin soğan tüketirken soğan zarını çıkarıp tüketmesi tavsiye edilir.

Soğan gerek kendisinin tüketilmesi gerekse suyu ile hazırlanan kürler yardımıyla çeşitli sağlık sorunlarına, zayıflamaya, adet düzensizliklerine iyi gelir. Eğer soğan tüketimiyle mide sorunları yaşanıyorsa, mutlaka soğan zarı ayıklanmalıdır. Bu şekilde soğanın yararlı etkilerinden herkes faydalanabilir.

Soğan Zarı Yorumları

soru

Dursun

07 Nisan 2024 Pazar

Her yemekten sonra hazımsızlık sorunu yaşıyorum. Yediklerim mideme oturuyor ve gece yatmakta zorlanıyorum. Bu durumu önlemek için soğan tüketiyorum ancak bu sefer de sabah uyandığımda midemde yanma hissi oluşuyor. Soğanı doğrudan tüketmek yerine hangi yöntemi kullanırsam eğer hem bu yanma hissinden kurtulurum hem de hazımsızlık sorununu çözebilirim? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Dursun Bey,

Hazımsızlık ve mide problemleri yaşıyorsanız, soğanı doğrudan tüketmek yerine pişirerek veya haşlayarak tüketmeyi deneyebilirsiniz. Pişmiş soğan, çiğ soğana göre mideye daha az rahatsızlık verebilir. Ayrıca, yemeğinizde kullanmadan önce soğanın acısını almak için biraz tuzlu suda bekletebilirsiniz. Bununla birlikte, yoğurt veya ayran gibi fermente süt ürünleri de hazımsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

Ahmet Maranki Soğan Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Ahmet Maranki Soğan Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Kokusu Nasıl Önlenir?

Soğan Kokusu Nasıl Önlenir?

Kremalı Soğan Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kremalı Soğan Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Miyom İçin Soğan Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Miyom İçin Soğan Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü

İbrahim Saraçoğlu Soğan Kürü

Güncel

Ada Soğanı Türleri ve Özellikleri

Ada Soğanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Sarı Soğanın Özellikleri Nelerdir?

Sarı Soğanın Özellikleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6